Zjištění dne. Dudy a kilty nejsou jen skotská záležitost!

by - 4/06/2018


Tak schválně. Představte si SKOTA - teď. Máte? Pokud se nepletu, vybavil se vám zrzavej chlápek v kiltu z tartanu, podkolenky, kolem pasu ta kožená brašnička a samozřejmě dudy. A někteří z vás si možná ještě domysleli nějakou tu skotskou pokrývku hlavy. Klasika.

Ti pokročilejší z vás si možná představili spíš Sama Heughana v kiltu a kožené bundě na premiéře seriálu Outlander v Edinburghu :D Obojí je správně.


Dudy a kilty. 
Ryze skotská záležitost.
Nebo ne?

Víte, že se rozlišují skotské dudy a irské dudy? 

Já to vždy brala tak, že irská hudba jsou housle, flétna, akordeon a bodhrán (irský buben). Vždy, když jsem někde na youtube viděla "Irish folk music" a začaly tam hrát dudy, "znalecky" jsem se zašklebila... "Aha?! Tady si někdo plete Belfast s Glasgow."

Takže ty irské dudy...  Říká se jim "loketní" (Uillean pipes) a mají totožný zvuk, jako ty skotské (Highland pipes) , jen se na ně hraje trošku jiným způsobem. Jak teď od sebe rozeznám skotskou a irskou hudbu mezi sebou, to fakt netuším... 

Jinak dudy se dnes přiřazují ke Skotsku a Irsku, ale faktem je, že vznikly už hodně hodně dávno v Egyptě a rozšířily se následně po celé Evropě. Naprosto běžné byly například i v Řecku. Naše české dudy jsou jasné - dudák/gajdoš - dudy/gajdy (abych vás taky naučila trošku toho našeho moraváckýho slangu :D) (což je v článku o Irsku a Skotsku více, než příhodné...)


A aby toho nebylo málo, s kilty to taky není úplně tak jednoduchý...

Věděli jste, že kromě skotského kiltu existuje ještě kilt irský, velšský a northumbrijský? 

Mezi skotským a irským je ten rozdíl, že skotský je z tartanu, což je kostkovaná látka, jejíž barvy a vzory náležely určité rodině, nebo klanu. Irský kilt je jednobarevný a jeho látka je buď šafránová, nebo zelená.

V Dublinu se občas (například teď na Velikonoce) konají průvody Royal Irish Regiment Pipe Band. Dudy se rozléhají ulicemi, do toho se bubnuje na bodhrán a po Grafton street pochodují chlapi v oranžových šafránových kiltech. Když jsem to dnes viděla na jednom videu, totálně mě ty kilty a dudy v Dublinu (!!!???) zmátly... a tak vznikl tento článek ;-D 


Jo a abych nezapomněla. Víte, že existuje ČESKÝ TARTAN? Tartan má rozlišovat Skoty podle jednotlivých rodin a klanů. Existují rozdílné vzory i pro jednotlivé národnosti, které jsou dokonce zapsány v oficiálním registru! > Tartanregister.gov.uk. 


+ Český lev / heraldika

Tak až někdy někde bude Skotskej tradiční dress code, budete už vědět, co a jak  ;-DBaví vás podobné typy článků?

Pořád si někde něco hledám, googlím, pouštím na youtube a všude možně čtu a občas se dohmátnu něčeho, co mě fakt zaujme a překvapí, tak mám chuť o tom napsat a poslat to dál!

A teď jsem se docela ponořila do zjišťování si všelijakých informací o Irsku.

Možná bych se místo toho měla víc ponořit do opakování angličtiny... 

O:-)
Mějte se fajn!
Written by: 
Tereza Blog můžete sledovat na mém osobním Instagramu, Pinterestu a na Bloglovinu :)

Zdroje:
lovecrear.com

Podobné články...

0 komentářů

.