22.08.18

Sléibhte Chill Mhantáin | Wicklow Mountains


Konečně mám u sebe počítač. Neskutečná úleva, že už nemusím splácávat články na mobilu. Vypadalo to hrozně a trvalo to hodiny, hodiny a hodiny. A stálo mě to taky dost nervů.

Tento článek věnuju přenádhernýmu Národnímu parku Wicklow Mountains. Snad vám aspoň trošku přiblížím náladu té mlhavé, pošmourné, horské irské krajiny a zchladím vás, protože mi neustále chodí z domova zprávy plný nadávek na ty vedra, co teď jsou v Česku!


Pro úplnost. Wicklow Mountains se v irštině nazývají Sléibhte Chill Mhantáin. Je mi jasný, že to nepřečtete. Ani já nemám tušení, jak by se to  mohlo vyslovovat. Vždycky si ale u všeho zjišťuju původní irský názvy, protože se tou "elfštinou" hrozně moc ráda jen tak kochám! :-)

Wicklow je pohoří na jihozápadě Irska, které zasahuje do Hrabství (County) Dublin, Carlow a Wicklow.


I přes to, že se tahle oblast nazývá "mountains", nečekejte žádný extrémy. Nejvyšší vrchol - Lugnaquilla - má "jen" 925 metrů nad mořem. 

Zajímavý je, že uprostřed Wicklow Mountains leží městečko Glendalough, kde sídlili vůbec první křesťané na ostrově. Taky se zde nachází vodopád Powerscourt. Největší vodopád Irska. O Glendalough ale budu psát příště! :)


Asi největší atrakcí je jezero Guinness (Guinness Lake). Místní mu ale mnohem častěji říkají Lough Tay, což je trošku pozměněn původní irský název Loch Té. (Já tu gaelštinu miluju...) Proč se mu říká Guinness lake? Za prvé, co jsem pochopila, patří rodině Guinness (jako asi skoro všechno v širokým okolí Dublinu....) a za druhé - od té doby, co byla k jezeru přidána písčitá pláž, připomíná z výšky pintu čerstvě načepovaného Guinnesse, který má vždy jen jemnou a nízkou pěnu...


Ale co bylo pro mě nejvíc WOW? Jak už jsem tu párkrát zmiňovala, jsem obří fanoušek seriálu Vikings. Exteriéry tohoto (božího!) seriálu se natáčí právě tady - ve Wicklow. A co víc? Ona pláž, připomínající pěnu čerstvě načepovaného Guinnesse, není nic jiného, než slavný KATTEGAT! Dokonce tu u přístavu můžete vidět i kotvit seriálové lodě, které byly mimochodem vyrobené u nás v Přerově! :)


Viděli jsme i onen slavný P.S. I love you bridge. Malinký mostík přes říčku, kde se Gerry a Holly poprvé setkali. Galway girl od Steve Earla, tento most ve Wicklow a Whelan's pub jsou ve světě tolik profláklé hlavně díky tomuto filmu s Gerardem Butlerem a Hilary Swank. Galway girl mimochodem slyšíte v Dublinu alespoň 5x za den. Stačí jen projít centrem a to známý "Day-I-ay-I-ay" se line ze všech obchůdků a hospod!Irové tvrdí, že Skotská vysočina (Scottish Highlands) a Wicklow jsou naprosto totožné. Prý, kdyby vám zavázali oči a vyhodili z vrtulníku tam, či onam, nebudete schopni rozeznat, kde jste... Nemůžu posoudit. Ve Skotsku jsem zatím ještě nebyla :-) Minimálně ale vím, že Skotsko má vyšší hory. Nejvyšší vrchol - Ben Nevis - má 1345 metrů nad mořem.


 


Nejsou tu skoro žádné stromy, jen sem tam nějaká zakrslá větev. Jsou tu hlavně rozlehlá vřesoviště a roste tu "Gorse" (Irský kaktus). Krajina je tak zeleno - fialovo - růžovo - žlutá. Barvy mění svoje poměry a sytost v závislosti na ročním období. A já musím říct, že je to zde naprosto magický :-)Příště napíšu něco o městečku Glendalough!

Fotky jsou z tohoto víkendu. V Irsku konečně trochu klesly teploty a je zde něco kolem 17-19 stupňů. Ani moc neprší! Ale to ještě přijde, asi! :D

A bonus nakonec!

Mimochodem, Gerard Butler tu sice ztvárnil Ira, ovšem ve skutečnosti je ze Skotska. Irové mu díky P.S. I love you nemilosrdně přiřadili nálepku "nejhorší irskej akcent v dějinách světové kinematografie" :DMějte se krásně!

Žádné komentáře:

Okomentovat