14.11.16

EATaly


Že to v Itálii s jídlem není žádná sranda, ale naprosto vážná věc, jsme poznali už na letišti Ciampino. Koupili jsme si tam obyčejnou bagetu, jejíž primární účel byl "hlavně se zaplácnout a zahnat hlad, ať už je to jakýkoliv" Na moje běžný bagetový poměry byla až příliš dobrá. Grilovaný lilek, mozzarella, rukola, čerstvý měkký pečivo... Na letišti?!

Poznali jsme to i následně v Chieti, když jsme šli nakoupit jídlo na piknik do obyčejného supermarketu.

Byla jsem docela v šoku.

Tolik druhů všeho jsem neviděla pohromadě snad nikdy v životě. Netušila jsem ani, že vůbec může existovat tolik druhů pečiva, sýrů, šunek, TĚSTOVIN (!!!!) a vůbec... Obrovské pulty s milionem druhů dortíčků, sýry na všechny možné způsoby, se všemi různými přísadami, od bylinek - po ořechy. Krásná zelenina a ovoce! O takové kvalitě si u nás můžeme nechat jen zdát. Přímo v supermarketu byl stánek se sushi - vyrábělo se zde úplně čerstvé sushi. A opět milion druhů. Myslela jsem, že od tam nikdy neodejdu.

Nemáme se zde špatně, v té naší zemičce. Jenže ani zdaleka ne tak dobře, jak se mají v Itálii. Teda alespoň co se jídla týče. Spoustu věcí u nás vůbec neseženete, nebo sice seženete, ale v o dost horší kvalitě.


V ŘÍMĚ

Hned první den jsme si koupili po cestě do Kolosea pizzu. Musím bohužel říct, že jsem z ní moc nadšená nebyla. Byla to vysušená slaná buchta. Asi smůla na špatný podnik. Ovšem večer, když jsme si dali v Trastevere celí rozpačití menu za 10 Euro v jedné překrásné a útulné restauraci, byli jsme OPĚT V ŠOKU. 

Za 10 až 15 Euro si v Trastevere můžete koupit menu o 4 chodech. Dostanete:

  • Bruschettu - opékaný chleba s česnekem, rajčaty, rukolou a bazalkou, politý olivovým olejem, dochucený kořením
  • První hlavní chod - Na výběr cca ze 7 jídel, převážně italských (špagety, lasagne, jehněčí...)
  • Druhý hlavní chod - Opět na výběr z mnoha jídel (telecí řízek s hranolkama, pečené kuře s opékanými brambory)
  • Dezert - (pudinkový dort s karamelem, Tiramisu, ovocné saláty a zmrzliny)

Jedno slovo.
OBŽERSTVÍ. 
K tomu vínko - a je vymalováno :-) 
Lepší špagety alla carbonara jsem nikdy nejedla. To samé platí i pro lasagne. Italové to fakt umí... Není to jen póza, nebo lákací nálepka.  


Na snídani jsme si koupili obložené pečivo s prosciuttem a mozzarelou.
Zašli jsme si i na toasty, kávu a čokoládový dort (neodolala jsem, když jsem ho viděla ve výloze. Ovšem nečekala jsem, že se bude servírovat navíc s takovou kopou šlehačky!) 
Nevěřili byste tomu, že i z obyčejného toastu se dá udělat gurmánská pochoutka.
O kvalitě kávy snad ani nemusím psát.


Jediný, co mi opravdu nechutnalo, bylo LIMONCELLO.

Jako by mi někdo nalil do panáka místo vodky záchodový čistící prostředek... :-O 

No a když procházíte těmi typickými propletenými uličkami, zejména v Trastevere, nebo v okolí fontány di Trevi, nevíte, kam se dřív koukat. Každá restaurace láká zákazníky takovým "ukázkovým stolečkem". Zkrátka si před vchod postaví takový stánek, s úžasnou sezónní dekorací (tu byly do podzimu samé listy, dýně, svíčky, jeřabiny, houby,...) a k tomu košíky čerstvé zeleniny a pár hotových jídel z jídelního lístku. Věřte mi, připadala jsem si jako v nějakém kulinářském nebi! Italové si potrpí nejen na kvalitu a chuť, ale rovným dílem i na estetiku, a to je dohromady opravdu vražedná kombinace.

Obchody s masem vás lákají už přes výlohu. Už zvenku vidíte, jak uvnitř visí ze stropu obří sušené kýty, salámy a klobásy.


Z výloh se na vás smějí humři, langusty, tygří krevety, lososi, tuňáci a tak dále a tak dále...

Obchody zaměřené JEN na koření.
Zaměřené JEN na dary moře.
JEN na sýry.
JEN na oleje a másla.
JEN koření.
Jen bylinky.


...nebo JEN na ústřice a ostatní škeble.

Nabrala jsem dvě kila. Nejšťastnější dvě kila v mým dosavadním životě :D 

Byli jsme si nakoupit pár věcí na večeři, abysme pořád neutráceli v restauracích. Tři slova. OBŘÍ - ČŘERSTVÉ - OLIVY.


A na konec pár slov k italské zmrzlině. 

Když si řeknete, že chcete "SMALL", dostanete zhruba tři české kopečky. A pak jste ještě tázáni, zda to chcete s čokoládovou nebo karamelovou polevou, či posypat ozdobičkami, kterých je opět milion druhů. Nemusím ani zmiňovat, že zmrzku zde mají prostě nejlepší na světě... A ve Venchi mají brutální čokoládovou tekoucí fontánovou stěnu!

(A už chápu, že to, jak si Julia Roberts ve filmu Jíst, meditovat, milovat, musela jít koupit větší džíny, není žádná blbost, nýbrž surová realita bez příkras...) Dřív mi to přišlo takový přehnaný, ale teď už vím, že se tomu dá jen těžko vyhnout. Já od toho taky nebyla zrovna daleko... :D


P.S. Tohle se vám pravděpodobně bude hodit...

Buon appetito! - Dobrou chuť!
Questo cibo mi piace molto! - Tohle jídlo mi opravdu moc chutná!
Ancora un pochino, per favore! - Ráda bych si přidala, prosím!
Tutti! - Všechno!
Grazie mille! - Děkuji!


Žádné komentáře:

Okomentovat