08.10.17

Sverd i fjell


Kdybych byla právě teď ve Stavangeru, zašla bych si moc ráda zase na procházku k tomuto sousoší Sverd i fjell (Meče ve skále). Je to místo, kam přes den zavítá nejen docela dost turistů, ale i místních. Venčí zde psy, pořádají tu pikniky a děti ze školky / školy sem chodí na procházky. Obzvlášť ty starší děti se tu docela dost vyblbnou. Vybavuju si, jak partička kluků s ohromným zaujetím lila do vody mlíko a džusy, co dostaly na svačinu, a měly z toho ohromnou srandu... (Měla jsem chuť jim pěkně vynadat, ale udržela jsem se...)

Tohle místo jsem měla vyhlédnuté přes Instagram. Kdybych nedělala můj klasický "hashtagový průzkum" před odjezdem (#stavanger), ani bychom se o nich pravděpodobně nedozvěděli. Moc jsem se sem těšila, ale nějak nám to nevycházelo. První den jsme Stavanger viděli jen zběžně (nebyl čas) a na konci našeho výletu jsem nemohla kvůli puchýřům skoro chodit. #zelenac #orezavatko Od našeho kempu to sem byly 4 kilometry (což je na naše trekový poměry prd, ale já fakt nemohla chodit :D) Nakonec to klaplo, i když to trošku bolelo. Mrzelo by mě, kdybych to tu neviděla!


Tohle sousoší je dílo sochaře Fritze Røeda a má připomínat významnou bitvu u Hafrsfjordu (rok 872), kde zvítězil Harald I. Krásnovlasý (Hårfagre). Stal se tak prvním sjednotitelem norského území pod jednotnou vládu. Největší bronzový meč symbolizuje vítězství Haralda, zbylé dva jsou menší a symbolizují jeho dva protivníky.


A nebyl by to Martin, kdyby nevyzkoušel tady tuhle cestu z kamenů. Voda byla studená a seriozně hrozilo uklouznutí, pád do vody a namočení posledního relativně čistýho oblečení. No a jak už jsem řekla, v Norsku vám venku NIC neuschne, pokud to neleží vyloženě celý den na sluníčku, což tady...hehe...neexistuje :D Náhoda je blbec. Ale naštěstí se nic nestalo... 


Je tu pár dřevěných stolů a laviček, takže jsme si udělali piknik a asi po třetí za celý týden vysvitlo sluníčko a bylo krásně... :) Ale na uschnutí mokrýho oblečení by to rozhodně nestačilo... :DDnes jen takhle krátce, jdu se učit. 
Mějte se!
T.

Žádné komentáře:

Okomentovat