12.08.17

Víkend v Kutné Hoře


Bylo čtvrteční odpoledne a já totálně vyšťavená po probdělé noci sedám do auta... Mám úspěšně za sebou poslední zkoušku tohoto semestru, a vlastně i tohoto ŠÍLENÉHO ročníku (= konec studijního maratonu, který trvá už od půlky října! FUJ) a odjíždím s našima a bráchem na náš - už tradiční - třídenní výlet "někam po České republice". Vloni to byly jižní Čechy, tentokrát je naším cílem Kutná Hora a okolí. Jako rodina se celoročně docela míjíme a tak jsou tyhle tři dny časem, kdy můžeme být fakt spolu a je to hrozně fajn... Jsem hrozně unavená, ale extrémně šťastná. Užívám si už dokonce jen ten jednoduchej a prostej fakt, že "jedu autem někam pryč a koukám z okna ven na krajinu, aniž bych u toho musela mít stres a myslet na starosti". Uvolnění, klid, pohoda, spokojenost, svoboda a volnost. Navíc cestou pršelo a bylo to ohromně uklidňující... Na výlety po ČR se vždycky hrozně těším. Miluju poznávání našich měst... Ale v tomto případě bych byla happy i kdybych se šla jen projít k našemu vesnickýmu zámku kilometr od domu... :) A zde je pár zajímavých míst z Kutné hory, která mě mimochodem nadchla!


Chrám Sv. Barbory. 
Nádherná gotická stavba, jejíž stavba byla zahájena v 14. století. Nikoho nepřekvapí, že se nachází na seznamu památek UNESCO. Svatá Barbora je patronkou všech, kteří mají nebezpečné povolání. V Kutné hoře to bude nejspíš v souvislosti s hornickou prací kutání stříbra. Už samotná stavba jasně poukazuje na fakt, že Kutná Hora bývala velmi bohaté a ekonomicky mocné město. Stavba musela být přerušena v 16. století, kdy v dolech došlo stříbro. Významné stopy tu ale zanechala i renesance a baroko :) My jsme si na vstup museli počkat.. Kolem poledne v chrámu začaly dunět varhany a ze vstupní brány pak vyšla krásná nevěsta s ženichem a svatebčany. Před chrámem je krásný květinový záhon a celkově jsem z tohoto místa byla nadšená!Kostel sv. Jakuba
Už po cestě ke sv. Barboře je na něj krásný výhled z kopečku, na kterém roste vinná réva. Jedná se o nejstarší kamenný chrám Kutné hory. Nachází se v samotném středu středověké části města a píše se, že od všech ostatních chrámů je stejně daleko - tím se vyjadřuje posvátné chápání prostoru. Stavět se začal už ve 14. století a dotován byl hlavně mincíry z Vlašského dvora. (viz níže)Krásné staré uličky a všelijaká zajímavá zákoutí. Mám ráda historická města. Je pravda, že v posledních letech jsem byla dost fixovaná na Český Krumlov, nicméně Kutná Hora mě svou malebností vyloženě nadchla!
Kostel Sv. Jakuba z blízka :)


Dům U Tří králů. 
Dům i přes svůj vzhled patří spíš k novějším památkám.. Postaven byl roku 1903. Na jeho freskách jsou vyobrazeni v nadživotní velikosti tři králové, kteří měli významný vliv na rozvoj Kutné hory. Václav III., Václav IV.  a Vladislav II. Jagelonský.


Vlašský dvůr.
Jedná se o bývalou královskou mincovnu a královský palác. Jeho původ sahá až do 13. století. Když Václav II. v roce 1300 uzavřel všechny malé mincovny roztroušené po Českém království a zavedl novou měnu - tzv. pražský groš - , soustředila se veškerá výroba mincí právě do tohoto místa. Byl tu podepsán Dekret kutnohorský a Vladislav II. Jagelonský tu byl dokonce zvolen českým králem. Samotný Václav IV. zde i často pobýval.


Socha T. G. Masaryka
Kamenný dům.
Další položka ze seznamu UNESCO. Je to jedna z nejvýznamněnších pozdně gotických architektonických památek v celé Evropě. Rytíři na štítě symbolizují fakt, že majitel - měšťan - byl povýšen do šlechtického stavu.


Kaple Božího těla.
Nachází se v bezprostřední blízkosti chrámu Sv. Barbory a sloužila jako kostnice a místo, kde se vykonávaly bohoslužby za zemřelé. Prošla poměrně nedávno rozsáhlou rekonstrukcí a dnes tu kromě krásných prostor najdete i drobné výstavy řemeslných prací.


