07.10.17

Naše české doma


Jednou se mě můj kamarád z Francie zeptal, jestli je Česká republika hezká. 
„Ovšem,“ odpověděla jsem bez váhání. Copak bych mohla odpovědět jinak?
A on se zeptal: „A co je u vás hezkého?“

Zdánlivě snadná otázka. Vždyť přece všichni víme, proč se nám u nás doma líbí. Ale jak vysvětlit Francouzovi, který je zvyklý na oceán i moře, exotické ostrovy, sněhobílé Alpy, květy obsypané Pyreneje, sluncem zalité riviéry, vysoké ledovce i rozpálené pláže, v čem spočívá krása české země? 

Mohla bych mu vyprávět o prosluněných vinicích Pálavy, ale copak nemají ve Francii mnohem větší? Nebo o dechberoucích vyhlídkách z výše krkonošských kopců, ale může jejich půvab pochopit obyvatel země nejvyšších Alp? Nebo o rašelinných mokřadech na pláních Krušných hor s vřesovými bochánky a lány suchopýrů, ale čím jsou proti všem těm, které mají ve Francii? Praha? Jistě že je krásná, ale Paříž není krásná o nic méně. 

„Víš, u nás nemáme moře ani vysoké hory jako u vás,“ řekla jsem mu. „Všechno u nás je menší, skromnější. Hory říkáme tisícovým kopcům a koupat se chodíme k rybníku. Ale všude najdeš něco hezkého. Může to být hrad, jeskyně, skála, zřícenina, nebo třeba jen potok v lese, rozkvetlá louka, starý strom. Když se u nás rozhlédneš, vidíš po celém obzoru nenápadné vlny nízkých kopečků. Všude máme kopce. A mezi nimi jsou lesy, pole s obilím, vesničky s kostelíkem uprostřed a rybníkem na návsi. A to všechno dohromady vytváří malebný a klidný obraz, na který se rád díváš. To, co dělá naši zemi hezkou, je důmyslné spojení těch nejobyčejnějších věcí.“ 

Nevím, jestli to pochopil. Co jsem ale v tu chvíli pochopila já, je, že jsem ráda, že jsem se narodila právě v zemi, která neoplývá žádnými ohromujícími extrémy. Díky tomu jsem se totiž naučila dívat se na drobné maličkosti a vidět v nich stejně velké skvosty, jaké mnozí vidí v korálových útesech a třítisícových štítech velehor.

Kousíček za naším domem :)

Vážení, tento nádhernej text má podle mě jednu jedinou chybu...

Nenapsala jsem ho já :)

TEXT : Markéta Dobešová, převzato z FB stránky Příroda České republiky
ÚVODNÍ FOTO: Martin Rak

2 komentáře:

 1. Nádherný text! Tohle je jeden z důvodů, proč tvořím svůj blog o ČR - ukázat její krásy, na které můžeme být pyšní. :)

  I když jsi článek nepsala ty, jsem ráda, že ji ho na svém blogu uveřejnila. :)

  Jana

  OdpovědětVymazat
 2. Jani, děkuji ti za komentář! Souhlasím s tebou. Ten text je tak nádherný a výstižný, že jsem si ho zkrátka musela "vypůjčit", protože tento postoj by se měl co nejvíc šířit. Spousta lidí si krásu naší země moc neuvědomuje. Proto mám moc ráda tvůj blog. Kromě krásných fotek a textů má i veliký smysl!

  Tereza

  OdpovědětVymazat