06.12.17

Adventní Vídeň | Palác Belvedere

První adventní neděle je za námi a já se konečně dostávám k psaní! Před pár dny jsme se vrátili z adventní Vídně a já mám zase materiálu, že - jak se říká - "Nevim, co s tim!" :D Vy sami víte, že týden v Norsku jsem zpracovala do 14 článků. No, s Vídní to nebude o nic lepší. Ono to ale jinak vážně nejde! Viděli jsme toho spoustu, mám plno fotek, plno dojmů a nehodlám to splácat do jednoho článku, který by byl ještě k tomu "otravně" dlouhý. Byla by to podle mě škoda a ani by mě to tímto "šup šup" způsobem nebavilo. Bude toho víc a bude to kratší (teda snad, však mě znáte...). A mimo to, stejně teď mají všichni vlogmas a blogmas a chrlí vánoční videa/články každý den. Takže to berte jako takový moje malý "blogmas" :D (i když mi přijde tento formát trošku prdlej...ale tak, proč ne?)

Bude to o jídle, bude to o punčích, svařáčcích, o horké čokoládě (s rumem), o vánoční výzdobě, o vánočních trzích a taky v neposlední řadě o nějaké té kultuře, protože jsme si prošli dvě krásný výstavy. A vůbec, však uvidíte sami! 

Momentálně poslouchám : Klišoidní Classic Christmas Music with a Fireplace and Beautiful Background 


Vánoce v paláci. Respektive v palácovém komplexu. To zní doslova pohádkově, že jo? A taky, že to pohádkový je. Vánoční trhy u Belvederu se mi líbily snad nejvíc. Za prvé, jsem celkem dost ulítlá na historické budovy. Zámky, hrady, paláce, kostely, a především ty barokní, klasicistní a empírové - to je prostě můj šálek kávy punče. A za druhé, je tu poměrně klid. 

Většina lidí se totiž ochotně mačká v té monstrózní tlačenici u Rathausu, zatímco vy si v klidu postáváte u stolečku v těchto překrásných barokních kulisách a nemusíte se neustále bát, že do vás někdo vrazí a vy si vylijete malinovej punč na novej kabát.


Dolní Belvedere.

Belvedere je vídeňský barokní palácový komplex nacházející se v městském okrese Landstrase. Postaven byl v 18. století jako pomník slavnému rakouskému vojevůdci Evženu Savojskému. Celý komplex sestává z Horního Belvederu, Dolního Belvederu, oranžerie a stájí. Horní Belvedere je hlavní budova, u které se nachází vánoční trhy a ve které probíhají umělecké výstavy. Dolní Belvedere je menší zámeček na druhé straně rozsáhlého palácového parku. V tomto parku je mimochodem nejen spousta zajímavých soch, ale hlavně taky přenádherných fontán! (V létě to zde musí být nádherný, musím sem jet! :D) Koncem 18. století koupila komplex císařovna Marie Terezie. Nikdy ho ale nevyužívala. Později sloužil jako sídlo arcivévody Františka Ferdinanda d'Este.

Horní Belvedere.
Když držím v ruce hrnek s punčem, tak pro mě nic, jako "Teruš, fotim!" neexistuje.  #malocasumocpunce 


Tohle místo nabízí krásné prostředí, decentní vánoční výzdobu, krásnou procházku rozsáhlým parkem, je tu méně lidí a navíc si můžete zajít i na prohlídku krásných belvederských interiérů, podívat se na výstavu a trošku se kulturně obohatit! Horní Belvedere totiž už léta funguje jako galerie. (I když naprosto chápu, že někdo si dá radši další punč, než hodinu civět na obrazy od "nějakýho" Klimta) - OK, dobře. Kecám. Nechápu! :))


V belvederské Vánoční "vesničce" můžete vidět veliký stromeček postavený ze spousty dřevěných sání, který je večer nasvícen měnícím se barevným osvětlením. Taky je zde nádherná (hodně fotogenická!) světelná hvězdičková výzdoba, která se důmyslně odráží v "jezeře" před hlavním vchodem do komplexu. Četla jsem, že tu bývají i hudební vystoupení pěveckých sborů a podobně. To jsme ale prošvihli :)

Kvůli těm hvězdám nad jezerem jsme se museli do Belvederu ještě večer vrátit, protože bez takové fotky nemůžu přece z Vídně odjet! :D (#terezablogerka #terezafotografka)


Prostě krása.
Co se samotných vánočních trhů týče. Dali jsme si zde punč, horkou čokoládu s rumem (se kterým ale fakt nešetřili, takže to byl skoro bych až rekla - "rum s čokoládou"). Můžete si zde dát výborné hot dogy (samozřejmě nedostanete párek, ale pořádnou mastnou klobásu, ze které kape tuk a teče sýr). Čuňačinka level milion, ale výborná! My jsme si je obzvlášť oblíbili. Hlavně teda ty se sýrem! To vám byla taková mňamka! #zlucnikovyzachvat


A kdyby vás zajímaly hrníčky. Nemůžu se rozhodnout, jestli jsou škaredý, nebo roztomilý. Andělíček je fajn, ale ta kombinace zelené a žluté se mi nějak nezdá :D Na druhou stranu, červená a zelená je zas všude. Každopádně! Belvedere obecně, nejen skrz vánoční trhy, silně doporučuju! :)

Mějte se fajn, přeju krásnou středu!

Written by:
Tereza

4 komentáře:

 1. Teri je to nádhera!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že jsem kus té vídeňské vánoční pohody poslala dál, Leni! :)

   Vymazat
 2. Nádhera! Ten zasněžený Belvedere je naprosto kouzelný, mám to tam taky moc ráda, ale na trzích jsem tam ještě nikdy nebyla. Myslím, že bych to měla někdy napravit :) Jde vidět, že jste si to moc užili. Těším se na další články z Vídně!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, díky za komentář! Rozhodně to naprav! Ty trhy jsou moc příjemný. No a já se tam zase musím vydat v létě, kvůli tomu úžasnýmu parku... :)

   No, na další články se teda těším taky, musím říct :D Teď jsem se zrovna chystala napsat další a akorát jsem zjistila, že Martinův noťas nějak nedokáže přečíst mou flashku, ani kartu z foťáku, takže pokračování bude až v průběhu dalšího týdne :/ Ach jooo!

   Vymazat