22.12.18

Winter solstice


Tak se to už konečně otočilo... :) Už minuý rok jsem psala o tom, že Jule, Yule, nebo Jól, je pohanský "svátek světla", připadající na den zimního slunovratu. Je dnem, kdy po pů roce znovu zvítězí světlo nad tmou a zrodí se "nový Bůh" - Slunce, které začne opět stoupat výš a výš nad horizont. Dny se začínají prodlužovat a lidé mají před očima naději na nový život, na jeho obnovu - nové období hojnosti. Na základech tohoto pohanského svátku vznikly křesťanské Vánoce, kde zrození světla alegoricky převzalo zrození Ježíška.

Už v předkřesťanských dobách se domů nosily stále zelené rostliny - jehličnany, cesmína a jmelí -, které symbolizovaly věčný život a měly odhánět zlé duchy. Pohanským zvykem je na zimní slunovrat pálit "YULE LOG", čili poleno, které má plnit přání a jehož popel se pak má vysypat na půdu, aby zajistil úrodu v dalším roce.

Zajímá vás lidová historie? :)


Včera bylo venku nádherně mlhavo a mrazivo a nafotila jsem pár fotek. Ale bohužel jen mobilem, takže kvalita nic moc. I tak ale podle mě dokonale vykreslují tu momentální venkovní atmosféru, která se k zimnímu slunovratu krásně hodila :)
Krásnou sobotu!

Written by: 
Tereza 

Žádné komentáře:

Okomentovat