21.10.17

Pohádkový zámek Žleby


Našla jsem ve složce "koncepty" zahrabaný článek ještě z léta, který jsem z nějakého záhadného důvodu zapomněla publikovat. Když jsme byli na výletě v Kutné Hoře a okolí, viděli jsme kromě Kačiny i zámek Žleby. Absolutně nechápu, jak jsem na něj mohla zapomenout, když jsem z něj byla tolik nadšená :-)

Tak za prvé. Je to jeden z nejkrásnějších zámků/hradů, jaké jsem u nás viděla. Jedná se o původní gotický hrad Žleby, postavený roku 1289. O sto let později ho koupil sám Karel IV. a pronajímal ho nižší šlechtě i rytířům. O další stovku let později ho samozřejmě zdrancovali Husité, jak jinak. Později byl opravován a postupně přestavěn na barokní zámek. V 18. století se hrad dostal do rukou tyrolského rodu Auerspergů, kterým zůstal až do 20. století. Po válce byl zámek znárodněn a státu patří až do dnes. 


Za druhé, první na co jsem pomyslela, když jsem zámek uviděla, byly Bradavice z Harryho Pottera. Vím, stoprocentní podoba to není, ale ta jedna věž mi je okamžitě připomněla. Ale když opomeneme Harryho Pottera, tak na Žlebech se natáčela velká spousta pohádek a filmů. Není divu.

Tak například:
Tři bratři
Kouzla králů
Nejkrásnější hádanka
O šípkové růžence
Královský slib
Láska barona Leisenbogha
Pozor, tady straší!


V okolí zámku se nachází krásný a rozlehlý (24 hektarů) anglický park. Řeknu vám, úplně jsem tam měla chuť naučit se jezdit na koni. To musela být dřív fakt bomba. Osedlat si ráno koně a pak celé dopoledne jen tak bloudit a relaxovat.


Prohlídka opravdu stojí za to. V první části projdete staré prostory a půdu, kde se ještě smí fotit, pak následuje novější část - barokní zámek a tam už se fotit bohužel nesmí. Hrozně se mi líbilo zámecké divadlo, hrací pokojíček pro děti (ty historické hračky neměly chybu!), můžete si zde prohlédnout opravdu nespočet původních věcí denní potřeby, jako nádobí, oblečení, nábytek, různé upomínkové předměty. A já jsem zrovna na tyhle staré věci docela ujetá, takže se mi to moc líbilo :)


Rozhodně doporučuju se tam v létě zastavit.

Hezký víkend!

T.

Žádné komentáře:

Okomentovat