23.09.18

A do Irska dorazil podzim...


Jeden z mých nejoblíbenějších podniků. Porterhouse na Grafton Street. Dokonce tu čepují i naši Plzeň! :D

Minulý týden se Irskem prohnaly hned TŘI bouře a to, prosím, SE JMÉNEM! Helene, Ali a Bronagh. Ono, když dáte bouři jméno, značí to, že je to docela "serious" a není to žádná řadová běžná bouřka. Asi je to pravda a jak to tak bývá, jde především o úhel pohledu. Mně osobně vždycky přišlo, že Irové to s tím počasím trochu přehání. Zatímco Češi by řekli "Kurňa, to byl ale silnej vichr!", poklidili popadané větve ze silnic a dál se o tom už nebavili, Irové doslova ŠÍLÍ a co se médií týče, je to topic number one... Politika, náboženství a všechny aktuální kauzy jdou stranou.

Pamatuju si, jak se minulý podzim Českem prohnala hodně silná vichřice. Byl konec října a byl to nejsilnější vítr, jaký jsem kdy zažila. Nepamatuju si ale, že by se tehdy mluvilo o nějakém konkrétním jménu.


Trinity College.

Zde tento týden docela silně foukalo, občas zapršelo a v médiích se to hemžilo titulky ve stylu "Storm Helena is about to HIT Ireland!" .... "The worst is yet to come, Storm Ali will take Helena's place soon!"...."Thursday belongs to storm Bronagh." Irvé se rozdělili do dvou skupin. Ta první to brala až příliš moc vážně a celý týden nemluvila o ničem jiném, než jak se na blížící se bouře co nejlépe připravit. Ta druhá skupina si z toho dělala srandu a trousila sarkastické vtípky kde se jenom dalo. V konečném důsledku je jedno, jestli jste sarkastičtí, nebo vyděšení. Téma "počasí" je stále na přetřes.

Pravdou ale je, že to přišlo od Atlantiku, tudíž na západním pobřeží to asi nebyla žádná sranda...

"So, let's recap, cos it's getting confusing. We have the remnants of ex-hurricane Helene today/tonight (mostly in the form of rain), Storm Ali on Wednesday and Storm Bronagh on Thursday (the last two yet to be named, but it seems a given). Of the three, Bronagh looks the most widespread, should this ARPEGE chart come off (it does tend to overdo high winds at times)." - status z FCB stránky Irish Weather Online

Do Irska zkrátka a definitivně dorazil podzim.


Začíná se ochlazovat, vítr sílí a už před osmou večer je tma jako v pytli. Stromy už se zbarvily do podzimních teplých tónů a výrazně prořídly. Po řece každý den díky silnějšímu větru plují docela velké vlny. Především já jsem si této změny všimla, protože do Liffey civím denně minimálně patnáct minut přemýšlejíc o životě. Je to taková moje osobní forma meditace :D Irové uznali, že je na čase odložit letní šaty a kraťasy a navléct elegantní kabáty a těžké šály, i když teploty jsou pořád kolem 13 stupňů. K večeru už ale opravdu bývá doslova zima. I já jsem si pořídila kabát. Neplánovaně. Patnáct minut před zavíračkou jsem vplula do Zary na Henry Street, protože jsem se potřebovala akutně schovat před sílícím deštěm. A byla to láska na první pohled. Ten temně rudý elegantní kabát tam na mě přímo osudově čekal a tak jsem nepotřebovala víc, než jen těch patnáct minut na to, abych si ho  bez jakéhokoliv váhání koupila. Cítím se v něm skvěle - problém je jen ten, že je z ovčí vlny a je mi v něm pořád vedro :D A když ho sundám, mrznu. Jak typické. S tímto mám v Irsku problém pořád, že nemám ponětí, jak se vhodně oblíct...


Grafton St.

Když jsem se nedávno procházela po Parnell street, minula jsem dost obchodů, které už byly napěchované Halloweenským sortimentem a byly, řekněme, lehce přezdobené :) Taky jsem koupila vstupenky na halloweenský koncert klasické hudby v katedrále Sv. Patrika jen při svíčkách. Oficiálně se to jmenuje "St. Patrick after dark" a nehorázně se na to těším.

A včera večer jsem se byla projít naší krásnou čtvrtí plnou cihlových domečků a poprvé jsem cítila ten typicky podzimní vzduch. Studený, štiplavý a tak zvláštně vonící kouřem.


Potřebuju si koupit podzimní boty. Posledně jsem šla s kamarádkou do Temple baru, začalo pršet a než jsem se nadála, seděla jsem v hospodě totálně promrzlá, zmoklá (měla jsem sice deštník, ale to občas vůbec nepomáhá, když fouká a ta voda poletuje všude kolem) a v balerínách jsem měla doslova rybník. Ten večer nám ale jeden z barmanů předal básničku o lásce napsanou na zadní straně účtenky za dvě piva "Dedicated to Tereza and Karina"... Tento nevšední zážitek mi za ty promrzlý nohy stál :D

Love is a disease -
we all catch sometime,
some suffer - feeling
only pain - 
others love,
but can't explain,
so when in love, never
ask a reason why - 
for in finding out the answer - 
you will surely cry.


Street art veverka u Tara St. Station

Tento víkend mám celý volno. Měla jsem v plánu zajet si na výlet do Killiney. Měla jsem v plánu učit se angličtinu. Měla jsem v plánu uklidit. Měla jsem v plánu projít si další neobjevené uličky a zaplout do těch předem vyhlídnutých kaváren a obchůdků. Nakonec tu sedím v obývacím pokoji zabalená do deky, popíjím kafe a jsem šíleně unavená. Bez energie. Nemám dokonce motivaci ani napsat vám konečně články o Severním Irsku, o Giants Causeway, nebo o Galway a Glendalough. Jsem doslova a do písmene LÍNÁ.


Tržiště u Parnell St.P.S. Dvacet minut po publikování tohoto článku mi došlo, že dnes začíná ASTRONOMICKÝ PODZIM! :) Takže vám všem přeju, ať si užíjete co nejvíc těch krásných pošmourných a melancholických ranních mlh, huňatých svetrů, svíček, dýní, kaštanů, večerů u filmů pod dekou, krbů s plápolajícím ohněm, horkýho kakaa, nebo bylinkovýho čaje, výletů do barevné přírody a vůbec... Tyhle podzimní klišé já prostě miluju :)

Written by: 
Tereza 

Žádné komentáře:

Okomentovat