10.07.17

Hudba z drsného severu


Kdybych měla popsat Wardrunu, popsala bych ji jako temný norský folk, říznutý ambientem a vážnou hudbou, kde si můžete poslechnout neobvyklé tradiční i netradiční severské nástroje, na které se hrálo už před dávnými a dávnými dobami... Hudba Einara Selvika vás donutí vypnout, začít meditovat a ponořit se myšlenkami do severské drsné atmosféry s nehostinnou, surovou, ale nádhernou přírodou. Hluboké temné lesy, fjordy, zasněžené holé pláně, moře. Wardruna pro mě znamená uctívání koloběhu života a přírody. Asi jsem duší tak trochu pohan.


Poslech této hudby si užijete kdykoliv - po cestě vlakem pozorujíc krajinu, před spaním, v autě, ale nejlepší je to - NA TOULKÁCH PŘÍRODOU. Prostě vemte batoh, sbalte si do něj pití, jídlo, nazujte pořádný boty a vyražte někam hodně hodně daleko do přírody. A klidně tam i spěte pod stanem a u ohně si opečte buřty, nebo uvařte polívku v kotlíku. Je to prostě návrat k přírodě, k podstatě života jako takového (bez jakýchkoliv novodobých výmyslů a zbytečností) a k základním kamenům naší existence. Je to neuvěřitelný, opravdový a hluboký...


Frontman Einar Selvik si dokonce ve Vikings střihnul i roli komparzisty

Jak jsem Wardrunu objevila? Naštěstí to bylo skrz seriál Vikings, díky kterému jsem pochopila podstatu této hudby. O čem to je, proč to tak je a jak to mám chápat. Soundtrack od Wardruny seriál Vikings geniálně doplňoval - a naopak. Díky této symbióze jsem pochopila, jak mám tuhle zvláštní hudbu vlastně poslouchat.

Samozřejmě ale chápu, že to není pro každého a mnoho lidí si bude při poslechu pár jejich písniček klepat na hlavu, že jsem se asi zbláznila... Nebudete první, ani poslední. Prostě to není pro vás :) V pohodě!


" Jestli si ji chcete vychutnat opravdu na maximum, neseďte doma. Nasaďte sluchátka s obstojným zvukem a vyrazte dobře oblečení ven do lesa, do polí nebo do husté vánice. Okolní mráz je jak stvořený k tomu, aby se s písněmi popral o post původce vaší husí kůže. Zvučné mužské vokály, dunění bubnů, majestátní žestě – hudba je ideálním podkresem pro procházení se nehostinnou krajinou nebo pro mystické rituály. Zmáčkněte tlačítko Play a přeneste se do úplně jiného světa. " - celá recenze na kulturio.cz ZDE

Folkovou hudbu a klasickou hudbu jsem měla vždycky ráda... Můj přítel mě naučil poslouchat Jazz. Naučila jsem se být v hudbě všestranná a pochopila jsem, že každý žánr má nějakou svou "message" a že není třeba být JENOM jazzman, JENOM klasik, nebo JENOM rocker. Hudba je nádherná a bez ní si nedovedu představit svou existenci.... A wardruna je něco naprosto magickýho, úžasnýho a natolik "duchovního" a "niterního", že to nejde snad ani popsat.... Přitom já nejsem žádný aktivně praktikující pohan.

Děkuju, hoši... 
Těším se na vás v lednu v Praze...:)

Dnes se mi totiž podařilo s bráchem koupit dva lístky. Byl to boj - mizelo to rychlostí světla - ale zadařilo se! A proto jsem se rozhodla, že o nich napíšu. Třeba si někdo z vás rozšíří obzory :)


Zkoušejte nové věci a "Lets be open-minded".Jinak alba této skupiny jsou všechny k poslechu na youtube. Jejich názvy vždy začínají názvem "Runaljod", což v překladu znamená "hlas/zvuk Run". Názvy a tématika skladeb se věnují jednotlivým severským Runám, jako třeba Bjarkan, nebo Fehu. Pak následuje název alba, jako Yggdrasil, Gap Var Ginnunga a Ragnarok :)


Yggdrasil je v severské mytologii strom života, jehož kořeny prorůstají všemi devíti světy a znázorňuje axis mundi (osu světa). Gap Var Ginnunga (nemám páru). A Ragnarok je v severské mytologii označení pro konec světa - jakási obdoba křesťanského armagedonu. Ovšem norská mytologie bere Ragnarok spíš jako bod v kruhu, kde něco končí/umírá, ALE něco dalšího se naopak rodí... Je to spíš forma celkové obnovy světa.

Žádné komentáře:

Okomentovat