13.12.17

Klimtova vila


Jeden z dalších bodů na našem bucket listu byla vila, ve které žil Gustav Klimt! Doplnili jsme tak perfektně celkový dojem, který v nás zanechala výstava jeho děl v paláci Belvedere, kterou jsme navštívili předchozí den a která stála opravdu za to. Doporučuju!

O to větší jsem měla očekávání z návštěvy Klimtovy vily. Realita byla ovšem taková, že vila prošla poměrně rozsáhlou rekonstrukcí a tak její autenticita a umělecká atmosféra nebyla zas tolik intenzivní. Jako bych se procházela po nově postaveném luxusním domě.


V této vile Klimt tvořil až do své smrti roku 1918. Restaurátoři se snažili zachovat a co nejvíce autenticky obnovit, co jen bylo možné. I tak je ale na první dojem zjevné, že všechno, co tu uvidíte, je zbrusu nové. Už jen ta "vůně novostavby", když sem vejdete :) Ale nevadí. Alespoň to zůstane zachováno pro další generace.


Otec Gustava Klimta, Ernst Klimt, pocházel z Travčic u Litoměřic. Povoláním zlatník a rytec. Snažil se o to, aby jeho řemeslo převzali jeho synové a aktivně je k němu vedl. Gustav ale vykazoval jedinečné umělecké nadání a posléze byl přijat na vídeňskou uměleckou školu. Jeho vztah ke zlatnictví a rytectví se v jeho tvorbě stal takřka ikonickým a nezaměnitelným rukopisem...


Větší dojem ve vás rozhodně zanechá výstava jeho děl. Tato vila defakto není pojatá ani jako "muzeum". Jde vyloženě jen o prostory, které si projdete a toť vše. Z čistě architektonického hlediska je to ale skvost. Nádherné místo, které stojí za to alepsoň jednou vidět..:) 

Written by: 
Tereza 

Žádné komentáře:

Okomentovat