02.09.18

Tohle mohl být plot twist jako blázen, aneb jak jsem málem naletěla na obří podvod.


Je to docela nic moc pocit, když musíte po ČTVRT ROCE opustit místo, který máte rádi, zvykli jste si na ně, cítíte se v něm už jako doma a navíc víte, že jste s ním měli zatraceně kliku! Vůbec nebude snadný sehnat něco stejně tak dobrýho. Bylo to zkrátka dokonalý místo vyhovující po všech stránkách. Dobrá cena, pokoj jen pro mě, v centru, všechno krásně dostupný, jen pár kroků od vchodových dveří zastávka Luas. SEN!

Po třech měsících mi končí short term rent a já se musím chca nechca sbalit a odstěhovat. Můj single room pokoj má už dlouho zamluvenej irská učitelka angličtiny z Donegalu. A její smlouva je "permanent". Lucky one.

Poslední měsíc jsem trávila intenzivním hledáním všude možně. Dokonce jsem slevila i z mých nároků. Přistoupila jsem na možnost sdílenýho pokoje a byla jsem ochotna bydlet i dál od centra. Na daft.ie jsem hledala "SINGLE / TWIN / SHARED" room, DUBLIN 1,2,6,6w,4. Nájem 700 Euro měsíčně, pak jsem si řekla, že to ještě navýším na 750 Euro. Peněz jako blázen za pidi pokoj, kde spíte ještě s někým dalším... 

A ...?

I tak je to NE-MOŽ-NÝ!!!

Do Dublinu totiž po letních prázdninách přijíždí celá ARMÁDA takových učitelek angličtiny!

A s nima samozřejmě ještě větší armáda irských i zahraničních studentů!


Ceny jsou ABSOLUTNĚ přemrštěný.
Lidi ŠÍLÍ.
Všechno je PLNÝ.
Lidi se PŘEPLÁCEJÍ a hledání bytu spíš připomíná AGRESIVNÍ aukci. 
Kdo dá víc a rychleji, ten to bere! 

A v tomto já mám najít něco, co mě totálně nezrujnuje a zároveň to nebude hodinu autobusem/vlakem od centra? Přecejen, chci si to Irsko taky trochu užít a po těch 8 hodinách v práci se chci jít courat městem, zajít si na pivo do Temple Baru, na kafe do mých oblíbených kaváren, do kina s kamarádama, do muzea, galerie, nebo zajít na procházku do Phoenix parku. Nechci strávit dvě hodiny denně navíc tím, že budu dojíždět do Grand Canal z Dun Laoghaire, nebo z Dublinu 16! Chci to mít všechno po ruce!

A co fakt nechci, je lítat v práci jak blázen 8 hodin denně jen proto, abych mohla TAK TAK zaplatit jednu blbou postel! Většinu dní pracuju, ve volným čase se samozřejmě snažím být venku. Takže doslova - ty šílený ceny jsou obecně pro každýho jen za POSTEL, PRAČKU, SPRCHU A SPORÁK. 

Ano, přátelé. V centru Dublinu TĚŽKO seženete pokoj, kterej je JAKŠ TAKŠ (nedovedete si představit, jak ODPORNÝ a DRAHÝ sluje jsem tu už viděla na prohlídkách!) a nestojí skoro 1000 Euro. TISÍC! MĚSÍČNĚ!! To je bohužel realita.

Před pár dnama nám doma plakala kamarádka mých spolubydlících. Několik dní spala u nás v obýváku na zemi a byla bezradná. Nakonec ale měla štěstí a na něco kápla.

Teď jsem "na řadě" já. Den "check outu" se blíží a já stále nic nenašla. Prolezla jsem celej daft. ie i všechny facebookový skupiny. Jsem zoufalá a stále nic...

Ze všeho nejhorší je ten moment, kdy něco začíná vypadat slibně, vy začnete jásat a pak obdržíte zprávu nebo email, kde stojí "Sorry Tereza, but...."

A to se mi stalo několikrát...

Je to hroznej stres...Tohoto pocitu zoufalství se dá ovšem perfektně využít a spousta lidí na něm vydělává doslova majlant. 

Stačí si založit fake profil na nejpoužívanější stránce na hledání bytů (Daft.ie), napsat si dlouhou seriozní smlouvu, nafotit nějakej pěknej byt, vytvořit nabídku za dobrý peníze, samozřejmě blíž k centru a vymyslet si věrohodnej příběh, proč chcete daný pokoj pronajmout a proč nejste schopni si peníze převzít osobně. Tihle lidi ve vás nechtějí vyvolat jakékoliv pochybnosti a tak vystupují mile, soucítí s vámi, komunikují rychle a bez problému. Jsou ochotni s vámi diskutovat, nenechávají vás čekat. 

Já našla perfektní pokoj v hezkým bytě blízko k centru za 500 měsíčně, depozit 600. Majitelka, Maria z Rakouska, je samozřejmě strašně pracovně vytížená a není momentálně přítomna v Dublinu. Protože teď na pár měsíců pracovně odjela, chce opuštěný byt pronajmout. Samozřejmě nezapomene zmínit, že v bytě už jeden pronajatý pokoj je a bydlí v něm "another girl". (Ovšem když trváte na viewingu, řekne vám, že momentálně tam ještě není, že se má nastěhovat za 14 dní.) Ona sama vám ale viewing neposkytne, protože přece nepoletí do Dublinu kvůli někomu, kdo jí nezaručí, že byt doopravdy chce a kdo si ho opravdu za ty peníze vezme. Proto se daná osoba velice ochotně snaží zajistit "GARANCI" na obou stranách. Buď "pošli mi zatím jen depozit, já budu mít jistotu, že to bereš, sednu na letadlo a přijedu ti dát klíče a až je budeš mít v ruce, pošleš ten zbytek" NEBO "peníze můžeš poslat na money gram, já pak budu potřebovat znát kód, který budeš vědět jen ty. Takže nemůžu vybrat peníze. Ty mi pošleš jen potvrzení, že peníze došly. Pak ti dám klíče a ty mi dáš ten kód." 

