22.06.19

Lednová KodaňMĚSTO CYKLISTŮ A EKOLOGŮ 


Kola, jako hlavní způsob dopravy, zde využívá 41% obyvatel! Kodaň se pravidelně umisťuje v předních příčkách nejekologičtějších měst světa. 

TULIPÁNY


I když mrzlo, bylo jen pár týdnů po Vánocích a po městě byly ještě na mnoha místech vyvěšené vánoční ozdoby, Dánové už celí natěšení na jaro začínali skupovat tulipány a narcisy ve velkém.

CHRISTIANBORG SLOT 


Původní zámek dal v 18. století král Kristian VI. zbourat a postavit na jeho místě větší a přepychovější královské sídlo. Dnes v této krásné barokní stavbě sídlí parlament spolu s muzeem a najdete ji na poloostrově Slothstolmen.SLOT = palác / zámek
 AMAGER BAKKE 


Výhled na elektrárnu, které se tu říká Copenhill. Kodaň se pravidelně umisťuje na předních příčkách nejekologičtějších měst světa, několikrát byla dokonce na prvním místě. Elektrárna, která pomocí nejmodernějších technologií zpracovává odpad, je mimo jiné využívána také jako centrum sportovních aktivit. Najdete tu například horolezeckou stěnu a od letošního léta je tu otevřena i vycházková zóza a LYŽAŘSKÁ SJEZDOVKA! Přímo na budově elektrárny, která je svým tvarem přizpůsobena "svahu"!
stará čtvrť
NYBODER

    

Kdo z vás viděl výborný film s Alicií Vikander a Eddiem Redmaynem - Dánská dívka, ten možná zaregistroval jednu ze scén, kdy Lili Elbe vychází z malého strého domku a prochází ulicí, kde je to jeden oranžový domeček vedle druhého. 

Tato čtvrť byla vystavěna Kristianem IV., který ji nechal vybudovat speciálně pro rapidně se rozrůstající dánské námořnictvo. V Dánsku se "Nyboder rav" (rav=žlutá) často používá jako speciální výraz pro specifický odstín žluté. O filmu Dánská dívka jsem psala v tomto článku a kdo neviděl, rozhodně doporučuju! 


Eddie Redmayne alias Lili Elbe


DEN LILLE HAVFRUE 

Malá mořská víla. Socha sedící možské pany na vysokém kameni je od břehu vzdálená jen pár metrů. Během odlivu je spojená s pobřežím, během přílivu se k ní dostat už nedá. Vznikat začala už v roce 1906, oficiálně odhalena byla v roce 1913. Autorem je sběratel umění a filantrop Carl Jacobsen, kterému se stala modelem primabalerína Ellen Cena. Nápad je více, než jasný. Dánský spisovatel Hans Christian Andersen je miláček dánska a na jeho pohádky jsou dánové opravdu velmi pyšní. Socha bývá občas terčem různých protestních aktivit. Byla už celá přebarvena na růžovo a nebo zabalena do burky. Na celém světě má několik kopií - například v Číně, Iowe, nebo Rumunsku.ROSENBORG SLOT

Další ikonickou dominantou Kodaně je renesanční zámek Rosenborg s nádhernými zahradami, které jsou rozhodně jeden z důvodů, proč do Kodaně jet spíš na jaře a v létě, než v lednu! Ve zdejším sklepení jsou umístěny korunovační klenoty a další královské předměty. 

LOĎKY, ČLUNY, JACHTY

Není výjimkou, že během procházení se městem narazíte na podobný "kanál" a začnete si připadat skoro jako v Amsterdamu. Při západu slunce je to ohromná romantika. Skoro nám oběma začalo být až smutno, že jsme jely spolu dvě kámošky a ne s nějakým fešným...ehm...no nic :D
CHRISTIANIA


