01.08.18

Binn Éadair | Howth


Minule jsem psala o jedné z nejstarších obydlených pevností Irska - Howth castle z 12. století. Dnes vám ukážu Howth, jako takový. Podle mě je to nejkrásnější místo v okolí Dublinu. Ano, Dun Laoghaire, Bray, Killiney a Greystones jsou perfektní. Howth mi ale učaroval snad ze všeho nejvíc. Téměř dvouhodinová loudavá procházka po útesech s výhledem na Irské moře a maják Baily je prostě nepřekonatelná... Obzvlášť v období mezi květnem a srpnem, kdy je obvykle krásný počasí a krajina hraje všemi barvami.


Howth, v Irštině Binn Éadair (do Angličtiny přeloženo jako Éadair’s peak) je původní rybářská vesnice na poloostrově Howth head lemující sever Dublinského zálivu. Od samothého Dublinu je vzdálen asi 15 kilometrů a prakticky je pořád ještě považován za dublinské “předměstí”. Vlakem se sem z Tara station dostanete asi za 25 minut.


Howth má docela zajímavou historii. Mě především zaujalo to, že jeho název pochází ze staré Norštiny (Hǫfuð = peak = vrch). Východní pobřeží Irska bylo v 9. století kolonizováno norskými Vikingy, protože nabízelo výhodnou dostupnost k cestám mezi skandinávií a středomořím. Dublin byl tedy původně vikingskou osadou (o vikingské éře se můžete dozvědět spoustu zajímavostí v muzeu Dublinia hned vedle Christ church.)


Kromě Howth castle zde můžete navštívit i St. Mary’s Church z 11.století, Baily Lighthouse ze 17. století a obecně je zde nesčetně moc krásných malebných uliček, irských domků, chat, vil, rezidencí, zahrad a samozřejmě taky klasických irských hospod nebo fish and chips bister :)


Co je ale na celém Howth to úplně nejkrásnější, je Howth Cliff walk. Celý poloostrov můžete obejít kolem dokola po útesech a skoro hodinu a půl se kochat nádherným výhledem na moře, maják Baily, hejna racků, irskou krajinu porostlou fialovým vřesem nebo žlutým “irským kaktusem” (anglicky furze). Zkrátka nádherná sedmikilometrová procházka :-)Irsko ve vás občas může vyvolat pocit, že se zrovna nacházíte někde ve středomoří. Palmy jsou zde totiž všude! Lemují promenádu podél Liffey, výškou kolikrát přerůstají zdejší malinké rodinné domky a parky poblíž pláží a přístavů jsou v létě samá palma a ibišek ;-)

Zajímavost...

Když se Britové snažili připojit Irsko k Velké Británii, jedním z kroků bylo samozřejmě potlačení Irštiny, nebo Irské gaelštiny, chcete-li. Všechny názvy se snažili “poangličtit” a jen málo měst a ulic si zachovalo původní oficiální název. Irové jsou na svůj původní jazyk ale tak hrdí, že všechny názvy jsou tu na celudích napsané irsky i anglicky. Stejně tak i cedule s nápisem “východ” nebo “stop”... 

Vlastně jakékoliv cedule :D

Dublin byly původně dvě keltské osady. Áth Cliath (Proutěný brod) a An Dubh Linn (Tmavá tůň). V dnešní moderní irštině se používá oficiální název Baile Átha Cliath (Town of hurdled ford). Například na autobusech málokdy uvidíte nápis Dublin. 

Baile Átha Cliath! :-)

Mějte se krásně!

Written by:
TerezaŽádné komentáře:

Okomentovat