18.08.17

Lindos | Starověký chrám, dechberoucí výhledy a ráj oslíků


Druhý den jsme celý strávili vyvalení na pláži s knížkou v ruce (já) a potápěním (Marťas). Protože na Rhodos přijel zarostlej jako správnej horal z Vysočiny, netěsnily mu brýle na potápění. Takže se oholil - nikoliv strojkem (na strniště), ale žiletkou - takže vypadal jako úplný pískle :D A protože jsme první den pojali TĚŽCE relaxačně, nemám žádné fotky. 

Nicméně jsme už pomalu začali plánovat naši poznávačku...

Třetí den se jelo na jedno ze dvou nejnavštěvovanějších míst Rhodosu - město Lindos.


Přiznám se, že se v té Řecké geografii vůbec nevyznám. Lindos náleží souostroví Dodekany, které zase náleží dalšímu souostroví, které se jmenuje Jižní Sporady. (Hmmm...?) Nachází se zhruba v polovině pobřeží a od hlavního města Rhodos je vzdáleno 50 km. Lindos založili Dórové už asi před třemi tisíci lety... A pak se tu vyřádili Řekové, Římané, rytířský řád Johanité, Turci... A víte co, nejsem Wikipedie a moc toho zase tak nevím :D


 Kromě nekonečné spleti miniaturních uliček plných obchůdků se suvenýry, ručně tkanými ubrusy, keramikou, šperky, šátky, Nazary, soškami, tavernami, kavárnami, zmrzlinářstvími a tak dále a tak dále, je samozřejmě hlavním turistickým stop pointem Akropole s chrámem, který je zasvěcený Athéně Lindské. Odtud je DECHBEROUCÍ výhled na Egejské moře, zátoku St. Paul a obecně na pobřeží a okolí.


Upřímně musím prohlásit, že to bylo jedno z nejkrásnějších míst, jaké jsem v životě viděla...


I když cesta nahoru do Akropole není úplně jen tak. Vyšlápnete si docela solidní množství schodů, což by ale nebylo samo o sobě tak hrozné... Problém je v tom, že Lindos se vyznačuje nejvyššími teplotami na ostrově a já to můžu jen dosvědčit. Z žádného jiného výletu jsem neměla úžeh. A to jsem do sebe klopila ustavičně vodu, měla jsem klobouk a poctivě jsem se mazala. Zabral až spánek, ledová sprcha a dva Ibalginy. Cesta taky není nic pro lidi, kteří trpí na strach z výšek - schody kloužou, je to vysoko a zábrany jaksi chybí (jako všude v Řecku). Ale já to zvládla, takže vy to zvládnete taky ;-) (Nikdo se totiž nebojí výšek tolik, jako já...)


A taky tu je alternativa nechat se nahoru vyvézt oslíkem... Ale mně jich bylo tak moc líto, že jsme si tuhle atrakci odpustili... (myslím, že to bylo za 6 Euro)


Vstup do Akropole byl 12 Euro za osobu.


POJEDETE (kamkoliv) NA VÝLET? LEPŠÍ JE JET NA VLASTNÍ PĚST...

Vykašlete se na organizované výlety od cestovky, na které vás budou hned od prvního dne lákat. Jsou předražené a dáte za ně klidně 15 Euro za osobu. Přičemž vydat se do města autobusem, který zastavuje pravděpodobně pár metrů od vašeho hotelu, vás vyjde na pár éček (Z Kolymbie 3, 90 E). Autobusy jsou klimatizované a mají zastíněná okna, takže maximální pohodlí. A nebo si půjčte auto. O tom napíšu zase příště...


Já a moje hypermobilní lokty :D Je to hnusný, já vim...

No, a tady tento výhled na širý moře mi tak trochu vzal dech... Řeknu vám, že jsem nikdy neviděla MODŘEJŠÍ MODROU, než tady v Řecku :-)


Když jsme se vrátili, bojovala jsem s migrénou. Ale dva ibalginy a studená sprcha vše vyřešily a my si šli ještě k bazénu číst. Já se začetla do Poslední aristokratky (recenze bude). A večer jsme se šli mrknout po obchůdcích... A na mně ten úžeh šel docela znát... (viz poslední fotka, kde vypadám, jak po porodu)


Zátoka St. Paul.. Byla to nádhera. Škoda, že to z fotky tak dobře nevynikne :) Nejsem v tom focení zas tak dobrá :/A tohle je druhá zátoka, Lindos beach. Voda je zde průzračná, jemný písek, výhled na palác... :) Neodolali jsme a vykoupali jsme se tu.Nebýt těch pekelných teplot, takovou terásku bych určitě využila :-)Kolem Lindosu jsme projížděli ještě několikrát během dalších výletů... A pokaždé jsme se museli zastavit a vychutnat si ten výhled :)


Večer, napumpovaná ibalginy... :D


Ale pořád jsem vypadala líp po migréně, než tady před ní :D (Před vstupem do kostela,  opět "Enter dressed decently - this is a sacred place!)

Štvali mě lidi, kteří to nerespektovali... Pán, co to tam kontroloval neustále někoho vyháněl ven se slovy "no shorts!", "no skirts!"... Před vchodem obří cedule, kde bylo vše velmi slušně napsáno a vždy se najde nějaký ten ignorant, co na to kašle. (Nějaký? No, bylo jich víc, než dost...)


Příště hlavní město Rhodos!

Žádné komentáře:

Okomentovat