06.09.17

Hygge v Řecku


Rozmohl se nám tu takový nešvar...


No musíte uznat, že "hygge" je teď všude plno. A od té doby, co přeložili knížku Hygge, kterou napsal Meik Wiking, je to ještě mnohem "horší". Najednou se tímto slovem každý ohání, jako by byl profesionální hyggař, který se dokonale orientuje ve vlněných dekách, ponožkách, krbech, hrníčcích, čajích, svíčkách a všech "hyggelig" věcích a aktivitách. Ale to je jedině dobře!

Došlo mi to ve chvíli, kdy v Norsku na trajektu na takové té obrazovce s informacemi o počasí a všelijakou reklamou naskočil vzkaz "be kind to each other" a pak naskočil překlad "vær hyggeligt med hinanden"... Okamžitě jsem zbystřila a někde v myšlenkách se mi rychle mihlo : "Hele, hygge!!" 

No prostě už nám (mně?) z toho slova trošku "šibe".

Je dobře, že se snažíme užívat si život a umíme odpočívat i jinak, než civěním do facebooku. Uvařit si čaj, zapálit svíčku a číst si knihu je skvělý a jestli to dnes začalo být "populární", nebo snad dokonce "in", tak je to jedině dobře!

O tom jsem ale dnes psát nechtěla... O tom severským, podzimním, zimním, pochmurno - svíčkovým hygge. Chtěla jsem psát o letním a přímořským hygge!

Tak jsem to přesně totiž několikrát pociťovala v Řecku... 

Když jsme si dvakrát v týdnu koupili bílý víno z Kréty, vyšlápli si jeden útes v Kolymbii s úžasným výhledem na moře, na pláž a taky na hory. A čekali na západ slunce. Všechno bylo nejdřív ohnivě zlaté, jako z reklamy na Metaxu. V duchu jsem si broukala tu slavnou melodii z filmu Zorba The Greek :)  A až slunce zapadlo, všechno bylo zase fialkovo růžové a pak se pomalu setmělo a celé pobřeží blikalo a svítilo, byly vidět osvětlené bazény a na obloze vzlétaly a přistávaly letadla. A taky jsme vychytali úplněk - obří úplněk! Bylo teplo a pofukoval jemný vánek. Ve vzduchu byla cítit sůl a grilované ryby. Pod námi šumělo moře. Bylo to prostě úžasný...

A poslední večer jsme si zašli do taverny přímo na pláži. Taverna se jmenuje To Nissaki a je krásná.  Doporučuju! Vše upravené, svíčičky, na moři lucerny a světýlka... Obsluha vám na konci nabídne řeckou pálenku z oliv. Dala jsem si krevety saganaki a Martin grilovanou chobotnici. K tomu bílé víno. Cítila jsem se jako na obláčku a nechtěla jsem najednou vůbec domů! Ale v tom je TO kouzlo - že je to pomíjivé :-) 

Letní hygge spočívá v tom - být venku, objevovat, pít víno, dát si dobré jídlo, vychutnávat si tu "letní přítomnost" - ať už jste u moře, v lese, na poli, v horách, na vaší zahrádce. Prostě VNÍMAT.


4 komentáře:

 1. Nádhera! To musel být moc krásnej večer :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To byl! O:-) Ale co si budeme povídat - v Řecku jsou všechny večery krásný :-)

   Vymazat
 2. Krásně pojatý příspěvek!

  OdpovědětVymazat