07.03.17

Bazální průprava indickou kuchyní


Tak jo, řeknu to hned na začátku. Stydím se! Jsem labužnice labužnická, žrout žroutskej a jídlo je pro mě svatý. Ale až poslední dobou jsem si začala brát k srdci, že toho pramálo vím o jeho kultuře, o jeho původu, smyslu a tradici. Přitom obecně kultura jídla je dost zásadní. Jíst něco, o čem víte úplnou tužku, je jako odcestovat do země, o které jste si zjistili jen název hlavního města. Nebo jako jít s kamarádkou na kafe a nezeptat se, jak se jí daří. Je to prostě čirý ignoranství. A já se stydím. 

Sushi už jsem za svůj život snědla hodně, ale až teď jsem si tak nějak uvědomila, že toho o něm vlastně moc nevím. Pochytila jsem jen hrubej bazál a to je dost ostuda. Nigiri, maki, wasabi, rýžovej ocet, nějaká spešl rýže a balí se to do mořský řasy. Stydím se znovu a víc.

Výbornou Tom Kha Gai polévku jsme vychvalovali do nebes už hodněkrát, ale až za potupně dlouhou dobu nás napadlo vygooglit si recept a kouknout se, co to tam vlastně vůbec plave a jak to, že je krémově bílá? No jo, kokosový mlíko, citronová tráva, galgán. Pořád se stydím.

A posledně jsme vyrazili do sauny, kde bylo narváno. Takže to padlo. (Děkujeme, nechceme. Takže co teď? No jistě, že jídlo... A kam? Co takhle zkusit tu indickou restauraci na Veveří? Tak jo.)

Přišli jsme do restaurace jménem Everest. Dýchne na vás Indie jako blázen a hned v první minutě jste omámeni úžasnou vůní karí. No a už zase se stydím. O indické kuchyni jsem v té době věděla jen to, že je pro ně kari něco jako pro nás sůl a že mají rádi placky. Ostuda, Terezo! Styď se, neznabohu. Ignorantko jedna. Kálí na tebe! ( Kálí je hinduistická bohyně smrti a zániku, výjimečně nejde o blbej fór. Do článku o jídle se fekální humor principielně nehodí.)

Připadali jsme si jako největší ignoranti a pitomci v okruhu deseti metrů. Lidi si okolo nás znalecky objednávali jídla, jejichž název zněl jako nějaký "simsalabim"(Později zjišťuju, že MASALA je indicky omáčka. A pak už jsem místo simsalabim slyšela jen tu masalu.)

THALI. "Co to sakra je?"...."Nevim, ale maj to ve specialitách a je tam víc druhů jídla, tak to asi zkusim."...."No, tak já si to dám taky. Takže dvakrát tohle THALI a k tomu "PLACKU".

Zapomněla jsem zmínit, že obsluha je anglicky mluvící a slovo placka naštěstí znala, ale hned nás poučila, že se to jmenuje NAAN, ale prý tomu klidně můžeme říkat "placka". Ostudné. Martin si následně zadává do googlu "nun" a poznamená: "To je anglicky jeptiška, ne?" A já jen tupě přitakávám. Slovo "naan" už jsem totiž dávno vypustila. "Jak, že to bylo? Nůn?" 

A nakonec si Martin nabral brutální nálož svíťavě zelené omáčky na vidličku a labužnicky to olíz. O pár sekund později mu tekly slzy proudem a jeho hlas zněl jako když si člověk omylem zapálí v opilosti opačnej konec cigarety a potáhne si ohýnek z hořícího filtru. "Copak v Indii mají wasabi?"... No ale prd. To je jen klasický zelený chilli.

Jídlo bylo výborný. Dala jsem si Shrimps Thali (Krevety, čočka, směs zeleniny, čatní a placka) a Martin to samý, jen místo krevet měl Tikka Thali (kuře tandoori a vše ostatní stejný, jako já.) Slovo TANDOORI odkazuje na speciální indickou pec "tandoor" ve které se kuře připravuje. A TIKKA zase popisuje, že je to kuře rozkouskované. (Teda podle toho, co jsem zjistila.)

No a následně jsem zjistila, že těch placek je víc druhů. NAAN je taková měkčí placka z kynutého těsta. ČÁPATÍ je tenčí placka z nekynutého těsta. PURÍ je něco jako lívance a PÁPAR jsou smažené placky a je to něco jako čipsy. 

KARÍ není jen název pro samotné koření, ale jmenuje se tak i konkrétní jídlo z různého masa, ryb, zeleniny a luštěnin dušených v omáčce. 

Slavné VINDALOO je vepřové maso s česnekem, octem a chilli.

ČATNÍ je silně kořeněná směs zeleniny.

THALI je indicky "podnos". Je to velký talíř, na kterém je více druhů jídla a příloh.

A to jsou zatím veškeré mé poznatky. Hodlám si toho do příště zase zjistit víc... :-)

Každopádně EVEREST vřele doporučuju. My jsme si úžasně pochutnali a ruce nám voněly po karí ještě několik hodin :)Shrimps Thali, Tikka Chicken Thali a Martinovo osudové olíznutí vidličky smrti

pic: http://bhelwalaindianfood.com

Žádné komentáře:

Okomentovat