27.12.18

Vánoční čtivo. Terry Pratchett!


Na tuhle knížku můžu jedině pět samou chválu a mluvit o ní v superlativech. A moc vám ji doporučit už hned na začátku tohoto článku.

Je to moje první knížka od Terryho Pratchetta. Britského fantasy spisovatele, kterého bych já osobně klidně nazývala spíš filozofem. Alegorický náhled na život, na smrt a vše mezi tím, v podobě pohádkových příběhů ze Zeměplochy, které jsou neskutečně inteligentní, hluboké, moudré a zároveň hravé, potrhlé a vtipné tak, že jsem se během čtení několikrát musela nahlas smát. Tak by se jeho knihy daly popsat v jedné větě. Postavy jsou geniálně napsané a nemůžete si je nezamilovat. Jeho humor je krásně lidský, jemný a přitom šmrnclý mírným cyničnem a škodolibostí. Řekla bych, že jeho knížky jsou přesně ten typ knih, ve kterých během každého čtení budete nacházet nové a nové  odkazy, narážky, myšlenky a vtípky. 

Terry Pratchett napsal opravdu hodně knížek. Všechny jsou víceméně propojené a v každé z nich se děj váže k jiným pohádkovým postavám. Já jsem sáhla po jedné z těch, které jsou o Čarodějkách. Měla jsem ze začátku mírně obavy, že se mi to nebude líbit, že mi to nesedne, ale zafungovalo to skvěle už ze začátku.

Bábi Zlopočasná je moje hrdinka. Poradí si v každé situaci a na všechno má svůj jasně vymezený názor. Silná ženská! :D Stařenka Oggová je nejvtipněji napsaná postava všech dob, která se stará o dokonalou zábavu - aniž by se o to nějak snažila. Má to prostě v sobě.  Dále tu máme Desiderátu Dutou a nebo Magrátu Česnekovou. A kocoura Silvera, který když na sebe vezme lidskou podobu, všechny ženské jdou do kolen... :D Magii se tu převážně říká "hlavologie" a celou knížku se naráží na fakt, že pokud člověk chce něčeho dosáhnout a nebo něco změnit, musí pro to vždy něco udělat a samozřejmě zapojit hlavu a přemýšlet. Čarodějkám taky nic jiného ani nezbývá, jelikož jejich kouzelná hůlka neumí nic jiného, než všechno proměňovat v horu dýní... 

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Fakt moc mě bavila a přišlo mi, že krom božích vtípků a hlášek, které vás prostě zaručeně rozesmějí, se taky dovíte něco o lidských povahách, lidské psychice a taky vás mírně nakopne k přemýšlení nad zásadnějšími tématy, protože, jak jsem řekla, ukrývá se v ní spousta životních mouder a filozofie. A mimo to taky famózních hlášek :D

Během Vánoc dokonalá "pohádková" odpočinková - ale ne tak docela - knížka.

Vřele doporučuju!

"No to mě teda vopláchni!" :D

Written by: 
Tereza 

Žádné komentáře:

Okomentovat