20.02.17

V kině na filmu Split. Jsem z toho dost rozpolcená...

Jednoznačně nejlepší scéna z celýho filmu...

Tento film byl už od začátku tak trochu průšvih.

Už během reklam mi do klína vypěnila plechovka s pivem, kterou jsem bezmyšlenkovitě během čekání ve frontě na pokladnu přehazovala z ruky do ruky. Úplný foajé. A to jsem to víčko fakt kůkladně oklepávala, nevím, jak je to možný...

Mám hodně ráda Jamese McAvoye. Líbil se mi ve filmu Pokání. Nejen, že je to výbornej herec, ale je to i docela kus. Tady ale kus moc nebyl. Vzbuzoval ve mně odpor - což samozřejmě bylo žádoucí, ale i tak mi přijde, že měli obsadit trošku jinej typ chlapa. Prostě typ, kterej tak nějak vzbuzuje odpor, ale pořád je to zároveň i kus, třeba někoho, jako je Mads Mikkelsen, nebo Benedict Cumberbatch (zkrátka značka "Divněsexy") Jamesovi to podle mě moc nesedlo. Já mu to prostě "nežrala".

Takže nejen, že zde nebyl kus, ale ještě se mi moc nelíbilo jeho hraní...ach, dvojnásobný zklamání. Na to, že to byl schizofrenik, jsem od něj nedostala tu širokoškálovou paletu všelijakých možných odlišných osobností. To, že si vezme sukni, dámskej rolák a lodičky, z něj ženskou neudělá. Dvanáctiletého chlapce, co si šlape na jazyk, zahrál moc dobře, ale pořád to nebylo ono... Bylo hrozně vidět, jak se to snaží hrát. Bylo to divný. (Ale je fakt, že v této roli bych si třeba již zmíněného Madse nedokázala představit :D) Prostě jsem mu ty jeho "přechody" mezi osobnostma nevěřila. Uvědomuju si, že to zahrál precizně, ale chybělo mi tam něco, co by mě o dané osobnosti ještě víc přesvědčilo.... Já vím, že je to extrémně těžký. Možná byla spíš chyba ve scénáři a režii. Chyběl mi tam nějaký výraznější prvek výkyvu osobnosti. Třeba pláč, smích... Malé děti přece pláčou a kdyby se tam například dvanáctiletý Hedwig ze strachu rozbrečel, bylo by to hned reálnější. Chápete, co tím chci říct?

Další mínus bylo to, že z jeho 24 osobností jsme poznali jen asi 4. Očekávala bych větší dynamičnost a chaos! Co na tom, že by se v tom divák ztrácel? Však o to jde! Schizofrenie je strašně zajímavá porucha a zde byla vyobrazená tak strašně...nijak. Úplně nijak.

No a ta (pravděpodobně už senilní) psychiatrička... Co k tomu jen říct... Psychiatr, co má v péči schizofrenika s tolika osobnostma, ho snad nenechá pobíhat volně v civilu. Takovej člověk by byl stoprocentně zavřenej v ústavu pod dohledem a cpal by do sebe deno denně koňský dávky antipsychotik. Když ale opomeneme, že je to JENOM FILM, je prostě strašně HLOUPÝ i na "jenom film", aby ta ženská netušila ani trošku, že měl v plánu někoho zabít.  Psychiatr nemůže být naivní, nemá se s člověkem kamarádíčkovat, má ho hlídat, má ho analyzovat a ne si s ním povídat o ptákovinách... Ta paní mi přišla spís jako jeho babička.

Nemám ráda hloupý filmy. Já chápu, že film je film a má svoje nároky na fikci. Ale tohle není Pán prstenů! Je to film o schizofrenii! Měl by být co nejvíc surově realistickej, nebo snad ne? Ne, že budu nad chováním jeho hlavních postav kroutit hlavou a připadat si, jako že mě režisér považuje za úplnou nechápající a nemyslící mimózu :D  

A ta strašlivá THE BEAST, to bylo jako co? No jasně. To byl ten moment, kdy si uvědomíte, že jste šli do kina na drama o psychické poruše, ale nakonec bohužel zjistíte, že jste nechtěne dali dvě stovky za typickej, prototypní béčkovej americkej horor... :D

... v prvních 10 minutách dvouhodinové stopáže :D

Proč nutí britskýho herce aby hrál americkej přízvuk? Vždyť to zní úplně strašně nepřirozeně! To je nějaká diskriminace? :( Posledně mi to rvalo uši (i srdce) v Hunger Games u Natalie Dormer, jejíž rodná angličtina je RÁJ PRO UŠI, fakt...  Naštěstí tam měla jen pár štěků.

Nepřeju vám zažít v kině zvuk křupnutí zlomené páteře. Dolby digital je super. Ale v takové situaci už ani tak moc ne.

Ano, ano. To by nebyl americkej horor třídy "B", kdyby se na plátně alespoň na pár sekund neobjevily lidský střeva...

A už vůbec by to nebyl americkej horor třídy "B", kdyby se na plátně neobjevila osoba, kterou NĚCO hbitě za rohem čapne za nohy a odtáhne pryč...

Oba tyto fenomény můžete v tomto filmu vidět za sebou během 30 sekund. Víc klišoidní už to být fakt nemůže. Tleskám.

Nelíbilo se mi, jak se tvůrci ze začátku naschvál snažili, aby to vypadalo, že se Kevin snaží ty holky nějak sexuálně zneužít. Pořád po nich chtěl sundávat trička a sukně, mělo to i lehce perverzní podtón, a nakonec z toho vylezlo, že je jen obsedantně kompulzivní a vadí mu skvrny na oblečení. Nemám tohle matení diváka ráda. Nebo ne, jinak....nemám ráda, když je to tak prvopnánově hloupý.

Soundtrack? Už si ho vůbec nedokážu vybavit. Takže asi nic moc... 

Kladná stránka byla ovšem Anna Taylor-Joy, která hrála dobře, přirozeně a uvěřitelně. Flashbacky s až příliš moc láskyplným strýčkem byly dost matoucí, ale na konci vyplnily pár nejasností ohledně této postavy. To byla ta světlejší epizoda celýho filmu.

Jinak jsem odcházela hrozně zklamaná. Fakt bych radši šla na ten novej animák PSÍ POS...LÁNÍ.

Ale zase to bylo určitě lepší, než 50 odstínů ještě víc darker, nebo co...:D Ale tam by se člověk aspoň trochu nasmál a prodloužil si život.

Hvězda tohoto filmu? BRUCE WILLIS, který se jako vtípek tvůrců objevil v úplně závěrečné scéně a odkázal na svůj film Vyvolený...

Z mýho pohledu to je úplně pitomě nevyužitej potenciál tohoto jinak super tématu... Ale na to jsou američani docela experti.

A ta "message" nakonec, ta se mi taky moc nelíbila. Že ten, kdo prožil fyzický/psychický týrání nebo zneužívání je "něco víc" ... no, nevím.

Omlouvám se za takovej HEJT článek... Ale to se fakt nedá. 

Žádné komentáře:

Okomentovat