11.11.18

Loughcrew | Hill of the witch

Tady, prosím, nespim. To mi jen fičí přímo do obličeje :D

Slieve na Calliagh, nebo také Hill of the witch. Tak se nazývá skupina kopců v hrabství Meath, které jsou významné svými archeologickými památkami, které se na nich nachází. Na jednom z nich, na tom nejvyšším v celém  okolí (se svými pouhými 276 metry nad mořem), se nachází megalitické hrobky zvané Loughcrew. Jedná se o místo, které tu stálo už před čtyřmi tisíci let před Kristem! Neuvěřitelný.

V hrabství Meath je těchto archeologicky významných míst požehnaně. Kamenné kruhy, hrobky staré tisíce let, kameny s vyrytými symboly slunce... Dodnes se tu na významné pohanské svátky vykonávají rituály, nebo dokonce festivaly a k mému překvapení jsem některé z nich dokonce našla na youtube! (A zjistila jsem, že "equinox" je asi jedno z mých nejoblíbenějších slov v angličtině)

Než jsem si na ten kopec vyšlápla, schovala jsem se na chvilku před deštěm do jedné hospůdky a popíjela zde horkou čokoládu. Promoklá až na kost. A zase jsem se přesvědčila, že když cestujete sami, tak nikdy nejste sami, pokud vyloženě nechcete být sami! Seděla jsem si tak u stolu s tou horkou čokoládou, z vlasů mi kapalo a ruce jsem měla promrzlý. A pak za mnou přišla jedna moc milá paní z italského Turína, co seděla u vedlejšího stolu se svým manželem a synem a zeptala se mě, jestli se k nim nechci připojit. Dokonce mi nabídla horký čaj. Souhlasila jsem a musím říct, že jsme si moc příjemně popovídali. Překvapili mě tím, jak jsou neuvěřitelně zcestovalí - byli snad už úplně všude... Vykládali mi o tom, jak procestovali Asii, Ameriku a téměř celou Evropu a já si uvědomila, že právě lidé, kteří hodně cestují, se zkrátka nebojí navazovat kontakt s cizími lidmi, protože jsou na to zkrátka zvyklí a jsou taky přirozeně dost družní a zvědaví. A hlavně, otevření a "open-minded" :-)

Moc mě to potěšilo a bylo to zkrátka fajn!

No a pak jsem se odhodlala vyrazit do toho vichru a deště...
Na onom kopci se nachází kamenný kruh a uprostřed něj pozůstatek kamenného půdorysu staré hrobky. Dále je tu taková na první pohled "hromada kamenů", která je ovšem další hrobka, uvnitř které se nachází komora, na jejímž konci stojí kámen s vyrytými spirálami a symboly Slunce. Tohle je tu,vážení, přes šest tisíc let...

Zajímavost! A taky úžasnost = Na podzimní a jarní rovnodenost, při východu Slunce, směřují sluneční paprsky přímo do této hrobky a míří přesně na onen kámen. Na tyto rovnodennosti se tu od pradávna vykonávaly rituály a co víc, vykonávají se tu dodnes!

Nasvícení kamene od 1:38Mně to přijde naprosto kouzelný. 
Ještě do toho ty dudy... Acho, já to Irsko prostě miluju :D
Jeden z pohanských rituálů, které jsou zde stále velmi aktuální...

Podzimní rovnodennost.

Popravdě, vzpomněla jsem si na scénu ze seriálu Cizinka, kde se Clair a Frank stali svědky jednoho takového pohanského rituálu u kamenných kruhů - Craigh na Dun, ve Skotsku :)

...a nejen pohanské rituály...

Witches at Equinox

Tento kámen je obzvlášť zajímavý. V této podobě je tu už od pradávna a jsou na něm vyryté všelijaké symboly. Jmenuje se "Hag's chair" ("Hag" je další název pro "witch"). Na jeho povrchu je vyrytý také docela velký kříž, protože se kdysi dávno někdo snažil tento kámen posvětit. Traduje se totiž, že je to významné působiště pro praktikující čarodějnice a to prosím i v dnešní době. Prý se tu shromažďují osoby vykonávající čarodějnictví a praktikují se tu různé obřady a rituály. A pak jsem od jednoho zdejšího Ira slyšela, že mnoho lidí tu vidělo ženy sedící na tomto kamenu, kterým vlály vlasy i když ten den zrovna vůbec nefoukalo, nebo když si na něj sedly, prudce se změnilo počasí a podobně... :) Na Irech mě fascinuje, že jsou pořád solidně ponoření do folklóru a mytologie a na nadpřirozeno všeho druhu dodnes věří. Jsou dost pověrčiví a podobné historky opředené magií je ohromě zajímají a baví je je vyprávět.Musím říct, že tohle místo má svou atmosféru a to hodně silnou. Ať už jste ale pohan, praktikující wiccan nebo zařeklý ateista (co já vím, kdo všechno čte můj blog?), rozhodně musíte ocenit tu okolní přírodu tady, protože ta je opravdu nádherná a to prosim, i když je nesnesitelnej vichr, prší a je zima... :-)

VZKAZ PRO BUDOUCÍ TEREZU - Terezo, vem si, prosimtě, gumáky. Dík.

Written by: 
Tereza 

Žádné komentáře:

Okomentovat