30.03.18

Nový boty? Nebo radši zachránit tulení mládě?

Vybavuju si to naprosto přesně. Stojím v několika vrstvách outdoorovýho oblečení na konci Lysefjordu, v ruce držím krajíc chleba s paštikou a mermomocí se snažím zaostřovat na ten pohybující se "bod" v dálce na vodní hladině. Plave pomalu sem a tam, pak se na dlouhou dobu ponoří a pak se objeví zase úplně na jiném místě. Nemohla jsem z nich spustit oči. Absolutní fascinace a nadšení!

Lysebotn, Lysefjord 2017

Ty plovoucí tulení čumáčky byly vůbec jedna z nejhezčích věcí na celým Norsku, i když jsme se několikrát solidně sekli a ten "čumáček" nakonec vzlítl k nebi a my zjistili, že se tentokrát nejednalo o tuleně, nýbrž o nějakou kachnu :-) 

Nějak jsem si to zvíře zamilovala. Určitě je to proto, že si ho spojuju se severskými oblastmi, ke kterým mě to ohromně táhne. Nedávno jsem vedla se sestřenicí debatu o tom, kam spolu pojedeme "někdy" na výlet. Zatímco ona střílela tipy ve smyslu "Hlavně, aby tam bylo moře a teplo!", já byla opět v pozici oponenta (Heh, takže v opozici...)  "Moře určitě jo, ale to je přece i v Dánsku, Skotsku a na Lofotech." (To bude těžká domluva.)


Oblasti výskytu tuleňů. 

Nedávno jsem narazila na charitativní organizaci Seal Rescue Ireland, která pomáhá tuleňům (převážně teda mláďatům), kteří byli nalezeni kdesi na pobřeží - na pokraji sil, nemocní, nebo zranění. Na jejich stránkách si můžete ty, kteří to aktuálně nejvíc potřebují nejen, že "adoptovat", ale obecně posílat libovolné částky na podporu chodu celé organizace. Mimo to jsou otevření i dobrovolnictví, takže kdokoliv může přiložit ruku k dílu. 


K adoptovanému tuleni dostanete certifikát o adopci, papír s informacemi o něm, kdy a kde byl v jakém stavu nalezen a taky budete informováni o jeho vpuštění zpět do moře :) Dané listiny můžete obdržet buď poštou, nebo si můžete zvolit ekologickou adopci, to znamená, že vše jednoduše dostanete mailem. Na stránce jsou také k mání "balíčky", kdy můžete adoptovat více tuleňů najednou...

Můj favorit je Panoramix, nebo Minerva McGonagall... :-) 

Tímto článkem bych jen chtěla dát vědět o této možnosti a hlavně vás upozornit, že takových organizací funguje ve světě fakt hodně. Stačí použít google a můžete pomoct oblasti, která je vám blízká... Ať už se jedná o Austrálii, Norsko, Irsko, nebo Severní/Jižní Ameriku. Je to na vás.

(A samozřejmě, nemusí se vůbec jednat o ekologickou problematiku. Oblastí, kde je potřeba pomoc, je nespočet. Je z čeho vybírat a pokud je to možné, je fajn mít širší spektrum zásahu.)

Částka je buď libovolná, nebo v případě konkrétní "položky" daná. Nejedná se ale o žádné závratné sumy. Ekologická adopce vás vyjde na 30 Euro.

Kapky vody dělají moře. A nebo, jak to zpívá pan Werich, "Ten dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady uděláme moc!" :-)


http://adopt-us.whales.org/whale-adoption-project/ (Adopce velryby?! To chceš :))
https://www.nature.org/?intc=nature.tnav.logo
Video ze Seal Rescue Ireland youtube channel.
 No není to boží? :)

Mějte se krásně!Zdroje:
www. georgekarbusphotography.com,
https://www.youtube.com/channel/UCJkye0Y-PdDa6TbrFVoCmuw

Žádné komentáře:

Okomentovat