13.02.17

Lehká krevetí večeře


50%  veškerého vývozu z Grónska tvoří export krevet
Existuje jich víc než 400 různých druhů
Jejich oči patří k jedné z nejkomplexněji vyvinutých zrakových výbav v živočišné říši
Patří k monogamním druhům. Sameček a samička spolu vydrží více než 20 let 
Srdce krevety je umístěno v její hlavičce
Děti trpící astmatem či sennou rýmou mají vyšší pravděpodobnost alergie na mořské plody
Sice mají vysoký obsah cholesterolu, ale i tak patří do vyváženého jídelníčku. Zvyšují totiž "hodný" HDL cholesterol a snižují ten "zlý" LDL.

Nejlepší recept na krevety, který jsme odkoukali na youtube od Romana Pauluse (jehož pražácký přízvuk mi trošičku rve uši). Video ZDECo budete potřebovat?

Tygří krevety  (Ty malé nejsou moc dobré. Klidně kupte mražené, ale snažte se, aby byly neloupané). Orientujte se dle velikosti. Ta se označuje buď jako malá/střední/velká a nebo se hodnotí jako počet kusů na jednu libru (asi 455 g) nebo kilogram. My koupili velikost 16/20. Paulus používal ještě větší krevety. )
Jeden citrón
Pepř
Sůl
Olivový olej
Česnek
Cherry rajčátka
Petržel
Čerstvou bagetku
Bylinkové máslo
Zakysanou smetanu (modrý kelímek)

Krevety si nejdřív oloupejte. 

Postupuje se tak, že se nejdřív odstraní hlavička, ideálně svižným pohybem dolů s osou těla (nekroutit, nepáčit, ale ve směru těla) V případě čerstvých nemražených krevet vám poteče z tělíčka trochu krve, to je dobré ještě očistit. Pak se oloupe tělesný krunýř. Postupuje se směrem od nožiček, mezi kterými je v krunýři slabina. Jde to celkem dobře. Pak lehce naříznete nožem krevetí hřbet. Pod povrchem se skrývá střívko. Občas je plné a jde hezky odpreparovat. Občas ho nenajdete vůbec. Já oddělávám ještě i ocásek, ale Paulus má  pravdu, že to může sloužit jako držátko na obracení při smažení. A nespleťte si střívko s tím, co jí běží na bříšku. To je cévka a neoddělává se. 


Krevety osolíme. Přiměřeně. A opepříme. Též přiměřeně. Předem si připravíme cherry rajčátka - rozkrojíme je na půlky. Nakrájíme na jemno petřžel. Rozdrtíme česnek - počet stroužků podle chuti.

Pálivou papriku jsme tam nedávali. Moc se tam nehodí...

Krevety osmažíme z obou stran na olivovém oleji, později přidáme máslo. Je dobrý nedávat na pánvičku krevet moc, protože dost pustí vodu a začnou se vařit. My rozhodně nechceme, aby se vařily. Téměř všechno vařený maso je zlo a zaslouží zkázu.

Mezitím si nakrájíme housku, naklademe na kousky silnější vrstvu bylinkového másla, položíme na plech s pečícím papírem a dáme na pár minut do trouby. (Překvapivě...)

Hotové krevety zrůžoví. Jakmile se tak stane, otáčíme, případně končíme se smažením. Hlavně to sledujte, nechceme, aby se přesušily.

Přidáme česnek, petržel, trošku másla k zahuštění a zjemnění šťávy, pokapeme trošku citronem. Přilijeme bílé nebo růžové víno dle chuti.  

Servírujeme s opečenou bagetkou....a hlavně s tím vínem. 

VYCHYTÁVKA: Skvělý je přidat si na talíř trošku zakysané smetany jako dip. S krevetama to chutná fakt skvělě.


Hotovo!

Žádné komentáře:

Okomentovat