02.05.19

"Full scottish" a haggis


Občas to může být docela matoucí, když vám v Anglii nabízí tradiční "Full English", v Irsku zase "Full Irish", a ve Skotsku už vám z toho jde úplně hlava kolem, protože i zde mají jejich "Full Scottish". Všechno to na první pohled vypadá stejně...mastně. A vám se nechce věřit, že si jednotlivé ostrovní státy přivlastňují jedno a to samé jídlo?! Američtí vědci zjistili, že se tyto snídaně mezi sebou skutečně liší jen minimálně. Zatímco v Anglii dostanete talíř, který pod všemi těmi sacharidy, tuky a cholesteroly div, že nepraskne (stejně, jako později váš žaludek, potažmo a nezřídka kdy i žlučník), chybí tu většinou dvě komponenty, které jsou specifické právě pro Irsko, nebo Skotsko. 

V Irsku to je PUDDING. Nejedná se ovšem o sladký pudding s piškoty, ale o směs kroupů a prasečí krve, která je úhledně slisovaná do tvaru malého hokejového puku. Skoro taky tak černého. Jakkoliv "nelibě" to může znít, musím poznamenat, že mě to příjemně překvapilo. Navíc vás zaručeně postaví na nohy, když už vaše játra horkotěžko zvládají boj s toxickými meziprodukty metabolismu ethanolu. (Testováno na lidech)

Stejný terapeutický efekt má i HAGGIS. Haggis dostanete na snídaňovém talíři zase speciálně ve Skostku.  (Nejen ke snídani, ale i jako hlavní jídlo s bramborovou kaší - viz. níže) Na první pohled vypadá stejně, jako irský pudding, jen není krvavě tmavý a ani neobsahuje žádné kroupy. Pod tímto roztomile znějícím slovíčkem se totiž skrývá směs rozemletých ovčích vnitřností, které se pomalu vaří v zavázaném ovčím žaludku. V žaludku se kdysi dávno směs ponechávala, protože byl pevný a tudíž, když se highlandeři vydávali na dlouhé cesty, měli jídlo rovnou zabalené s sebou :D (Truestory!) Fascinující. Já ale opět musím říct, že to nechutná vůbec zle. O tom jsem se mimochodem přesvědčila ještě před tím, než jsem zjistila, co že jsem to vlastně pozřela. A proto říkám - nejdřív ochutnat, pak až soudit. 


Nebudu tu psát o tom, co jsme v Edinburghu všechno vypily, ale fakt, že jsme na "Full Scottish" zašly každé ráno a třásly se na to jako na Boží smilování, mluví samo za sebe... 

Written by Tereza


EDIT:// Tohle jsem našla na wikipedii. Docela mě to zaujalo :D

Během oslav je servírování haggis vrcholným číslem večera. Světla pohasnou a z předsálí se ozve zvuk skotských dud. Dveře se otevřou a dovnitř vchází skotský dudák ve slavnostním kroji, následován kuchařem, který na stříbrném podnosu nese „hlavního hrdinu večera“ – haggis. Za kuchařem vchází osoba, jíž připadla čest přednést báseň skotského národního básníka Roberta Burnse - Address to Haggis, při níž je haggis slavnostně naporcován. Tento průvod projde za zvuku dud celým sálem. Poté se zastaví v čele sálu (u menších společností v čele stolu). Za přednesu básně je haggis slavnostně naporcován, zalit a zapit sklenkou pravé skotské whisky. A stejně, jako byl přinesen, je haggis za zvuku skotských dud opět odnesen.

Tomu říkám úcta k národnímu jídlu...
Fair fa' your honest, sonsie face, 
Great chieftain o the puddin'-race!
Aboon them a' ye tak your place,
Painch, tripe, or thairm:
Weel are ye worthy o' a grace
As lang's my arm.
"Haggis and mash." 
Kaše ze dvou druhů brambor. 
Nejdřív jsme řekly, že chceme něco tradičního.
Bylo nám doporučeno "haggis".
Na dotaz, jaké to je, nám bylo odpovězeno, že "Aaaaah, LOVELY!" 
Ovšem o tom, co to je, nepadlo ani slovo.
Doteď mám podezření, že to byl tak trošku prank na turisty.


Nicméně, "lovely" to nakonec opravdu bylo.
Někdy se do kaše ještě zanoří ovesné krekry, jako další příloha.Dorovnáváme nutriční skóre. Marně.

2 komentáře:

 1. Ten pudding, tak ten mě tam také dostal :D Každopádně krásné fotky jako vždy ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mockrát děkuju za pochvalu fotek! :)

   No, to nás taky, ale po těch pivech, co jsme měly předešlou noc, to fakt přišlo vhod :D

   Tereza

   Vymazat