15.10.18

Dunguaire a Dunluce Castle.



Dnes pro vás mám jeden "rychločlánek" o dvou krásných místech, který jsem v Irsku přes léto navštívila a který rozhodně stojí za to, abych vám je zde na blogu ukázala. A kdo ví? Třeba vás právě tímto inspiruju k tomu, abyste sbalili pár kusů oblečení do batohu a přijeli sem za mnou! :D

Pořád si stojím za tím, že český hrady a zámky jsou boží, nádherný a úžasný. Z takovýho Pernštejna, Hluboké a nebo Mikulova, z těch jsem vždycky naprosto nadšená a nedám na tyhle naše český kulturní klenoty dopustit... 

Zde mají tyhle historický památky ale úplně jinou atmosféru. Nechci říct, že je to tu lepší, nebo hezčí. Je to prostě JINÝ.

Irsko a Skotsko jsou země, který jsou pověstný tím, že jsou posetý zříceninama a ohromě starýma kamennýma pevnostma a hradama, který jsou zasetý do rozlehlých zelenajících se plání, skalnatých útesů a samozřejmě, abych nezapomněla, v okolí se pasou ovečky, krávy, sem tam je ta atmosféra úplně zahnaná do extrému a vy zahlídnete chlápka v kiltu, nebo s dudama, nebo vymóděnýho dědu s bekovkou na hlavě, jak u vchodu prodává suvenýry, nebo hraje na flétnu. A co víc, většinou se nachází v blízkosti nějakýho jezera, a nebo líp, přímo u moře, či oceánu. A to je pak naprosto neuvěřitelně nádherná dramatická scenérie, na kterou bych se konkrétně já vydržela dívat bezeslov klidně i několik hodin...


DUNLUCE CASTLE / Dún Libhse


Tak na příklad Dunluce castle. Obrovská zřícenina středověkého hradu, která stojí na samém pobřeží Severního Irska. Jedná se o County (hrabstí) Antrim a vzhledem k rozdělení ostrova na Irskou republiku a Severní Irsko, se v tomto případě jedná o součást Spojeného království, čili United Kingdom. Ve spojení s tímto hradem koluje historka o tom, jak se v roce 1639 zřítila část kuchyně do moře a tuto událost přežil jeden jediný kuchtík, který zrovna seděl v dobře upevněném rohu místnosti... Tento roh bývalé kuchyně se dodnes zachoval. Další doložený pád části této "pevnosti" ( :D ) do moře se datuje do 18. století.


Hrad stojí na vysokém čedičovém útesu tyčícím se nad Atlantským oceánem, kolem dokola jsou rozlehlé zelené pláně poseté žlutým irským kaktusem (gorse) a nechybí tu samozřejmě ani ovečky... V ten moment bohužel svítilo přímo proti mně a tak jsou všechny fotky hrozně přesvětlený a nebo naopak moc tmavý... I tak si ale myslím, že nádheru tohoto místa jsem jakš takš zachtila... :-)

A mimochodem, já nejsem zrovna fanoušek seriálu Game of Thrones. Ale četla jsem, že tato zřícenina se v něm objevila.


DUNGUAIRE CASTLE / Caisleáin Dhún Guaire


Přesuneme se zpět do Irské republiky, na západní pobřeží ostrova. Zde se v hrabství Galway, konkrétně v zátoce Galway Bay nachází oficiálně nejvíce fotografovaný hrad Irska! :) Tento věžový hrad byl postaven v 16. století. Jak jsem řekla, nejsem fanoušek seriálu Hra o trůny, ALE docela dost si ujíždím na seriálu Outlander (Cizinka). A i když se tamní hrady nachází ve Skotsku, zde na tomto místě jsem zažila takovej "Outlander feeling". Ani nevím proč, ale nějak mi to zde ten seriál připomínalo... A v duchu mi zněla úvodní písnička "Skye Boat song"... :-)





V okolí mi to trochu připomínalo náš tradiční českej venkov :D A vám?


A borec nakonec :D Tato zřícenina, kterou můžete zahlédnout po cestě na Cliffs of Moher, mě doopravdy dojala... Jedna zeď - kde nic, tu nic - ale nikdo se ani neopováží to zbourat, nebo nedej bože rekonstruovat :D A v pozadí hraje ENYA. SOOO IRISH!!!



No a zítra zase do práce...:-O
Mějte fajn týden!

Written by: 
Tereza 


Blog můžete sledovat na FacebookuInstagramu, Pinterestu, nebo na Bloglovinu :) 

Žádné komentáře:

Okomentovat