16.11.18

Hill of Uisneach


Dia dhaoibh! 

Zdravím z upršeného Dublinu. Výlet do Skotska už mám za sebou a brzo o tom snad napíšu...:)

Dneska ale zůstaneme u Irska, protože mám pořád ještě kupu materiálu z mých nedávných výletů do středu ostrova a pak na jih k městu Cork.

Dnes vám ukážu další významný kopec po Hill of Tara. Jmenuje se Hill of Uisneach a nachází se v hrabství Westmeath.

Stejně jako Hill of Tara je tohle místo významné už po tisíce let z hlediska provozování festivalů a rituálu uctívajících přírodu a významné pohanské svátky. Hill of Tara se zdá být spojován hlavně s podzimní rovnodenností, Hill of Uisneach je zase naopak místem, kde se každoročně pořádá Fire Festival, připadající na pohanský/keltský svátek BELTAINE (31.4/1.5 - Naše české čarodějnice, nebo Valpružina noc.)

Pan Mulligan, který má kousek pod kopcem statek a malé muzeum věnující se historii tohoto místa, nám hodinu neuvěřitelně zapálěně vykládal o uctívání přírody, kole roku, cykličnosti života, sklizni, chovu krav, pěstování brambor (jak jinak :D), bohyni Ériu, nebo o pohanských svátcích.

Kromě té nekonečné zelené a pasoucích se krav zde není prakticy nic významného k vidění. Přesto návštěvu tohoto místa dporučuju. Má to tu zvláštní kouzlo :)Mystika, příroda, ticho, klid...


Spoko :D Možná jsem se minula povoláním. Měla jsem jít místo na zubařinu na zemědělství, starat se o krávy a ovce, bydlet někde v chatičce v horách...a tak! (Já vím, romantické představy. Kozu jsem dojila jednou v životě a dodnes z toho mám trauma.)Jak Irsko získalo své jméno?

Název IRSKO, v angličtině IRELAND a v irštině ÉIRE, občas v literatuře ERIN.
Národní heslo "ERIN GO BRAGH", někdy "ÉIRINN GO BRÁCH", nebo-li "Ireland for ever".

Verze jména "Éire" se objevovaly v mapách světa už tři sta let před naším letopočtem. O skutečném původu se dodnes diskutuje. Existují dvě teorie...

1. Když tři keltské bohyně, Ériu, Banba a Fódla, dorazily na irský ostrov, bylo jim slíbeno, že po jedné z nich bude ostrov pojmenován. Pravdou je, že ve starých básních se občas Irsko označuje jako verze jmen "Banba" a "Fódla", ustálený název se ale vyvinul ze jména "Ériu" s přidáním germánské koncovky pro zemi "-land". (Éiru - Éire - Éireland - Ireland)

2. Druhá teorie zase tvrdí, že název "Ireland" vznikl ze starého římského označení Irska ještě z dob vlády Caesara. Tehdy se Irsko latinsky označovalo jako "Hibernia" (Land of winter) V řečtině jako "Iérnē".

Tak si vyberte! Mně se líbí první teorie - už jen proto, že bohyně Ériu, plavovlasá kráska v zelených šatech, která představuje irský symbol prosperity a úrodné Země, to mi zde ke všemu sedí... A pan Mulligan o ní básnil s takovým nadšením, že to tak zkrátka MUSÍ BÝT :DVideo ze svátku Beltaine, kdy se na Hill of Uisneach pořádá Fire festival, kterého se účastní i irský prezident Michael D. Higgins! (můžete vidět 1:20) Nechci nic říkat, ale zejména ta část po setmění na mě působí pohansky jako blázen. Docela paradox, nemyslíte? Irsko je jedna z nejvíc katolických zemí v Evropě... :-D


Pan Mulligan zrovna vykládal o cyklických změnách v přírodě... :)
Ještě s tou dřevěnou holí na mě působil jako nějaký druid :D Každopádně z něj neuvěřitelně sršila láska k přírodě, Irsku a mytologii...

No a pak se k tomu všemu přidala duha a já ten irskej klišoidní výjev málem nerozdejchala...Written by: 
Tereza 

Žádné komentáře:

Okomentovat