28.04.17

Anthropoid | I am Jan Kubiš from Dolní Vilémovice, Moravia.


Konečně jsem se v rámci prokrastinace (jak jinak & jak originální) dostala k filmu Anthropoid. (Česko / Velká Británie / Francie/ koprodukce) Jak už u mě bývá zvykem - filmy a knihy, o kterých se nejvíce mluví, vždycky čtu/sleduju tak s půl ročním až ročním zpožděním. Možná to je proto, že se nerada nechávám strhávat všeobecným nadšením a ráda se na filmy koukám až ve chvíli, kdy k nim dospěju tak nějak sama...a možná je to proto, že se nerada nechávám jakkoliv ovlivňovat případnou negativní kritikou. Vždycky počkám, až všechno HALO kolem utichne, abych měla dostatečný prostor pro mé vlastní dojmy...

Atentát na Heydricha. Gabčík a Kubiš. Těžko se dá slovy popsat, jak velká událost to vlastně byla. Měla globální konsekvence - nebyla to jen nějaká přestřelka na našem československém mini písečku. Tolik stresu, smutku, bolesti, obětí a vzteku. Tolik slz a krve...  Když se o tom člověk učí jako děcko v dějepisu, je to vlastně docela nuda. Nezájem. Nebo maximálně "Hm, zajímavý." Myslím si ale, že tohle téma si zaslouží mnohem větší poctu, ohlas a odkaz a tak jsem za tento film fakt ráda a doporučovala bych jej zařadit do programu Film a škola (my ten program měli, doufám, že vy taky). Jsem si jistá, že tento film se dotkne každého - dokonce i člověka s akutní diseminovanou pubertózou. Těžko se dá někde od tabule odpřednášet, co všechno se dělo kolem a co všechno bylo neoddělitelnou součástí. A že šlo o hrdinství a sebeobětování v tom nejčistším slova smyslu. A že my Češi nejsme žádní přizdisráči (teda, nebyli jsme). Spojení s dnes tolik známými jmény hlavních představitelů je pro popularizaci naší historie a kultury víc, než výhodné. Být to vyloženě česká produkce, film by se za naše hranice dostal jen těžko.


Jamie Dornan. Jak ráda jsem ho viděla konečně taky v jiné pozici, než s bičíkem v ruce spolu s tím pitomým výrazem "Kotě, tak strašně moc ti chci naplácat". Uvědomila jsem si, že je to celkem sympatickej chlap a schopnej herec. Když jsem viděla Fifty shades of, tak jsem se za něj skoro až cítila trapně. V tomto filmu byl skvělej. Zkrátka platí, že není špatnej herec, ale jen špatná role. A tak děkuju Jamiemu, že na nabídku k této roli kývnul, i když se téma týkalo něčeho, o čem jsem přesvědčená, že zpočátku věděl úplný kulový... 

Cillian Murphy? Jak je Jamie mladíčkovskej hezounek, tak Cillian je neskutečnej charismaťák a já s Aňou (Lenkou) naprosto souhlasím. Taky bych si vybrala jeho :) To, co předvedl, byl vyloženě hereckej koncert. Věřila jsem mu všechno, v průběhu filmu jsem se do něj tak trochu postupně zamilovávala (pubertosis latens, skoro až acutae exacerbans) a na konci mě upřímně rozbrečel. Gabčík jeden...;-) Ne, vážně. Hrál výborně.

Aňa byla taky skvělá a s Romanem Zachem byli jedni z mála, kdo byl schopnej se těch svých pár vět v angličtině naučit s dobrým přízvukem. Ostatní herci hráli perfektně - musím uznat, že fakt jo - ale mluvit anglicky v britským filmu, kterej má později "bojovat" o Oscara a řezat tam regulérní českej přízvuk, to bych se hambou propadla. Přece není tak těžký naučit se těch pár vět, ne? Přece si můžu přizvat na pomoc nějakýho angličtináře. A platí to dokonce i pro Charlotte Le Bon, která je z Kanady, ale angličtinu měla strašnou. Přivádí mě to k myšlence, jestli to nebylo naschvál a neměli ten "vér ár maj pots end pans Marie?" "Aťa is maj san, hís stadink tu bí a vajolinist" přízvuk ve scénáři, aby bylo poznat, že jsou to zkrátka Češi?

Ale pravda je, že Jamie Dornan taky nebyl schopný naučit se vyslovit "Dolní Vilémovice" o trochu líp... A to tam ani není žádný R / Ř.

Z čeho jsem měla velikou radost? Hned na začátku filmu Jamie Dornan utrousí pěkně česky nadávku "KUR...A". Žádný "Shit..." :) Good for you, Sean Ellis!

Záběry byly dokonale živé, kvůli použité ruční kameře bez stativu, takže obraz byl mírně roztřesený (a během akčních scén to s tou kamerou házelo o sto šest). Vizuál byl perfektní - dobová atmosféra, české nápisy "Šťastný Nový rok", v kuchyni dóza s nápisem "Kroupy". Česká hudba na večírku. To vše můžu jen pochválit. Líbil se mi i soundtrack a celkový formát filmu.

Jediná věc, co mi celkem vadila, byl nedostatečný prostor pro celkovou psychologii a vykreslení vztahů mezi jednotlivými postavami. Chápu, že většina úsilí byla vynaložena pro co nejlepší vyobrazení "bratrství" mezi Gabčíkem a Kubišem...ale jsem trochu mrzutá z toho, že jako divák vůbec nevím, kde se vzala všechna ta láska? Ve filmu vzniká totiž z minuty na minutu na podkladě naprosto neosobních dialogů, které jsou samozřejmě neustále na téma "válka". Jak se Jan dal dohromady s Marií a jak je možný, že Gabčík před smrtí vidí Lenku, která ho zve na "onen svět" (to značí fakt silný pouto, ale před tím si dali sotva jednu pusu a jeden taneček, přičemž nějakýho napětí a náboje mezi nimi jsem si vůbec nevšimla...)

Konec je extrémně smutný a psychicky náročný. Já osobně jsem to moc nezvládla a během titulků mi bylo vážně těžko "od srdce" a celkově úzko. Když si člověk uvědomí, jak hrozně moc ti dva byli stateční a že i když se jim to povedlo, což je super, byly pak kvůli nim popraveny tisíce Čechů... (Údajně tu byla souvislost i s vyhlazením Lidic, i když se spíš říká, že to byla jen záminka na podkladě uměle vytvořeného "drbu".)

Scény s ampulkou kyanidu mi taky nedělaly duševně dobře. Ale je jasný, že to bylo oproti umučení vyloženě eso v rukávu.

Ten film je strašně moc těžkej na sledování, ale zároveň vám hrozně moc dá - už jen proto, že je to o nás... O naší historii... A povedlo se to... Je to důstojný, kvalitní a super.


Slyšela jsem na film Anthropoid spoustu negativních ohlasů.

Nesouhlasím s nimi.

I ta Aňa, kterou obvykle moc nemusím, byla skvělá...

Tleskám, fakt... 

P.S. Praha je fakt moc krásná a fotogenická :-)

P.P.S. Během scény atentátu (a večer před atentátem) mi tuhla krev v žilách. Na konci filmu ztuhla úplně.

EDIT:// Záhada s akcenty vyřešena. Byl to záměr!
http://thechicspy.com http://gizline.net http://www.dvacatestoleti.eu

Perlička z csfd : „Zbabělci umírají často ještě před smrtí, hrdinové okusí smrt jen jednou.“ (Shakespear)  Taky bych uměl od psacího stolu dělat machra, Williame...

Žádné komentáře:

Okomentovat