20.07.17

The Circle | Totalita převlečená za demokracii plnou duhy a jednorožců


The Circle je film, který využívá Orwellovskou tématiku Velkého bratra převlečenou v novodobém modernějším kabátě ušitém z dnešních sociálních sítí. 

Žádná sociální síť tam samozřejmě jmenovaná není. Ovšem podobnost je zřejmá. Sociální síť The Circle se všemi jejími funkcemi a "nástroji" VIDÍ a dokáže VŠECHNO. Monitoring každičkého metru čtverečního, non stop monitoring každého jejího člena, pomocí "nápoje z mikročipů" dokáže monitorovat a vyhodnocovat metabolismus a funkci každičké buňky ve vašem těle, sbírá a analyzuje všechna data ze světa, na jaká si vůbec dokážete vzpomenout. 

Chvilkami si říkáte - to je super! Vidíte, kde ve světě je jaké počasí, dokážete perfektně monitorovat chování lidského těla, zamezíte progresi závažných chorob, pomocí prevence dokonce zabráníte jejich vzniku, dokážete zaměřit zločince a uprchlíky během pár minut, dokážete sledovat cokoliv kdekoliv kdykoliv. Jste dokonale v obraze, víte všechno a nic vám neunikne!

No jo, jenže taky nikomu neunikne nic o vás samotných... Když si budete blbě čistit zuby, všichni to uvidí. Máte maximálně tak povoleno aktivovat si 3 minuty "offline" režimu, když například chcete na záchod. (No, ještěže aspoň tak...)

Představte si, že pracujete ve velikánské společnosti podobné Googlu, nebo Facebooku. Je to gigantická společnost, která se snaží, aby všichni lidé na světě měli v této společnosti zřízený svůj profil a jakmile systém zaregistruje vaši dlouhodobější inaktivitu (málo sdílíte), okamžitě jste považován za podezřelého - za někoho, kdo má tajnosti. Kdo něco tají, ten lže. Kdo není monitorován, má sklony ke špatnému chování. Stoprocentní transparentnost zajistí, že se vždy budete chovat dle zákona a správně. Jakmile dostatečně nesdílíte, systém vás začne "nutit" začít okamžitě sdílet a nebo se na vás prostě víc zaměří a nad vaším domem začne od rána do večera poletovat pět dronů.

Ani jedna jediná zpráva, kterou někomu pošlete, není soukromá. Vždy se dá ze systému v případě potřeby vygenerovat, ať už se bavíte o čemkoliv s kýmkoliv. (Jsem si jistá, že tohle je realita...;-))

Je vyžadováno, abyste u sebe NON STOP nosili kameru a svůj život sdíleli se svými followers, protože kdo nesdílí, ten není sociální a něco tají.

Je to film, který je chaotický, nedokáže se držet vlastního motivu, sám se v sobě ztrácí, dějová linka je naprosto zvrácená, roztržitá a konec je... no...zvláštní..

Přesto tento film doporučuju KAŽDÉMU Z VÁS. 

"Být stoprocentně transparentní, sdílet, dělit se s ostatními a nic netajit, to je vize demokracie, svobody, nulové kriminality a absolutní bezpečnosti, kdekoliv po celém světě..."

No jo, jenže přes veškerou otcovskou vřelost a lidskost Toma Hankse je zřejmý, že mu o tyhle věci ani zas tak moc nejde...

Sledujeme vznik nového totalitního režimu, který se vydává za sluníčkovou, zábavnou a "friendly" demokracii. 

A zbytek musíte vidět vy sami... :)

V hlavní roli Emma Watson a Tom Hanks :-)


Naprosto nejlepší část tohoto filmu je od 48 minuty, kdy Ema, myslíc si, že ji nikdo nesleduje, ukradne kajak a jde se sama v noci projet po jezeře. A pak následují moc zajímavé dialogy s Tomem Hanksem, které opravdu STOJÍ ZA TO.  Koukněte se na to, fakt!

Tajnosti jsou lži. Tajnosti umožňují zločin. Chováme se hůř, když nemáme odpovědnost sami za sebe. Já se chovala špatně, protože jsem si myslela, že se nikdo nedívá.

A co jsi na tom výletě kajakem viděla, Mae? Bylo to krásné?

To bylo. Byl skoro úplněk a bylo to jako plavit se po tekutém stříbře.

To zní úžasně. Ale není o tom žádný záznam.

Ne, je to jen v mé paměti.

Dobře. Teď přejděme k něčemu osobnímu. Můj syn se narodil s mozkovou obrnou. Pomocí lékařské péče se podařilo mu zajistit plnohodnotný život, ale stejně je stále upoután na invalidní vozík. Nemůže si vyrazit na kajak. Takže co dělá, když chce něco takového zažít? - Kouká na videa. Prohlíží si obrázky. Hodně jeho zážitků ze světa má jen prostřednictvím ostatních. Když vidí někoho z The Circle lézt na Mount Kenya, cítí se, jako by sám lezl na Mount Kenya. Tyto zážitky mu poskytli šlechetní lidé, kteří sdílí to, co vidí se světem, včetně mého syna a dalších nemohoucích... Přijde ti správné odepřít jim, co jsi tam viděla, Mae?

Nepřijde. Je to hodně zlé. Byla jsem tak sobecká... Když neumožníme ostatním prožít stejné zážitky, jaké máme my, vlastně je tím okrádáme. Vědění je základní lidské právo. Přístup ke všem možným lidským zážitkům je základní lidské právo...

Děkuji Mae za tvou upřímnost a za tvůj humanismus... 

Je to zvrhlý, i když to má svou jistou logiku. Je jasný, že takhle svět a lidé prostě nikdy fungovat nemůžou... Kam ale spěje dnešní doba? Sdílíme, co jsme měli na snídani. Sdílíme video na stories o tom, jak jsme šli běhat. Sdílíme fotky z romantické večeře ve dvou...

Možná bysme se měli zamyslet a začít sdílet jen to, co má nějakou přidanou hodnotu a není to jen prostředek ke stalkingu a znehodnocování našeho soukromí.

Nebo snad ... bysme tím někoho okradli? :-OTak a slibuju, že teď zas na nějakou dobu opustím tady tyhle závažný témata :) Se to teď nějak sešlo, ale aspoň se to navzájem doplňuje.

Žádné komentáře:

Okomentovat