Místo, kterému se často říká "město ve městě". Je to výstižné, protože tohle místo se ani zdaleka nepodobá Kodani, jako takové, a vlastně si ani nejsem jistá, zda bych vám návstěvu Christianie doporučila. Nejen, že se sem jde docela dlouhou dobu, protože je to dál od centra, ale navíc jsme se zde ani necítily dobře a bezpečně. Hned je jasné, že se zde dějí věci, které nejsou úplně v souladu se zákonem a jde to tu i dost cítit :D Hromadně se tu prodává, nakupuje i užívá...  Je tu zakázáno fotit (Tereza rebelka), lidi se po nás divně koukali, protože jsme ani zdaleka nevypadaly jako holky, co se rády "válí po  čerstvě posekané trávě" a radši jsme odtud rychle vypadly. Co mi taky nešlo do hlavy byly zdejší divné "obchody", které vypadaly jako divné KŮLNY plné harampádí, které bylo na prodej. A harampádí = oblečení, hračky, zahradnické potřeby, papírnictví, nábytek, odpadky, bizarní věci, prostě high level alternativní BLEŠÁK :D No, upřímně říkám, že jsem Christianii těžce nepochopila a byly jsme nakonec rády, že jsme odtam vypadly!
 PŘÍSTAV  

Ikonické místo, které dominuje kodaňským pohlednicím. A je jasné proč. Barevné domečky, restaurace, klid, pohoda, racci a přistavené loďky. Protože se Dánové (stejně jako asi všechny severské národy) neradi nechávají ovlivňovat počasím, zahrádky běžně fungují i přes zimu a my si tak mohly vychutnat oběd venku, pod dekou a u ohýnku. A to bylo to pravý HYGGE, na které jsem se sem těšila! Psala jsem o tom zde

NYHAVN

Nyhavn funguje taky jako meeting point zdejší mládeže a tak i přes zimu zde vysedávají skupinky lidí s plechovkou piva v ruce. Já teď při psaní tohoto článku trošku lituju, že jsme tehdy nezašly do jedné z místních cukráren, ze kterých šla ohromná sladká vůně čerstvých vaflí. Takže nezapoměňte! Zajímavostí pak je, že v jednom z domků zde bydlel Hans Christian Andersen.


TORVEHALLERNE O tomto foodmarketu jsem psala už v článku o jídle, ale musím ho zmínit znovu. Tohle místo je totiž v zimě záchrana před počasím, v létě centrem toho pravého kulinářského hygge! Venkovní posezení, světýlková výzdoba, víno, sýry, saláty, ryby, krevety a výhled na centrum Kodaně, to je zkrátka must-visit! 
BORSEN

Podivně zakroucená věž, které si rozhodně všimnete. V 17. století ji nechal vystavět milovník pompézních staveb - Kristian IV. Následně v ní sídlila kodaňská burza, pojišťovny a banky. Dnes tu jsou převážně klasické kanceláře. Věž jsou vzájemně propletené ocasy čtyř draků, na vrcholu jsou tři korunky symbolizující Dánsko, Norsko a Švédsko.


Co určitě doporučuju a je to navíc zdarma, je výhled z paláce Christiansborg. Projdete bezpečnostní kontrolou, vyjedete výtahem nahoru, kde je mimochodem nějaká POSH restaurace, co jsem si jen tak letmo všimla, a pak se můžete jakkoliv dlouho kochat nádherným výhledem na celou Kodaň. A že ten výhled teda stál za to! :)


CHRISTIANIA


Vynechaly jsme park TIVOLI, i když je to jedna z nejnavštěvovanějších kodaňských "památek", protože tento typ zábavy nás zrovna moc netáhne, a za druhé bylo stejně zavřeno, protože se tam chystala zimní show a byla spousta práce s aplikací umělého plastového sněhu :D 
Rada na závěr zní - nejezděte do Kodaně v zimě. Dost jsme mrzly, takže jsme musely několikrát denně zaplout do nějaké kvárny (což je samo o sobě super, ale každá sranda něco stojí a nechcete půl dne prosedět nad již třetí kávou, to můžu dělat klidně doma, že... :D)A myslím že Kodaň je přes léto ještě mnohem krásnější, dá se trávit víc času venku, vysedávat po zahradách (s pivem) a tak... :)


To je prozatím ode mě z Kodaně vše. Za pár dní jsme šly zase každá svou cestou. Yana do Irska a já pěkně zpět ke knihám domů, do Česka... I když jsem si nachladila koleno a dost to bolelo, stálo to nakonec za to i přes to, že jsme několikrát solidně klepaly kosu! Nejhorší to bylo u sošky Malé mořské víly, tam nás ten seveřák (ehm, tuhle asociaci si neodpustím...) málem odfoukl - udělaly jsme pár fotek a utíkaly jsme pryč :D

Written by:
Tereza

2 komentáře:

 1. Teri nádherné fotky! Takhle aspoň trošicku cestuji s tebou ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Len, to mě moc těší!
   Děkuji za komentář :)
   T.

   Vymazat