Kostnice v Sedlci.
Zajímavé je, že v 13. století byla na tomto místě rozprášena hlína, kterou dovezli mniši až z Jeruzaléma. Toto místo se tak stalo nejstarším "Svatým polem" ve střední Evropě a velmi vyhledávaným pohřebištěm. Největší nárůst ostatků tu proběhl během morové rány ve 14. století a pak během husitských válek. Zhruba 40 tisíc zemřelých bylo později exhumováno a dle pověsti poloslepý mnich tyto ostatky ve spodní části kaple začal skládat do pyramid. O mnohem propracovanější kosterní výzdobu se později v baroku zasloužil geniální architekt Jan Blažej Santini (viz žďárská Zelená Hora) a tu pak ještě dotvořil architekt a řezbář František Rint, který o to byl požádán rodem Schwarzenbergů z Orlíka, do jejichž majetku nyní tato kaple spadá. V současnosti prochází kaple rozsáhlou rekonstrukcí, protože se zjistilo, že se naklání do strany. I tak je ale zdejší kosterní výzdoba memento mori cílem turistů z celého světa. /Dodávám, že hlavně z Číny a Japonska/

Během výuky anatomie mi prošly pod rukama desítky kostí, lebek a všelijakých orgánů naložených ve formaldehydu. Nikdy jsem kvůli tomu nepociťovala nic zvláštního a brala to čistě "vědecky". Když ale vidíte tolik kosterních ostatků seskládaných do monumentálních a složitých útvarů (hlavně ten lustr!!) dýchne na vás taková zvláštní atmosféra a vy si uvědomíte velmi zřetelně svou smrtelnost a pocítíte jistou "pokoru", jak k životu, tak ke smrti. Nehledě na to, že skládat tímto uměleckým způsobem kosti mi přijde takovým zvláštním morbidním způsobem "vyšinutý"... (Viděl někdo seriál Hannibal s Madsem Mikkelsenem? Když tam někdo vraždil a pak z těch mrtvol dělal "umělecká díla"? Takže asi tak.)
Suvenýr :D Musí být.


Kamenná kašna.
Ve středověku mělo město problémy s podzemními vodními prameny a byl tu nedostatek pitné vody. Ke konci 15. století tu vznikla tato kašna, jakožto rezervoár pitné vody. Sloužila městu až do konce 19. století...A teď troška moderního umění...Milovníci moderny a umění jistě ocení zdejší GASK - Galerii středočeského kraje. Zaměřují se tu hlavně na umění z 20. a 21. století. Kromě sezónních výstav tu najdete i stálou expozici ze sbírky samotné galerie. Galerii nepřehlédnete mimo jiné také díky velké sedmitunové skulptuře od Aleše Veselého, která nese název "Vstup do zákona". Koulí se dá dokonce i zatočit... (Jen škoda, že je vyrobena z rezavějícího kovu...)


KDE SE UBYTOVAT?Doporučuju Bed&Breakfast -  útulný žlutý penzionek, kde je vše nové, čisté, každý den uklízí pokoje, snídaně jsou tu skoro až "domácky" příjemné a bohaté, personál příjemný a ochotný a hlavně jste za 5 minut v centru. Moc fajn! :)

KDE SE NAJÍST?

Vyzkoušeli jsme hodně podniků, ale vesměs jsme byli docela zklamaní. U Černého kohouta jsme sedli ke stolu, kde páchly zvratky, V Ruthardce vařili poměrně dobře, ale bylo tam šíleně, ale šííííleně narváno (ale zase posezení venku na zahrádce moc pěkné). Nejlepší byla nakonec restaurace Dačický - stylová staročeská hospoda, kde výborně vaří, mají zde stylové talířky s nápisem "VŠECKO KONEC MÁ A JELITO DVA" :D Můžete sedět uvnitř, kde je stylový interiér, ale ne nějak kýčovitý, nebo venku na příjemné zahrádce pod stromy. Obsluha velmi rychlá, ochotná a pohotová. Jídlo bylo vynikající - já si dala kuřecí prsa se špenátem a nějakou citronovou omáčkou, táta měl například "krokety" - ovšem byly velké jak knedlíky a uvnitř byly brusinky... :D No...je docela reálný uhnat si zde žlučníkový záchvat. Ale jednou za čas, proč ne.

A zakončím to místním skvělým pivem : "Dačický - Zlatý mok ze stříbrného města" :-) (s bráchem)

Žádné komentáře:

Okomentovat