12.08.17

Kačina | Zámek jako vystřižený z Pýchy a předsudku


Zrovna včera jsem se dívala na Pýchu a předsudek. Bylo už čtvrt na tři ráno a já nemohla spát. Ten film miluju. Ne ani tak kvůli jeho ději, ale kvůli té atmosféře a vizuálu. Hrozně se mi líbí anglický venkov, příroda, staré "ošuntělé" venkovské interiéry z 18. století a ještě krásnější interiéry tehdy ještě zabydlených zámeckých sídel :) Vše v kombinaci s krásnou klavírní hudbou od mého oblíbence Daria Marianelli

No a pan Darcy, o tom snad ani nemusím psát!

Když jsme se u tohoto zámku zastavili, byla jsem absolutně unešená. Empír. Klasicismus. Čistá architektonická krása. Později jsem se dočetla, že se jedná skutečně o jednu z nejvýznamnějších staveb českého empíru. Nedivím se. Stavět se začal v roce 1806 a architektem byl Ch. F. Schuricht z Rakouska. Patřil jednomu z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů - Chotkům. Během druhé světové války byl zámek okupován příslušníky Hitlerovy mládeže a později sloužil přímo jednotkám SS.

Mě nadchla jednoduchost a taková lehká "ošuntělost" zámku. Omítka už je zašedlá a oprýskaná, nátěry na oknech a dveřích už nějakou dobu praskají. A to dodává všemu takové autentické kouzlo. V okolí je obrovská zahrada se záhony levandulí, slunečnic a růží. Poslední prohlídku jsme nestihli, protože už bylo po páté, když jsme přijeli. I tak jsem si ale vše poctivě nafotila a zasněně chodila kolem dokola. Moje fantazie na takových místech pracuje doslova na plné obrátky ;-)

Hned se mi vybavil právě zámek Pemberley z Pýchy a předsudku - čili Chatsworth House (Pemberley je fiktivní místo). Ta podoba není zas až tak veliká, ale tak nějak bych si celý Pride and prejudice (nebo cokoliv jiného od Jane Austen, nebo klidně i Thomase Hardyho) dokázala představit i zde...Brácha, rozený fotograf... ;)Mějte krásný den!
A stavte se někdy na Kačině.
Budete nadšení :)

Žádné komentáře:

Okomentovat