20.10.16

Only lovers left alive

Dušičky se pomalu blíží a podzimní ponuro je v plném proudu. Možná se tedy v brzké době dostanete do situace, že si budete chtít pustit nějaký speciální film a navodit si tu správnou atmosféru. Mnoho lidí automaticky zvolí nějaký horor, nebo něco od už lehce okoukaného Tima Burtona. Já vám ale, jakožto hororový super-odpůrce doporučím něco z trošku jiného soudku. Něco stylovějšího!

Požadavky : 
Nadpřirozeno.
Ale ne nějak přehnaně. Musí to být uvěřitelné.
Perfektní ponurý > soundtrack, ale ne až tak ponurý. Musí mít šmrnc.
Perfektní vizuál, aby se na to hezky koukalo.
Kvalitní herci.
Ideálně nějaká upířovina (ale Twillight v žádným případě nepřichází v úvahu a Draculu od Brama Stokera už jste viděli...doufám...)
Musí tam být alespoň jedna mrtvola.
Love story. Uvěřitelná srdcervoucí lovestory.
Troška vtipu.
Symbolika, odkazy na literaturu, historii...
Prostor pro přemýšlení a vlastní fantazii.
Režie: Jim Jarmusch
Hlavní role: Tilda Swinton (Eve), Tom Hiddleston (Adam), Mia Wasikowska (Ava)

Tento film všechny výše uvedené body splňuje!
A jako bonus - Alespoň jednou pronesená věta "Oh fuck..." nebo "Oh shit..."

S radostí musím říct, že tento filmový kousek vrací upírům zpátky jejich hrdost. A přitom ve zcela originálním kabátě. A tím symbolickým "kabátem" myslím konkrétně starou zakouřenou koženou bundu ve stylu "Sex, drogy, rock and roll". Upíři jsou zde vykresleni realisticky - jako dokonale nedokonalé bytosti mající své touhy, nedostatky, problémy a jejichž nesmrtelnost není až tak stoprocentní, protože bez krve je za pár dní po nich. Jsou zde vykreslené metody, jak v dnešní době lze krev "shánět" a že musí být "čistá" nekontaminovaná (0 negativní), jinak je jako jed. Naprosto geniální mi přišel nápad spojit takové to dávné romantické dramatizování starých básníků, rozjímání o životě, o smrti a o marnosti života se snahou dnešních umělců tyhle pocity napodobovat, nebo se do nich stylizovat. (Tom Hiddleston)Krev je tu pojata jako droga - jako něco, čím se upíři občas musí "sjet" aby zůstali naživu. Skvělé vykreslení drogového rauše po loknutí si poháru krve. Do všeho krásné ponuré interiéry, které i přes svou vizuální krásu smrdí zatuchlinou. Nadpozemsky zvláštně krásná Tilda Swinton (která musí být doopravdická upírka nebo elfka - jinak mi ten její zjev hlava nebere), jako vysoce inteligentní, racionálně smýšlející žena, která svým objektivním postojem drží svého tisíce kilometrů žijícího muže "při životě". (On žije v Detroitu, ona v Maroku). Tom Hiddleston perfektně ztvárňující nihilistu, romantika, snílka, jakoby nešťastně zamilovaného muže, který je vlastně už několik stovek let šťastně ženatý, svou ženu miluje, ale stejně je pořád nešťastný a bez nálady. Skládá ponurou hudbu, sbírá staré kytary a nadává na dnešní svět. (A často si hraje s pistolí, která má v sobě jednu jedinou kulku - ze dřeva).Upíři jsou zde vykresleni v perfektním mixu historického pojetí (špičaté zuby, krvelačnost, dlouhověkost, dřevo do srdce) a jejich moderní verze (krvavé nanuky, kšefty s doktorem jakožto dealerem krve) Jsou to vlastně dnešní lidé vlastnící iPhone, hrající na elektrickou kytaru, prohánějící se autem po předměstí Detroitu. Ovšem s tím rozdílem, že se dřív kámošili se samotným Shakespearem nebo Kafkou, stihli přečíst veškerou významnou literaturu a hovoří téměř všemi světovými jazyky, protože na to všechno mají a měli a ještě mít budou spoustu času...Pojďte si vychutnat umělecky, nikoliv vyumělkovaně, ponurý film. Užijte si dokonalé záběry ladné pomalé upíří chůze. Poslechněte si ponurou rockovou hudbu, která ve vás vzbudí vaši temnou stránku. Zapalte si svíčku, nalijte si co nejrudější víno a koukněte na tuhle perfektní stylovou upířovinu. Nebudete litovat!

"Jak můžeš žít tak dlouho a pořád to nechápat? Ta tvoje posedlost sebou samým je plýtvání životem! Místo toho bys mohl přežívat, obdivovat přírodu, pečovat, starat se, přátelit se... Mohl bys tančit!"Obrázky použity z vogue.com, crocomag.com, metacritic.com, indiewire.com, pinterest.com, agostinoscafidi.com

Žádné komentáře:

Okomentovat