29.11.18

Jak jsem políbila Blarney StoneAhoj všichni a krásný čtvrtek!

Poslední měsíc jsem v Irsku cestovala, jak jen to šlo. Listopad. Byla už zima, brzo tma, foukalo a pršelo, nicméně, mě žádné přírodní vrtochy neměly šanci vyvést z míry. Byla jsem absolutně spokojená a nadšená dokonce i v případě, kdy jsem se v mých semišových botách brodila blátem a ovčíma bobkama a můj "nepromokavý" kabát se od jisté intenzity deště ukázal být zcela "promokavý". (Ptáte se, proč tahám semišové boty do pole mezi ovce a krávy? Protože to byly jediné moje teplejší boty nad kotníky a nové jsem si kupovat nechtěla, jelikož mi bylo jasné, že v mém kufru nebude po cestě domů už ani tak milimetr nazbyt!)

Jednoho dne jsem se vydala na jih ostrova, do okolí města Cork. Tohle město vyniká spoustou věcí. Od specifického akcentu, přes krásné barevné domečky, až po fakt, že odtud pochází slavný irský herec, Cillian Murphy!

Dnes ale budu psát o místě, které se nachází v jeho okolí a to je krásný Blarney Castle, kde to teď na podzim vypadalo doslova pohádkově...


Caisleán na Blarnan

Středověká pevnost z konce 11. století, která se dnes těší vysoké návštěvnosti převážně díky slavnému Blarney stone a díky rozlehlé zahradě v okolí hradu. 

Co je Blarney stone a čím je tolik významný?

Blarney stone je něco, co patří do seznamu "typical Irish" záležitostí. V knížce "A to Z of being Irish je "Kissing the Blarney stone" samozřejmě uvedeno a píše se tam: "The ritual of leaning upside down over a parapet at the top of the castle to touch your lips to the Blarney Stone, so earning the Gift of the Gab. Considerably safer since the fitting of guide rails and cross bars in 2000, but still not one for the faint-hearted. Don't anyone tip off the Health and Safety Authority."

Mnohem víc "Irish" je ovšem fakt, že jedno z MNOHA synonym pro slovní spojení "being drunk" je "blarney-stoned"... 

Blarney Stone, v irštině Cloch na Blarnan, je prakticky kus vápencového kamene, vestavěný do jedné z hradních zdí. Očividně se jedná o naprosto jiný typ kamene a tak je na první pohled znát, že byl do zdi vestavěn pod určitým záměrem...

O jeho původu existuje pár legend. 

Dle jedné z nich byl kdysi dávno stavitel tohoto hradu, Cormac Laidir, předvolán před soud. Jenže byl bohužel velmi stydlivý a navíc velmi špatný řečník. Poprosil proto bohyni Clíodhna, aby mu pomohla. Ta mu řekla, aby ráno před soudním stáním políbil první kámen, na který po cestě narazí a bude tak obdarován schopností řečnictví, pohotovostí, důvtipem a schopností efektivně argumentovat. Stavitel Cormac později tento kámen zabudoval do hradní zdi.

Někde se taky můžete dočíst, že Blarney stone je vlastně Lia Fáil - kámen, u něhož byli korunováni dávní irští králové (The High Kings). Jeden Lia Fáil už dnes v Irsku ovšem stojí na Hill of Tara, o kterém jsem psala ZDE. Takže který z nich je ten pravý, který přivezli na irský ostrov dávní bohové z rodu Tuátha Dé Dannan? :)

Blarney stone byl jednu dobu ve Skotsku, poté byl vrácen zpět do Irska. Dnes se tvrdí, že úlomek tohoto kamene je zabudován do zdi Electrical Engeneering Building v Texasu.


Políbit Blarney stone je dnes velmi oblíbenou atrakcí a vystojíte si na tento zážitek zhruba 10-15 minutovou frontu. Od roku 2000 je tento rituál méně nebezpečný, protože vám s tím pomůže zdejší zaměstnanec, navíc se můžete chytit za dvě kovové tyče a tím pádem nebudete viset hlavou dolů jen tak na volno... U toho vás samozřejmě vyfotí a fotografii si pak můžete zakoupit.

Po políbení Blarney Stone byste tedy měli získat GIFT OF GAB, nebo ELOQUENCE.

Nutno dodat, že slovo "BLARNEY" už tak nějak zlidovělo a dnes se používá v běžné řeči jako synonymum pro schopnost řečnictví, přemlouvání, argumentování...

"Blarney is something more than mere flattery. It is flattery sweetened by humour and flavoured by wit. Those who mix with Irish folk have many examples of it in their everyday experience."

Můžete tedy klidně použít jednu z těchto vět.

"Don't listen to any of his blarney!"
"She was charmed by his blarney."


V okolí hradu se nachází nádherná a rozlehlá zahrada. Součástí této zahrady je i Zahrádka jedovatých rostlin "Poison Garden", kde se pěstuje opium, mandragora, ricin, nebo konopí. V zahradách najdete i atrakce se zajímavými kamennými strukturami a zajímavými stromy. Je tu Druid circle, Witche's kitchen a taky Wishing steps. Schody, které když vyjdete a něco si přejete, vám dané přání splní.


Z Blarney Castle jsem byla nadšená. Rozhodně se sem někdy vydám ještě i na jaře, až to zde bude všechno v rozkvětu :) 


A teď už fotky...


Podzimní barevno.


Fronta na Blarney Stone - mimo záběr :D Ale je tam.


Jedová zahrádka

Cesmínové keře! 
Do Vánoc není daleko.

A tady ten můj skvost :D Tak jsem zvědavá, jestli to začne fungovat. Prosila bych tu výmluvnost V ANGLIČTINĚ. V Češtině jsem ukecaná až až :D


Tak zase příště! 
To vám ukážu moc krásný místo v hrabství Tipperary.


Written by: 
Tereza 

Žádné komentáře:

Okomentovat