04.04.17

Co jsme to za národ?

Sedím u pracovního stolu, okno mám otevřené dokořán a poslouchám, jak se z vnitrobloku (Nikoliv Vnitroblocku) line k nám do bytu zvuk houslí. Někdo cvičí. A je to strašně krásný. Často je zde slyšet i piano a nebo taky operní zpěv :) No líp jsme si vybrat nemohli, fakt, že ne!    

A tak té pohody využívám, dělám si kafe a pouštím se do článku... Ráda bych jen krátce rozvedla jedno téma... 


Dnes nám pan doktor na interně vykládal, jaký je dle jeho názoru největší rozdíl mezi Čechy a Slováky. Celá jeho myšlenka začala dotazem: "No a je zde taky někdo z Česka, nebo zas jen samej Slovák?" Decentně tím naznačil situaci na našich vysokých školách - ale to mi nijak srdce nerve a neřeším to. Jen mi to přišlo vtipný.

Pak ale začal srovnávat. "Když Slováci, ti dokážou být hrdí na svoje národní hrdiny. Ti si těch svých národních osobností váží natolik, že si pokaždé, když slyší jejich jméno, položí hrdě pěst na srdce a jsou připravení se o ně hádat do krve. Češi? Těm se zmíníte o nějaké významné české osobnosti a oni na to jen "Aaaale, kdo ví jak k tomu vůbec přišel. Beztak ten nápad někde ukradl, nebo něco takovýho..." A pak pokračoval... "Ale zase je fakt, že jak jsou Češi takový cynici, tak si umí úplně perfektně udělat srandu z úplně všech kolem sebe, včetně jich samých. Jo, Češi, ti maj ze všeho prču. Ale jakmile si někdo rejpne do Slováka....tak to je průser."

Tímto článkem bych jen ráda v rychlosti řekla to, že já jsem každým dnem čím dál víc hrdá na to, že jsem Češka. Nejen, že se pořád utvrzuju v tom, že tu máme v té naší pidi zemičce neskutečně nádherně, ale máme se zde taky nadprůměrně dobře! A co je hlavně pravda? My jsme jako národ dokázali strašně moc velkých věcí. Jen je škoda, že je nám to úplně šumák. Obdivujeme kdejakýho Anglána, Frantíka a Amíka, ale jedinej Čech, kterýho fakt bereme, je snad jen Jarda Jágr a nebo ještě Václav Havel. (Nebo mi to tak alespoň přijde...)

Já to vidím hlavně z pohledu medicíny, ale všeobecně se ví, že Češi jsou šikovní konstruktéři (posílají pro nás z Číny, Norska, Ameriky, nebo třeba Kanady, abychom dali dohromady něco, s čím oni si absolutně neví rady), výborní lékaři, chirurgové, genetici, chemici, strojní inženýři, výtvarníci, designéři, hudebníci, a tak dále a tak dále... 

Co mě třeba zrovna rychle napadá? 

Soundtracky pro americké trháky se velmi často nahrávají v Praze ve spolupráci s Českým filharmonickým orchestrem. Koukáte na seriál Vikings? Jejich lodě se vyráběli z českého dřeva kousek od Přerova. Tam se mimo ně vyrábí i lodě do seriálu Hra o trůny. Viděli jste někdy seriál Tudorovci? Vyhráli ocenění za kostýmy. Většina těch dobových kostýmů se šila v českých rukou - u nás :) 

Mezi největšími průkopníky a objeviteli v kterémkoliv oboru se vždy objeví nějaký Čech! Často ani zdaleka jen jeden.

Češi takoví byli a stále jsou - například ve výzkumu rakoviny a její léčby, což je dnes TOP téma ve světovém výzkumu, jsme v přední pozici. A to nemluvím o výzkumu genetickém, chemickém, biotechnologickém, farmakologickém...atd, atd.

Pamatujete si, jak v prakticky kterémkoliv lékařském seriálu měl pacient na prstu takový ten kolíček, co mu "něco" snímal na obrazovku, kterou měl vedle postele? Bylo to pořád dokola i v Dr. Housovi a vymyslel to náš brněnský profesor Jan Peňáz - je to metoda kontinuálního měření krevního tlaku. Čech Vilém Ganz zase objevil naprosto průkopnickou neinvazivní metodu měření tlaku krve ve velkých tepnách kolem srdce, ale uznání se samozřejmě nedočkal u nás, ale až v Americe. Stejně jako Peňáz. (A pak se nedivme, že všichni šikovní zdrhli / zdrhají za ocenán, když my si jich nedokážeme vážit...) Naši mikrobiologové objevili nejeden zcela nový druh bakterií (Například Enterococcus moraviensis). Mendela snad ani nemusím zmiňovat - veškerá genetika (což je obor na kterém dnes stojí prakticky všechno, co se týká ČEHOKOLIV organického - od potravinářství, zemědělství, přes medicínu až po archeologii a kriminalistiku) se začala šířit do světa jen díky jeho slavnému hrášku :-)))  Jan Jánský zase jako první přišel s tím, že máme víc krevních skupin. To má zcela zásadní význam pro transplantaci nejen krve, ale i orgánů. Antoním Holý se podílel na vzniku antiretrovirotik, díky kterým dnes můžou žít i lidé s HIV a která brání přenosu viru z matky na dítě. Oldřich Jirásek vynalezl nanovlákna - dnes z nich například Češi "pěstují" lidskou tkáň (výzkum, transplantace...), kontaktní čočky vynalezl český chemik Otto Wichterle, Ludvík Ressel dal světu lodní šroub, Jan Evangelista Purkyně zase jako jeden z prvních prostudoval strukturu tkání a buněk a položil základy histologii, což je jeden ze základních kamenů medicíny. Jmenují se po něm Purkyňovy buňky v mozečku. Spoustu léků, nástrojů, chirurgických postupů a anatomických struktur a fyziologických / patofyziologických pochodů objevili Češi. Tomáš Šebek a jeho Mise Afgánistán. Radomír Čihák, přední český anatom. Josef Koutecký, přední český dětský onkolog, Bohdan Pomahač, plastický chirurg světového renomé (transplantace tváře po úrazu, či popáleninách). A co kultura? Smetana, Dvořák, Ježek, Kundera, Miloš Forman? Co Kupka, Kafka, Hrabal, Baťa, Masaryk, Mikoláš Aleš, Čapek, Lada a Mucha? Přišlo mi docela vtipné, jak Čína a Japonsko toužili vidět Slovanskou epopej. Ti se mohli přerazit, aby si ji mohli "půjčit". Otakar Kubín je zbožňovaný malíř v jižní Francii. Váží si ho tam snad víc, než my... 

