31.08.19

Galway a CladdaghTento blog píšu už nějaký ten pátek a velkou část této doby dokonce přímo z Irska. Tudíž trochu nechápu, jak jsem až do teď mohla nenapsat článek o Galway! Tohle menší město na západním pobřeží, jen hodinku od Cliffs of Moher, je totiž hned po Dublinu nejnavštěvovanější město Irska. A bylo tomu tak dokonce ještě před tím, než se Ed Sheeran postaral o jeho věhlasnou slávu po celém světě - aneb, kdo nezná píšničku "Galway girl", ten pravděpodobně stále ještě žije v jeskyni. Když nad tím tak přemýšlím, není to jen Ed Sheeran, kdo o tomhle městu zpívá. Pokud znáte film P.S. I love you (trošku klišé), tak si jistě pamatujete Gerarda Butlera, jak v dublinském Whelan's pub zpívá písničku od Steva Earla - Galway girl. Nutno dodat, že tahle americká odrhovačka je v dublinských hospodách (a samozřejmě i v Galway) ještě víc popupární. Možná proto, že má jednodušší melodii a ještě jednodušší text, což se po pár pintách piva, nebo nedejbože whiskey, jistě hodí. Galway je malé město. Má to zde ale atmosféru, a to zejména díky pouličním muzikantům (baskers), které najdete hlavně v Latin Quarter - hlavní třída plná obchůdků, restaurací a hlavně - hospod!


But when I woke up I was all alone
With a broken heart and a ticket home
And I ask you friend, what’s a fella to do
If her hair was black and her eyes were blue
See I’ve traveled around I’ve been all over the world
I’ve never seen nothin’ like a Galway girl


Co je ale na Galway mnohem zajímavější, než fakt, že tu Ed Sheeran a Saoirse Ronan natáčeli videoklip, na jehož konci mávali ze střešního okna domečku u Claddagh, je ... samotné Claddagh :) Claddagh je místo, kde se řeka Corry setkává s galwayskou zátokou a v irštině znamená něco jako "pobřeží". Tento areál byl už v dávných dobách centrem rybolovu, ale mnohem zajímavější je fakt, že právě odtud pochází onen slavný irský symbol srdce s korunou ve dvou dlaních. (Srdce - láska, koruna - věrnost, ruce - přátelství). Tento symbol můžete vidět po celém Irsku doslova VŠUDE, ale nejvíc se používá v klenotnictví. CLADDAGH RING je tu prakticky stará tradice (no, asi od 17. století, což na irské poměry vlastně není až zas tak stará tradice) a podle toho, na které ruce jej nosíte a zda koruna směřuje směrem k vám, či od vás, sdělujete okolnímu světu váš aktuální status (vdaná, rozvedená, zadaná, nezadaná). Claddagh ring se dodnes používá jako zásnubní prsten, ale vsadím se, že převážná většina Irů by vám řekla, že je to dost klišé...Co se mě týče, Claddagh ring se zeleným (jak jinak?) kamínkem jsem si koupila už asi třetí den v Dublinu a nesundala ho z ruky celý rok. Teď už ho ale nenosím, protože mi to začalo trošku připadat jako "turistické stigma"... :D Mám ho tu ale s sebou a opatruju ho jako oko v hlavě - ten kus stříbra se zeleným sklíčkem pro mě symbolizuje mnohem mnohem víc, než jen to, kam směřuje jeho koruna :))

LATIN QUARTER


CLADDAGH 


Když jsem tu byla poprvé, zrovna tu probíhal EDFEST (No, nezní to vtipně?) :D 
Eda Sheerana jsem tu ale bohužel potkala jen v cardboard podobě.2 komentáře:

 1. Tam jsem byla také a s tim zasnubnim prstenem se nám tam smáli v jedné knajpě :D Super nostalgie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobré ráno!
   Škoda, že nevím, komu odpovídám :)
   Ať se klidně smějí, Irové jsou tak trošku škodolibí... :D Vy máte krásnou vzpomínku a to je hlavní!
   Já ten prsten nosila rok a nikdo se mi teda nesmál...jedna starší Irka mi ho pochválila, ovšem zde je zase třeba zmínit, že Irové jsou mistři sarkasmu :D Tak nevim...

   Tereza

   Vymazat