Norové a počasí, aneb v čem bychom si z nich měli vzít příklad?

by - 10/12/2017


O Norech se obecně říká, že se rodí s běžkama na nohách. Taky se o nich můžete doslechnout, že umí dřív lyžovat, než chodit. A jedno známé norské moudro říká, že "Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení." 


"Det finnes ikke dårlig vær, bare dårlige klær"

A o tom chci dnes něco napsat...

Občas si všimnu toho, že my Češi máme tendence nechávat si sebou samými ztrpčovat život, přičemž občas stačí jen trochu chtít a přehodnotit svoje myšlení a postoje. Zatímco pro nás je venku buď "hnusně", nebo "strašně hnusně", nebo "úmorný vedro" a "leje z nás jak z volů", nebo je "zima jak v Rusku""kosa jak z nosa", a nebo třeba "Chčije a chčije", v Norsku je POŘÁD den jako stvořený pro nějakou venkovní aktivitu. Jakoukoliv. Vždycky. Za každýho počasí. V jakoukoliv denní dobu.

V Norsku je jasná obloha a teplota nad 25 stupňů docela rarita. Na jihu mají sice léto relativně teplé, nicméně trvá celkem krátce a navíc tu velmi často prší. (Norsko je země s nejvlhčejším klimatem na světě.) Už na konci srpna jsme ve Stavangeru potkávali Nory v čepicích a zimních bundách. A o 300 kilometrů severněji už se nachází polární kruh, kde jsou zimy doopravdy dlouhé, léto je spíš takové naše skoro-jaro a navíc je tam celé dva měsíce polární noc. (Slunce vysvitne na malinkatou chviličku jen kolem poledne) I tak tam ale žijí lidé a jsou spokojení... 

Jde jen o stav mysli, o zvyk. A taky to chce vhodný šatník. 

Lysebotn.

Nenechat se ovlivňovat počasím může být těžké pro někoho, kdo má domov v Tromsø a musí každý den v 5 ráno vyrazit na moře rybařit.  Neměl by to být oříšek pro někoho, kdo žije v Brně a booože v srpnu trochu sprchne, není 30, ale "jen 20""není to moc na koupání""celej víkend pršelo, tak jsme nevytáhli paty z baráku" a nebo "sakra, ta zima je letos ale dlouhá"... Je to prostě holej nesmysl, takhle přemýšlet.

(Samozřejmě zase chápu rozhořčení zemědělců, vinařů, atd... Těm změna přístupu opravdu nepomůže...)

V tomto jsem se od Norů hodně naučila a stačil mi k tomu jeden jedinej týden pozorování a srovnávání.

Kdyby totiž měli v Norsku čekat na hezký počasí, aby mohli na procházku, do přírody, nebo si jít zaběhat, nemohli by jít ven skoro nikdy. Déšť a zima se pro ně stal samozřejmostí a žádný vrtochy počasí je nemůžou rozhodit. No a co si budeme povídat, sedět doma u krbu, číst si knížku a relaxovat u plápolajícího ohně nebude nikoho bavit věčně. Naopak, nejlepší to je právě po pořádným "vymrznutí" venku. 


V zimě se jezdí hromadně lyžovat, běžkovat a bruslit, v létě se zase hromadně běhá (všude, všichni, pořád!), chodí se na tůry do přírody a je jedno, že zrovna prší, nebo mrholí, je mlha jako mlíko, nebo cokoliv jinýho. Asi nikdy v životě jsem neviděla tolik běžců na jednom místě...

Když jsme šli na Preikestolen, tak pršelo a byla mlha. Docela jsme oba ztrpkli a začali jsme trousit takový to naše český "dovolená, ty brďo a chčije...""hm, super, to uvidíme kulový"... Jenže tohle od Norů nikdy neuslyšíte. Vytáhnou pláštěnky, deštníky, někdy ani to ne - ( Je to přece jenom voda...!) a jdou na trek, běhat, prochází se, jdou na trhy pro čerstvé ryby a prostě počasí neřeší a jsou veselí a aktivní ať se venku děje, co se děje. 

Nám svítilo sluníčko za ten týden jen párkrát. Po většinu času bylo pod mrakem, dělala se mlha jak mlíko a byli jsme rádi, že pršelo "jen" tři dny. I tak jsme se ale nenechali zprudit a neváleli se ve stanu naříkajíc na to, jakou máme smůlu... (Ale jo, jednou jsem si zadala hashtag "Preikestolen" na Instagramu a vztekala se nad těma sluncem zalitejma fotkama s perfektní viditelností, bez mlhy a tak... :D) Navlíkli jsme pláštěnky a vyrazili na procházku, i když bylo dost chladno a dost pršelo. Bylo takový to "vlezlý chladno", který dělá z reálnejch 15 stupňů sotva 9 pocitovejch. No samozřejmě, že jsme po cestě potkali několik běžců, cyklistů a lidí na procházce. A to jsme prosim byli jediní, kdo měl pláštěnku... Každopádně ta procházka byla moc pěkná a ten čistej vzduch se "dejchal sám"...

Zkrátka a dobře, message tohoto výplodu je - nenechte si zkazit náladu a naplánované aktivity počasím. Déšť je jenom voda a do chladna se dá vždycky nějak oblíct... :)Chcete si přečíst víc o našem norském dobrodrůžu? Abyste to měli snazší, hodím vám sem rovnou odkazy na jednotlivé články ... a můžete si vybrat! :)


Tak třeba jsem psala o tom, jak jsme se rozhodovali, zda jet, nebo nejet a hlavně JAK JET? Nakonec to dopadlo, jak to dopadlo. Celý týden pod stanem a bágly na zádech. TADY a TADY.

Plánujete taky vyrazit na trek a pod stan do Norska, nebo kamkoliv jinam na sever? TADY se dočtete, jak se sbalit a na co si dát bacha. Relevantní je to samozřejmě pro léto a taky pro jih Norska. Na Lofoty by to zas vypadalo jinak :)

Naše treky po horách - Preikestolen a Kjeragbolten : TADYTADY a TADY

Vikingská vesnička Forsand, tam se mi líbilo obzvlášť! TADY.

Jak vypadá Preikestolen z trajektu? A jak to vypadá, když plujete fjordem k přístavu? TADY.

Lysebotn. Pohádkový místo plný norské přírodní pohody, která je nádherná a ponurá zároveň. A taky jsme chytali ryby a viděli tuleně! TADY.

Nedělní procházka na Sverd i fjell. KLIK.

Procházka Stavangerem. Centrum, přístav a naše poslední cesta trajektem. KLIK.

Starý Stavanger. Čtvrť bílých dřevostaveb z 18. století, lucerničky a náš poslední norský západ slunce (Jak by řekl Marťas, "záchvat sumce" :D ). KLIK.

Ha en fin helg!


T.

Podobné články...

0 komentářů

.