"Nepoletím z Londýna bez garance toho, že ten byt doopravdy bereš. Viewing zajistit nemůžu, nemám jak. Klíče ti předám osobně, jakmile budu mít podepsanou naskenovanou smlouvu na mailu a garanci, že mi dáš všechny peníze."

V této situaci MONEY GRAM oprvdu vypadá jako dobrej nápad.

Znělo to docela rozumně a já tu ženskou chápala. Nechtěla letět do Dublinu kvůli někomu, kdo může za dvě hodiny najít lepší nabídku a říct "sorry, mám něco lepšího". Což je pro tuto dobu naprosto typický. Řekla jsem si, že je to bezpečný. Bez kódu se k penězům nedostane a pošlu jí jednoduše jen potvrzení na mail, aby měla jistotu, že nepoletí zbytečně. 

VÁŽENÍ .... NIKDY NIKDY NEVER EVER NEPOSÍLEJTE PENÍZE NIKOMU, ANIŽ BYSTE S NÍM MLUVILI OSOBNĚ A DANÝ BYT VIDĚLI NA VLASTNÍ OČI!!!!

Díky mé mamce, která okamžitě nažhavila google a řešila to se mnou po telefonu, jsme zjistily, že pokud má daná osoba detailní informace o odesílateli peněz, může si peníze vybrat i bez daného kódu. Jelikož tahle vychcaná (pardon za to slovo) Maria měla moje jméno, mail, telefonní číslo i  znala přesnou částku, byla uzpůsobena si peníze vybrat ihned.

Co bylo alarmující a na co si dát pozor?

  1. Na bytě nikdo nebyl. Nebylo možné ho vidět osobně. 
  2. Majitelka je ochotna z ničeho nic sednout ze dne na den na letadlo a přiletět vám předat klíče. Všichni víme, že letenky na konkrétní datum je problém sehnat i týden dopředu.
  3. Depozit je vyšší než nájem. 
  4. Špatná adresa na daft.ie. Moje adresa byla Princes road EH2 AN. EH je zkratka pro Edinburgh. Daná ulice je v Edinburghu i v Dublinu. Zkratka Dublinu je ale D(plus číslo). I takový malý detail, co vypadá jako chyba z nepozornosti, je alarmující. Já ji na tu chybu upozornila, ale nijak nereagovala.
  5. KLÍČE A PENÍZE vždy z ručky do ručky. Žádný "pošli prachy, pak ti dám klíče". 
  6. Bez prohlídky bytu ani ránu.
  7. Ptejte se. Jakmile vám něco nevoní, nebo něco nechápete, ptejte se. A sledujte reakci dané osoby. Jakmile na něco neodpovídá nebo kličkuje a snaží se z čehokoliv vybruslit, je to divný a podezřelý. 
  8. Jsou to vaše peníze a vy máte právo někomu NEVĚŘIT. Nesmíte se cítit zle kvůli tomu, že máte pochyby. Trvejte na osobním předání, trvejte na prohlídce bytu. Nikdy se nenechte překecat. Nikdy nedovolte, aby vaše zoufalost potlačila váš smysl pro ostražitost. Znovu říkám, máte právo být ostražití, máte právo chtít byt vidět! 
  9. Pamatujte, - je lepší nemít kde bydlet a mít tisíc euro na účtě, než nemít kde bydlet a přijít o tisíc euro na účte :D
Dnes ráno jsem MÁLEM poslala 1100 - TISÍC STO EURO!!! - někam do prčič. Pak bych mohla akorát sednout na letadlo a s holým zadkem letět domů... :D

Nštěstí k tomu nedošlo. Já z toho byla ale strašně naštvaná, smutná a znechucená. Dokonce jsem napsala šéfce zprávu, že mi nevyšlo bydlení a budu muset příští týden odejít z práce a opustit Irsko. Pak jsem hodinu řvala spolubydlící v kuchyni. A ta, jelikož je věřící, mě (už zase) donutila opět sednout si ke stolu, čapla mě za ruce a začala se nahlas modlit....


Nemám kde bydlet.
(Už zase, ano... Jenže tehdy byl konec května a Dublin se přes prázdniny vylidnil. Jiná situace!)


Holky mi domluvily dvě noci navíc v mým pokojíku, dvě další noci v obýváku na zemi.


Kamarádka Giovanna mi slíbila 4 noci v jejím pidi bytě na gauči v obýváku, kde bydlí s bratrem a švagrovou.


Mám 8 dní na to, abych něco našla.


Pokud nic nenajdu, budu muset domů. Je to drastický a nekompromisní. Nečekala jsem to. Počítala jsem s tím, že něco v pohodě seženu a že zde budu do Vánoc!

Nedokážu se smířit s tím, že bych odjela. Nejsem na to ještě připravená.
 Jak bych taky mohla, neměla jsem ani čas na to vůbec pomyslet!

P.S. Fotky jsou z mé milované DAME LANE. (LÁNA AN DÁMA)Written by: 
Tereza 

Žádné komentáře:

Okomentovat