12.10.17

Norové a počasí


"Det finnes ikke dårlig vær, bare dårlige klær"


O Norech se obecně říká, že se rodí s běžkama na nohách. Taky se o nich můžete doslechnout, že umí dřív lyžovat, než chodit. A jedno známé norské moudro říká, že "Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení." 

Občas si všimnu toho, že my Češi máme tendence nechávat si sebou samými ztrpčovat život, přičemž občas stačí jen trochu chtít a přehodnotit svoje myšlení a postoje. Zatímco pro nás je venku buď "hnusně", nebo "strašně hnusně", nebo "úmorný vedro" a "leje z nás jak z volů", nebo je "zima jak v Rusku""kosa jak z nosa", a nebo třeba "Chčije a chčije", v Norsku je POŘÁD den jako stvořený pro nějakou venkovní aktivitu. Jakoukoliv. Vždycky. Za každýho počasí. V jakoukoliv denní dobu.

V Norsku je jasná obloha a teplota nad 25 stupňů docela rarita. Na jihu mají sice léto relativně teplé, nicméně trvá celkem krátce a navíc tu velmi často prší. (Norsko je země s nejvlhčejším klimatem na světě.) Už na konci srpna jsme ve Stavangeru potkávali Nory v čepicích a zimních bundách. A o 300 kilometrů severněji už se nachází polární kruh, kde jsou zimy doopravdy dlouhé, léto je spíš takové naše skoro-jaro a navíc je tam celé dva měsíce polární noc. (Slunce vysvitne na malinkatou chviličku jen kolem poledne) I tak tam ale žijí lidé a jsou spokojení... 

Jde jen o stav mysli, o zvyk. A taky to chce vhodný šatník. 

Lysebotn.

Nenechat se ovlivňovat počasím může být těžké pro někoho, kdo má domov v Tromsø a musí každý den v 5 ráno vyrazit na moře rybařit.  Neměl by to být oříšek pro někoho, kdo žije v Brně a booože v srpnu trochu sprchne, není 30, ale "jen 20""není to moc na koupání""celej víkend pršelo, tak jsme nevytáhli paty z baráku" a nebo "sakra, ta zima je letos ale dlouhá"... Je to prostě holej nesmysl, takhle přemýšlet.

(Samozřejmě zase chápu rozhořčení zemědělců, vinařů, atd... Těm změna přístupu opravdu nepomůže...)

V tomto jsem se od Norů hodně naučila a stačil mi k tomu jeden jedinej týden pozorování a srovnávání.

Kdyby totiž měli v Norsku čekat na hezký počasí, aby mohli na procházku, do přírody, nebo si jít zaběhat, nemohli by jít ven skoro nikdy. Déšť a zima se pro ně stal samozřejmostí a žádný vrtochy počasí je nemůžou rozhodit. No a co si budeme povídat, sedět doma u krbu, číst si knížku a relaxovat u plápolajícího ohně nebude nikoho bavit věčně. Naopak, nejlepší to je právě po pořádným "vymrznutí" venku. 


V zimě se jezdí hromadně lyžovat, běžkovat a bruslit, v létě se zase hromadně běhá (všude, všichni, pořád!), chodí se na tůry do přírody a je jedno, že zrovna prší, nebo mrholí, je mlha jako mlíko, nebo cokoliv jinýho. Asi nikdy v životě jsem neviděla tolik běžců na jednom místě...

Když jsme šli na Preikestolen, tak pršelo a byla mlha. Docela jsme oba ztrpkli a začali jsme trousit takový to naše český "dovolená, ty brďo a chčije...""hm, super, to uvidíme kulový"... Jenže tohle od Norů nikdy neuslyšíte. Vytáhnou pláštěnky, deštníky, někdy ani to ne - ( Je to přece jenom voda...!) a jdou na trek, běhat, prochází se, jdou na trhy pro čerstvé ryby a prostě počasí neřeší a jsou veselí a aktivní ať se venku děje, co se děje. 

Nám svítilo sluníčko za ten týden jen párkrát. Po většinu času bylo pod mrakem, dělala se mlha jak mlíko a byli jsme rádi, že pršelo "jen" tři dny. I tak jsme se ale nenechali zprudit a neváleli se ve stanu naříkajíc na to, jakou máme smůlu... (Ale jo, jednou jsem si zadala hashtag "Preikestolen" na Instagramu a vztekala se nad těma sluncem zalitejma fotkama s perfektní viditelností, bez mlhy a tak... :D) Navlíkli jsme pláštěnky a vyrazili na procházku, i když bylo dost chladno a dost pršelo. Bylo takový to "vlezlý chladno", který dělá z reálnejch 15 stupňů sotva 9 pocitovejch. No samozřejmě, že jsme po cestě potkali několik běžců, cyklistů a lidí na procházce. A to jsme prosim byli jediní, kdo měl pláštěnku... Každopádně ta procházka byla moc pěkná a ten čistej vzduch se "dejchal sám"...

Zkrátka a dobře, message tohoto výplodu je - nenechte si zkazit náladu a naplánované aktivity počasím. Déšť je jenom voda a do chladna se dá vždycky nějak oblíct... :)


Chcete si přečíst víc o našem norském dobrodrůžu? Abyste to měli snazší, hodím vám sem rovnou odkazy na jednotlivé články ... a můžete si vybrat! :)


Tak třeba jsem psala o tom, jak jsme se rozhodovali, zda jet, nebo nejet a hlavně JAK JET? Nakonec to dopadlo, jak to dopadlo. Celý týden pod stanem a bágly na zádech. TADY a TADY.

Plánujete taky vyrazit na trek a pod stan do Norska, nebo kamkoliv jinam na sever? TADY se dočtete, jak se sbalit a na co si dát bacha. Relevantní je to samozřejmě pro léto a taky pro jih Norska. Na Lofoty by to zas vypadalo jinak :)

Naše treky po horách - Preikestolen a Kjeragbolten : TADYTADY a TADY

Vikingská vesnička Forsand, tam se mi líbilo obzvlášť! TADY.

Jak vypadá Preikestolen z trajektu? A jak to vypadá, když plujete fjordem k přístavu? TADY.

Lysebotn. Pohádkový místo plný norské přírodní pohody, která je nádherná a ponurá zároveň. A taky jsme chytali ryby a viděli tuleně! TADY.

Nedělní procházka na Sverd i fjell. KLIK.

Procházka Stavangerem. Centrum, přístav a naše poslední cesta trajektem. KLIK.

Starý Stavanger. Čtvrť bílých dřevostaveb z 18. století, lucerničky a náš poslední norský západ slunce (Jak by řekl Marťas, "záchvat sumce" :D ). KLIK.

Ha en fin helg!


T.

Žádné komentáře:

Okomentovat