Hill of Uisneach | Jak vznikl název Irska a jedna duha pro štěstí k tomu!

by - 11/16/2018

Bohyně Éiru na kopci Hill of Uisneach


Dia Dhuit! :D (pardon, tohle si nikdy neodpustím!)

Zdravím z upršeného Dublinu. Výlet do Skotska už mám za sebou a brzo o tom snad napíšu...:)

Dneska ale zůstaneme u Irska, protože mám pořád ještě kupu materiálu z mých nedávných výletů do středu ostrova a pak na jih k městu Cork.

Dnes vám ukážu další významný kopec po Hill of Tara. Jmenuje se Hill of Uisneach a nachází se v hrabství Westmeath...

Stejně jako Hill of Tara je tohle místo významné už po tisíce let z hlediska provozování festivalů a rituálu uctívajících přírodu a váznamné pohanské svátky. Hill of Tara se zdá být významný hlavně na podzimní rovnodennost, Hill of Uisneach je zase naopak místem, kde se každoročně pořádá Fire Festival, připadající na pohanský/keltský svátek BELTAINE (31.4/1.5 - Naše české čarodějnice.)

Pan Mulligan, který má kousek pod kopcem statek a malé muzeum věnující se historii tohoto místa, nám hodinu neuvěřitelně zapálěně vykládal o uctívání přírody, kole roku, cykličnosti života, sklizni, chovu krav, pěstování brambor, bohyni Éiru, pohanských svátcích a podobně... Upřímně, sršila z něj neuvěřitelná energie a jeho vyprávění bylo fakticky moc zajímavé...

Není zde prakticky nic významného k vidění, přesto návštěvu tohoto místa dporučuju. Má to zde takové zvláštní nepopsatelné kouzlo... Ambient, mystika, příroda, ticho, klid... Neznám lepší relaxaci, nebo meditaci, než procházku po těchto zelených krajinách, kde v dálce slyšíte zvonečky krav, nebo ovcí. Stejně jsem to vnímala minulý rok v Norsku. Je to tak uklidňující :-)Šťastná! 


Jak Irsko získalo své jméno?

Název IRSKO, v angličtině IRELAND a v irštině ÉIRE, občas v literatuře ERIN.
Národní heslo "ERIN GO BRAGH, někdy ÉIRINN GO BRÁCH", nebo-li "Ireland for ever".

Verze jména "Éire" se objevovaly v mapách světa už tři sta let před naším letopočtem. O skutečném původu se dodnes diskutuje. Existují dvě teorie...

1. Trojice keltských bohyní - Éiru, Banba a Fódla. Když dorazily na irský ostrov, bylo jim slíbeno, že se po nich bude jmenovat. Pravdou je, že ve starých básních se občas Irsko označuje jako verze jmen "Banba" a "Fódla", ustálený název se ale vyvinul ze jména "Ériu" s přidáním germánské koncovky pro zemi "-land". (Éiru - Éire - Éireland - Ireland)

2. Druhá teorie zase tvrdí, že název "Ireland" vznikl ze starého římského označení Irska ještě z dob vlády Caesara. Tehdy se Irsko latinsky označovalo jako "Hibernia" (Land of winter) V řečtině jako "Iérnē".

Tak si vyberte! Mně se líbí první teorie - už jen proto, že bohyně Éiru, plavovlasá kráska v zelených šatech, která představuje irský symbol prosperity a úrodné Země, to mi zde ke všemu sedí... A pan Mulligan o ní básnil s takovým nadšením, že to tak zkrátka MUSÍ BÝT :D


Video ze svátku Beltaine, kdy se na Hill of Uisneach pořádá Fire festival, kterého se účastní i irský prezident Michael D. Higgins! (můžete vidět 1:20) Nechci nic říkat, ale zejména ta část po setmění na mě působí pohansky jako blázen. Docela paradox, nemyslíte? Irsko je jedna z nejvíc katolických zemí v Evropě... :-DPan Mulligan zrovna vykládal o cyklických změnách v přírodě... :)
Ještě s tou dřevěnou holí na mě působil jako nějaký druid :D Každopádně z něj neuvěřitelně sršila láska k přírodě, Irsku a mytologii...A jak jsem síbila... Duha! Snad vám přinese štěstí! :-)


Éiru s harfou (symbol Irska) přikovaná k útesu. Written by: 
Tereza 


Blog můžete sledovat na FacebookuInstagramu, Pinterestu, nebo na Bloglovinu :) 

Podobné články...

0 komentářů

.