30.04.19

Kam na jídlo v Kodani?


Odpověď zní - KAMKOLIV! V Kodani se totiž skvěle jí. Kvalitně, chutně a relativně levně. Co víc si přát? Dánové se mi zkrátka trefili do vkusu. Ryby, krevety, saláty a jejich vyhlášené celozrné chleby (Smørrebrød), obložené vším možným zdravým (od fazolové pikantní pomazánky, až po různé rybí, zeleninové, sýrové, vajíčkové pomazánky), pro mě byly vrchol všeho. (A taky krásně vypadají.) O sladkém ani nemluvím.

To vše vždy samozřejmě v krásném prostředí. Svíčky, lampičky, ohýnky, deky, severské interiéry, no, co vám budu :)

A tak vám teď napíšu o místech, které jsme vyzkoušely a které, v případě, že do Kodaně pojedete, pro vás budou sázkou na jistotu. Ale stejně si myslím, že ať zaplujete kamkoliv, zklamaní nebudete!


1. TORVEHALLERNE

Tento ráj najdete na Frederiksborggade 21, kousíček od jezera Peblinge. Jsou to dvě velké prosklené haly, kde najdete prakticky všechno, na co si vzpomenete. Od dortíčků a čokoládových bonbónů, přes saláty, vína, sýry, kávu, koření a čaje, až po nepřeberné množství druhů masa, ryb a plodů moře. Foodmarket, kde každý obchůdek také disponuje malým prostorem k sednutí, takže funguje i jako jakási síť kavárniček, cukráren a bister. Je zde příjemné prostředí, i přes oběd relativně klid a na všechno se moc hezky kouká. Světýlková výzdoba po celý rok samozřejmostí. Venku se prodávají květiny, stromky a keříky a je tu taky několik dřevěných lavic a stolů pod stříškami. V létě to zde musí mít naprosto dokonalou atmosféru. Tak snad někdy... :-)


Několik druhů salátů. Opečené brambory s cuketou a parmazánem, nějaký salát s koprem a uzeným lososem a salát s jablky, špenátem, cuketou a parmazánem. Dokonalost.2. SANKT. PEDERS BAGERI

Nejstarší kodaňskou pekárnu z roku 1652 najdete na Sankt Peders Stræde 29. Zapluly jsme sem hned ráno na kávu a něco sladkého. Milé slečny s vysokými blond drdoly vás přivítají s úsměvem od ucha k uchu a dají vám trpělivě na čas, než si vyberete. Ono to tu totiž není úplně snadné. Krásně to zde voní a výběr všelijakých sladkých buchet, závinů, koláčů a croissantů, je opravdu veliký. Samozřejmě se tu dá i posedět u robustních dřevěných nízkých stolků. Vítejte ve Skandinávii.3. LA GLACE

Další zajímavé místo na posezení při kávě a nějakém tom dortíku je kavárna La Glace z roku 1870. Zajímavá je především tím, že sem rád chodíval Hans Christian Andersen. A to už je trošku reklama! Najdete ji na Skoubogade 3. Prostorná, stylová a velmi elegantní kavárna s nepřeberným množstvím vynikajících dortů a zákusků, ze kterých si budete rozhodně chvilku vybírat. 4. NYHAVN 37

Sednout si k přístavu Nyhavn, zabalit se do deky vedle ohýnku, popíjet víno, poslouchat racky a mít se prostě fajn... Na výběr máte hned několik restaurací s venkovním posezením (deky a vyhřívací ohníčky, nebo alespoň minimálně ohřívadla, jsou samozřejmostí). Ceny jsem čekala mnohem vyšší - byla jsem příjemně překvapená! No, po půl roce v Dublinu už mi bude levné připadat asi úplně všechno :D  Daly jsme si oběd, víno, horkou čokoládu, zabalily se do deky a pryč nás vyhnala opravdu až zima a potřeba se hýbat. I tak jsme tu seděly ale dost dlouho na to, že byl konec ledna! (Vítejte ve Skandinávii podruhé. Zima se tu zkrátka tolik neprožívá.)

5. SHANGHAI

Dánská kuchyně je skvělá, ovšem občas dostanete po celodenním chození chuť na nějakou pořádnou prasáčničku. V mém případě to byly zeleninové závitky a smažené nudle s karí. Čínskou restauraci Shanghai najdete na náměstí Gammeltorv, konkrétně v ulici Nygade. Jsou tu neskutečně milí a výběr jídel je obrovitánský. A moc nám zde chutnalo. Restaurace je mimochodem v několikátém patře, tudíž výhled do ulic při jídle? Může být.6. Doslova jakákoliv kavárna po cestě...

Jak říkám. V Kodani nenajdete špatnou a škaredou kavárnu. Všude dostanete kávu do pořádného hrnku, všude si vyberete nějaké čerstvé pečivo, ať už sladké, nebo celozrnný chléb s nějakou ultrazdravou pomazánkou, svíčky a deky jsou tu samozřejmostí asi tak, jako když vám k jídlu přidají obrousek. Do této "rychlokavárny" jsme zabrousily zase jednou ráno a seděly jsme tu dobré dvě hodiny. Sedí se zde totiž obzvlášť krásně, když za velikými prosklenými oknymůžete sledovat ranní uspěchanou Kodaň.


6.Espresso House - Østerbrogade

Ano. Na kafe jsme chodily skoro pořád. Venku byla totiž opravdu zima :D A tak další z kaváren, které můžete minout po cestě od Malé mořské víly, je Espresso House. Jedná se o síť, takže poboček potkáte rozhodně několik. To, že je káva a jídlo špičkové, o tom snad ani nemusím psát. Ale vážení,  ten interiér a ten výhled do ulice :-)
Jak řekl Dougal McGuire. 
"I'm not very good at making decisions......or am I?" 

:DPokud se chystáte do Kodaně, maximáně si to užijte :-)


Written by: 
Tereza 

Žádné komentáře:

Okomentovat