15.04.17

Knížka, co vás nakopne a můj čtecí koutek


Kraď jako umělec - Austin Kleon

Včera jsem zrovna potřebovala nakopnout. Ale zdravotně. Napěchovala jsem do sebe tolik vitaminu C, že....tyjo, nenapadá mě žádný inteligentní přirovnání. Jediný, co mě teď v souvislosti s vitaminem C napadá, je tohle... (Horší asociaci jen těžko pohledat)Neklikejte na to, je to Michal David :D Když už jsem se ale takhle nakopávala tím citrónem, řekla jsem si, že konečně napíšu o knížce, která je taky dost nakopávací...

Motivační literaturu jsem vždy zásadně ignorovala a míjela obloukem. Přišla mi zkrátka zbytečná. Měla jsem z ní tak trochu strach, protože člověk může snadno sklouznout do toho druhu prokrastinace, kdy vlastně nic užitečného nedělá, ale kompenzuje si to tím, že čte knihu o tom, jak dělat užitečné věci. Kontraproduktivní.

Jenže ta knížečka má sotva sto stran, je malinká a text je spíš ve formě hesel a citátů. Je úderná. Nečtete ji dýl jak hodinu. Proto vám nedává prostor k zahálce a výmluvám. Dočtete ji a prostě buď půjdete něco dělat, nebo ne, a pustíte si další díl seriálu, kterej jste už stejně viděli nejmíň dvakrát.

Stála jsem tak v knihkupectví a žmoulala ji v ruce. Vždy jsem u nákupu knížek lehce nervní. Obzvlášť, když je to žánr, se kterým si nejsem úplně jistá. A to motivační literatura rozhodně je. Ale nakonec jsem si ji vzala. Ze zvědavosti. A taky proto, že nakopnout v tvůrčí činnosti bych rozhodně potřebovala. A tahle kniha je vyloženě pro lidi, kteří v sobě mají potřebu tvořit, ale nejsou si jistí sami sebou...svou zajímavostí....svou originalitou...svou schopností a tak dále.

Jak říkám, přečtete to za třičtvrtě hodiny. A ta knížka vám vlastně nic novýho neřekne. Není to literatura faktu. Přesto nabízí dost docela důležitých a užitečných věcí, které je potřeba si spíš jen UVĚDOMIT. A proto je fajn ji občas otevřít znovu a jen ji tak narychlo prolistovat.

Název knížky je podle mě zvolený dost nešťastně, protože myšlenka, že "umění je krádež" je sice pravdivá, ale ne v tom doslovným slova smyslu a lidi by to mohlo trochu mást. Navíc to není hlavní téma knížky. Hlavní téma je "JAK NA TO", aby člověk získal nějakou stabilitu, sebejistotu, trpělivost v tom, v čem tvoří - ať je to skládání písní, psaní knih, rozjíždění vlastní firmy, vlastní značky,  marketing, organizace, plánování, jakékoliv projekty (klidně i zdravotnické, preventivní...), šití oblečení...COKOLIV, protože kreativní může člověk být v úplně čemkoliv, co dělá... Nemusí to být vyloženě jen umělecká činnost. Už jen způsob, jakým žijete a jak si vytváříte vztahy může zahrnovat spoustu kreativních možností. Aplikovat se to dá fakt úplně na všechno... (Podle mě hlavní message této knížky)

Protože se obsah popisuje dost těžko, vybrala jsem pár vyfocených témat a stránek a ještě vám přepíšu dva citáty od Jima Jarmushe, což je ultrasuperkreativní režisér, jehož filmy mají duši (Třeba film Only lovers left aliveBroken flowersCoffee and cigarettes) a pak taky od Edwarda Tufte, který vyučuje na Yale University politologii, informatiku a statistiku. (Opět vidíme, že kreativita jde napříč všemi obory).

"Kraďte ze všeho, co srší inspirací, nebo probouzí vaši představivost. Hltejte staré filmy, nové filmy, hudbu, knížky, obrazy, fotky, básně, sny, náhodné rozhovory, architekturu, mosty, cedule, stromy, mraky, řeky a jezera, světlo a stíny. Vyberte si ke svým loupežím jen to, co vám promlouvá přímo do duše. Držte se mé rady a vaše díla budou autentická." - Jim Jarmush

"Strávil jsem až příliš času zíráním na světélkující placaté obdélníky počítačových obrazovek. Dopřejte si víc času ve skutečném světě. Sázejte rostliny, choďte na procházky, čtěte papírové knížky, choďte na opery..." - Edward Tufte

Krádeží je zde samozřejmě myšlena inspirace, nikoliv kopírování. Viz obrázek s tabulkou "dobrý zloděj" versus "špatný zloděj". 

Knížku rozhodně doporučuju. Každý si v ní najde to své... A mně osobně třeba dost pomohla... Konkrétně s tím, že si nemusím úplně lámat hlavu s jednotou článků. Prostě když o něčem chci napsat, tak to mám udělat. Můj blog je jednotný už jenom tím, že ho píšu já... A je potřeba psát upřímně a ze sebe. Ze snahy "zalíbit se" nikdy nevzejde nic kvalitního. A spousta dalších věcí ;-) 


Tento obrázek podle mě dokonale vystihuje podstatu blogování. 


Moje čtecí zašívárna. Je zde světlo z balkónových dveří, sedací pytel, radiátor, stoleček a je to pěkně v rožku - boží.


"Co děláte při prokrastinaci je nejspíš prací, které byste se měli věnovat po zbytek svého života." - Jessica Hische

Žádné komentáře:

Okomentovat