A hlavně uznejte - ta naše kultura a historie. Náš malebný venkov, naše tradice, naše krásná příroda. Vždy, když třeba na Vánoce vidím někde obrázky od Lady, nebo poslouchám naše koledy, říkám si, že bych neměnila.  Podle mě jsme se narodili všichni  moc šikovně a dobře.


A ten náš českej HUMOR... Myslím, že jsme schopni ho chápat na celým světě jen my... :D Zde nemůžu nezmínit Smoljaka, Svěráka a ostatní Cimrmanovce.

A že jsme šikovní, zajímaví a inteligentní (= nejen co se týče elity vědeckých oborů, ale i v řadách normálních "obyčejných" lidí) se každý den dovídám díky blogům a různým sociálním sítím, které sleduju. Inspirativní, zvídaví, sečtělí, o životě přemýšlející, zruční, vtipní, kritičtí, aktivní, tvořiví lidé... Například Kateřina Vacková, zakladatelka zdravotnické preventivní organizace LOONO.CZ, Zibura, Žďárský, Vlachynský, vlastně i youtouber Kovy mě často přesvědčí, že v té forbesácké skvadře "30 pod 30" skutečně MÁ co dělat... Čech Martin Stranka je světoznámý fotograf, jehož fotografie visí v galeriích hned vedle Warhola. V Česku ho skoro nikdo nezná... A o šikovných bloggerkách ani nemusím psát. Jsou jich spousty a spousty jich taky už dlouhodobě sleduju. A jsem na ně hrdá, upřímně! Nic nedělat a kritizovat, to umí každý... Mám ráda inspirativní lidi, co se snaží něco změnit, vytváří něco nového a ještě je to baví :)

A strašně mě vytáčí lidi, kteří furt melou o tom, jak jsme hloupej a chudej národ, jak krademe a jak by se chtěli v příštím životě narodit nejlíp v New Yorku, L.A., Londýně, Paříži, a nebo v Norsku, nebo já nevím co. Přitom kolikrát v té jejich vysněné lokalitě ani pořádně nebyli - nebo možná byli, ale jen na výletě v hotelu a jen na pár dní. Nesnáším tyhle žvásty. Podle mě by nám troška vděčnosti a pokory fakt bodla... Hlavní je zůstat Čechem, i když se přestěhujeme třeba do Jižní Ameriky A NESTYDĚT SE ZA TO. Jsem přesvědčená o tom, že skutečně máme být na co hrdí.

4 komentáře:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj Teri,
  to je krásný článek! Mluvíš mi z duše!
  Právě jsem ho nasdílela na mém FB @ceskazceska.cz :)

  Měj se krásně,❤
  Jana

  OdpovědětVymazat
 3. Částečně s tvým článkem souhlasím, taky mám radost ze všech českých objevů a hlaviček, sleduju české vědce, influencery a inovátory. A přijde mi škoda, že o nich moji spoluobčané častokrát neví nebo ani nemají zájem.

  Na druhou stranu stranu patřím k těm "stěžovatelům". Vadí mi totiž česká povaha a morousovství. Vadí mi, že jdu ven s cizinci, co se snaží mluvit česky a někdo jim řekne, ať "drží hubu v jeho zemi". Vadí mi, že se úspěch neodpouští (a to je fakt realita). A podobně. Vadí mi ta uzavřenost a určitá "nadřazenost". Přijde mi, že jiné národy jsou v tomhle jinde a tolerantnější.

  Ale jinak jsme svým způsobem fakt hlavičky.

  Ve vlnách

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní28/12/18

   Tak jo, to musím souhlasit. Mockrát jsem se bohužel přesvědčila,že jsou Češi občas omezení, uzavření a netolerantní. To, co jsem například zažila v Irsku (i když to už je zase opačný extrém)- jak jsou Irové vítající a o odlišnosti lidí se upřímně zajímají, než aby jim podkopávali nohy, odkopávali je od sebe a vykopávali ze země. Naše česká omezenost a to, jak občas nedokážeme vidět dál, než za roh, to mě taky rozčiluje. Může za to asi naše historie, která nás donutila být extrémně obezřetní a nikoho si na svůj píseček moc nepouštět ve vidině nějaké "hrozby". Cokoliv exotického a zahraničního jsme zkrátka začali poznávat až příliš pozdě ...

   Myslím, že za to může taky to, že necestujeme. Nemyslím tím týdenní přežíračku v hotelu kdesi v Egyptě. Myslím tím skutečné cestování a poznávání lidí z celého světa a kultur. Jakmile totiž člověk jednou získá přítelé, nebo jen známosti, ze zahraničí, pochopí, že není na místě se i u nás doma chovat jako donebevolající ignorant a úzkostlivý "nacionalista".

   Written by Tereza

   Vymazat