31.10.19

Witch, please!


V Irsku jsou ohňostroje nelegální. Pouštění práskacích petard v ulicích v období kolem Halloweenu je tu tudíž solidní rebelie. A zdejší mládež se tím samozřejmě už měsíc po večerech dokonale baví. Nejdřív jim fandíte a máte z toho srandu, za chvíli vás ty rány za oknem začnou štvát.

Kromě petard na ulicích se tu koncem září začaly objevovat i výzdoby domů a zahrad... a dost často bych to ani nenazývala výzdobou, ale spíš cirkusem, nebo přepálenou atrakcí pro kolemjdoucí. Lidi si na ulicích běžně tyhle domky fotí. Občas proto, že je ta výzdoba fakt skvělá a občas proto, aby se posléze mohli nad onou fotkou s někým škodolibě zasmát... 

Já mám dnes volno. Už zase... Plánovala jsem si v rámci tohoto období vyrazit do co. Meath na Hill of Uisneach, nebo Hill of Tara. Tahle místa mají opravdu významnou keltskou a pohanskou ceremoniální historii a tak mi to přišlo takový hezky symbolický, zajet sem zrovna na "Samhain". Navíc jsem tam byla minulý rok v Listopadu a byla jsem nadšená, tudíž bych si to i ráda zopakovala. Nakonec jsem ovšem doma se solidním bolehlavem, k tomu mírně nachlazená a totálně vyšťavená. Ležím v posteli s čajem a co deset minut usnu. Venku je ultra škaredě - mrholí a od moře silně fouká. S minulým rokem se to nedá srovnat - to jsem na Halloween šla s Karinou na víno, pak jsme šly na varhanní koncert do katedrály Sv. Patrika s přednesem Draculy od Brama Stokera a pak jsme šly na Halloweenskou party do jedné z nejstarších hospod v Dublinu. Prostě stylovej večer! 

článek HILL OF UISNEACH
článek HILL OF TARA
článek HALLOWEEN 2018

I tak jsem ale v předchozích dnech splnila pár mých samhainových irských "tradic" (tradic  - rozumněj - už podruhé od loňskýho roku! :D)

Zašla jsem do George's street arcade, kde to jako vždy mělo zajímavou atmosféru (mohla bych tam chodit častěji, dá se tam docela dost dobře a levně najíst a pokoupit všelijaký cool blbůstky - harrypotterovský noviny, který se myslím jmenujou Denní věštec, nebo knížky v antikvariátu starý skoro tři sta let...) Taky jsem byla v botanických zahradách, kde to bylo taky docela dost kouzelný... Třeba tento přírodní altán - jak z Pána prstenů (chybí už jen Legolas, ehm...)


Zašla jsem na "witchy shopping" do obchodu jménem Dervish, kde se dají pořídit všechny NEZBYTNOSTI od krystalů, přes kadidla a vykuřovadla, až po knížky o bylinkářství od Nicholase Culpepera (což je mimochodem botanik, lékař a atsrolog ze 17. století a byl dokonce, co si pamatuju, i zmíněn v Harrym Potterovi v díle s mandragorami...) Minulý rok jsem tam nakoupila zásoby růženínu, obsidiánu a křišťálu, letos jsem zas ulítla na citrínu. Už jsem tu psala, že tyhle věci sbírám, tak se netvařte tak překvapeně!


Hospody jsou opět vyzdobené v tom nejšílenějším duchu. V Temple Baru se otevřel bar Cauldron, kde jsem zatím nebyla, ale co jsem viděla na videích, tak to tam vypadá fakticky jak v bradavické učebně lektvarů a černé magie, šmrncnuté hospodou v Prasinkách. U vchodu vyfasujete černý hábit, kouzelnou hůlku a už stojíte u bublajícího kotlíku míchajíc si své vlastní lektvary, jejichž recepty si další den pravděpodobně nebudete pamatovat, ale stoprocentně vás bude bolet hlava a budete mít šílenýho sušáka v puse...Kýč jak bič?
Tohle je ještě hodně umírněná verze toho, co tu teď můžete v ulicích vidět...


Když už se tu bavíme o creepy věcech, nemůžu nepřidat fotku, kterou vyfotila Mapi s jejím novým Polaroidem. Má to funkci, že můžete složit dvě fotky dohromady a já byla její první "MODEL". A vypadá to prostě CREEPY :D Nebo je to mnou?


No a naposledy jsme si zašly s Giovannou do našeho oblíbeného podniku, kam již tradičně chodíme na acaí a poké bowl. A taky banana muffins. No prostě všechno měli moc dobrý! Otevírat budou znovu až příští rok a na úplně jiném místě. Bůh ví kde. Teď byli pět minut od mýho bytu a hned naprosti mé práci. Takže, kluci, otevřete si to kde chcete, ale už to prostě nebude ono... :( No a takhle to vypadá, když vám chybí KRB, kterej máte doma v Čechách...
Tohle je dvanáctihodinový a dost reálný video hořícího krbu na youtube. 
Nemusíte se starat o dřevo.
Nevyhoříte.
Nezasmrádne vám pokoj.
Je to eco friendly.
Dělám si srandu - není nad pořádnej VOHEŇ!
Dnešní doba je fakt divná. Ale tak proč ne...Žádné komentáře:

Okomentovat