21.08.17

Město Rhodos | Středověk na dlani a záhada Rhódského kolosuHlavní město Rhodos. Opět jsme se tam dostali autobusem za pár eur a trošku se smáli pod fousy těm, kteří byli ochotni dát dvacku za hromadný výlet. 

Měla jsem trošku strach, že zase schytám úžeh, ale tentokrát to bylo úplně v pohodě. Hlavně to bylo teda tím, že jsme vyrazili až odpoledne, takže jsme se vyhnuli největší výhni. Ale i tak to bylo opět úmorný a já celou dobu čekala, kdy vypotím duši :D  Naše první zastávka vedla do historické části města... V městě Rhodos je jedno z nejlépe zachovalých středověkých měst a je na seznamu UNESCO.

Těžko si představit, že na ostrově, kde jste prakticky obklopeni hotely, supermarkety, koktejlbary a skůtry, může být něco jako "nejlépe zachovalé středověké město".

A ono fakt.

Bylo v tak skvělém stavu, že mi to připadalo spíš jako nějaká turistická atrapa...Ale nedivím se. V Řecku jsou povětrnostní podmínky prakticky pořád stejné - moc tu neprší a sníh tu asi ani nikdy neviděli. A stavbám škodí nejvíc právě tyhle výkyvy počasí. Jsem si jistá, že ty perfektně dochované domečky v Ulici Rytířů byly renovovány jen minimálně (asi tak, že tam maximálně zavedli elektřinu)...Ale hezky postupně... Středověké město je obehnáno hradbami, které by se daly celé obejít za pěknou řádku hodin. Jsou tu spousty chodbiček, ve kterých stále probíhají archeologické práce. Všude tu najdete dělové koule - některé jen tak pohozené, některé dekorativně naskládané na sebe... První památka, kterou jsme navštívili, byl Palác Velmistra. Byl postaven ve 14. století Johanity (= Rytíři Sv. Jana = dříve Templáři = později Maltézští rytíři). Během druhé světové války byla hlavní budova přestavěna na letní sídlo Mussoliniho (nad vchodem je dodnes vidět znak hákového kříže). Mussolini tu ale nikdy nepobýval...Později jsme viděli Hodinovou věž (za Turecké nadvlády měla připomínat Řekům čas, protože měli vymezenou dobu, kdy se smějí pohybovat po historickém centru) a poblíž Suleymanovu mešitu.

Napadlo mě - Hodinové věži se tu říká ROLOJ. (Že by nějaká zkomoleninová spojitost se slovem ORLOJ?) :-OPozději jsme se konečně doťapkali celý vyřízení vedrem na přístav Mandraki. Velmi starý přístav, kde dříve dle legend stál slavný Rhódský kolos... Měla to být bronzová socha Helia vysoká až 35 metrů (některé zdroje dokonce uvádí 50 metrů). Zajímavé ale je, že nosníky jsou od sebe vzdálené 12 metrů, takže při výšce 30 metrů by byla socha příliš rozkročená a podlomila by se v kyčlích. Existuje spousta pochybností o existenci takovéto sochy, někteří dokonce jako kompromis připouštějí, že nestála na dnes udávaném místě, ale na jakési vyvýšenině v dálce a budila pouze efekt toho, že lodě proplouvají mezi Heliovy nohy... 

Kolos se měl zřítit při zemětřesení asi dvě stě let před naším letopočtem. Jeho zříceniny setrvaly na místě až do roku cca 600 našeho letopočtu - pak byly rozkradeny Araby, kteří je odvezli neznámo kam a roztavili...

Často se objeví zpráva o tom, že Řekové tento kolos znovu postaví (byla by to určitě zajímavá atrakce pro turisty a navrátila by místu zpět ten antický šmrnc). Věří se ale, že kolos by ostrovu přinesl smůlu.

Na místech, kde dřív měl stát, jsou dnes dva sloupy - jeden s LANÍ a druhý s JELENEM = symboly ostrova Rhodos.Na tomto místě jsou i tři větrné mlýny, které jsou tu od středověku a měly sloužit k zásobování lodí...

Na fotkách ty mlýny vypadají skoro až kýčovitě... :D Ale bylo to nádherný!

Kašna se sovou. Sovy tu najdete všude. Asi 50% suvenýrů tvoří věci se symbolem Nazaru, na zbytku jsou sovy... Kabelky, šperky, hrníčky, magnetky, prostě VŠUDE. Zajímalo mě proč tomu tak je a googlila jsem jak divá. Ale nikde nic. Jediné, co už dávno vím, je to, že sova symbolizuje řeckou bohyni Athénu (a římskou bohyni Minervu) - bohyně moudrosti a vědění. Proč jsou ty sovy ale úplně všude - nejen na suvenýrech, ale mnohdy i v architektuře, na kašnách, obrazech, freskách, to fakt netuším... 

Ulice (Třída) Rytířů. Ve středověku fungovala jako centrum. Jedná se o nejzachovalejší středověkou ulici v celé Evropě. To je jedna pozoruhodná věc. Co mě ale fascinovalo ještě o trochu víc?  Já prostě nechápu, že celé město je vydlážděno těmito malými oblázky přesně seskládanými vedle sebe. Za prvé to šíleně klouže, takže je to fakt nepraktický. Za druhý - kdo se s tím ksakru dělal? :-OStředověké centrum na vás dýchne parádní atmosférou. Do některých domečků se dá vejít  - najdete tam tiché a stinné vchody do zarostlých zahrad, starou architekturu - vlastně bych řekla, že takřka původní. Jediné, co se tu změnilo, je zavedená elektřina a sem tam zaparkovaný skůtr majitele... A tady FÍK :-)Hlavní budova Paláce Velmistra - a hlavní vchod. Tato část patří k té nejnovější.

Hezké pondělí ;-)

Žádné komentáře:

Okomentovat