12.03.15

Pařížská premiéra


Listopad 2014. Jednoho dne jsme se domluvily s kamarádkou, že si koupíme na slevomatu výlet do Paříže. Byla to docela fuška, protože jsme jely 16 hodin autobusem, který měl opravdu hodně daleko do žluťásků s nápisem Student Agency... Staré sedačky, minimum místa, bez WC. I k nám domů na dědinu jezdí hezčí autobus :D Ve chvíli, kdy nám chtěli pustit na cestu film - jediný, co měli - POPELKU - seklo se jim DVD už na začátku, když jely titulky a přijížděl pan král se svou družinou :D a my nakonec mohly jít v klidu spát. Na cestu jsme si napekly špenátový quiche (aby to bylo tématické).


Vyjely jsme ve 3 odpoledne z Brna, od Janáčkova divadla. Do Paříže jsme přijely kolem 6 ráno a hned naše první zastávka byla Invalidovna. Následně jsme celý den lítaly po městě. Viděly jsme vše důležité, kromě Montmartru a Moulin Rouge. Jinak z těch hlavních stop pointů prakticky všechno.


Byla jsem nadšená. Jedly jsme panini, ztratily se, našly se, nakoupily francouzské víno a nějaké dobroty jako suvenýry, večer se projely loďkou po Seině a jako zlatý hřeb byl výhled na noční Paříž z Tour Montparnasse. Kolem půl 11 jsme vyrazili zase domů ...


Domů jsem přijela celá rozlámaná. Měla jsem pocit, že mám krční páteř přelomenou vejpůl. Ale na mém nadšení to nezměnilo nic. Pořád jsem vzpomínala na to, jak jsme se tak tak narvaly na cenťák přesně do metra, ve kterém zrovna hrála dechová kapela nějaký svižný jazzík, já si tiskla k tělu plakát se secesní reklamou na absinth a modlila se, ať se mi nepomačká. Byl to kousek Paříže, co jsem si vezla domů a v tu chvíli pro mě znamenal vše na světě! "Merci beaucoup", utrousila jsem sice stydlivě, ale s úsměvem na paní, která stála za mnou a pevně mě chytila za ramena, když viděla, že cestu metrem nemám šanci ustát, protože se kvůli plakátu odmítám čehokoliv držet. Je to pěkný, ta lidská sounáležitost a spontánní pomoc druhému, naprosto cizímu člověku :) Paříž měla zas o bod navíc.
Tak snad zase brzo, doufám, že co nejdřív! :-) 
Tereza

2 komentáře:

  1. Já snad budu muset o mé zkušenosti s paříži napsat :) Jinak také mám zkušenosti s těmito rychlovýlety a je to fakt fyzicky náročné :D :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Určitě napiš, ráda si tvé postřehy přečtu a připomenu si ji :) Je pravda, že to bylo dost náročný, ale jako první okouknutí Paříže - ideální. Když jsem tam pak jela příště na delší dobu, hned jsem se líp orientovala a líp si to tam užila - když už se tam zas tolik člověk neztrácí :D A navíc, Paříž na podzim, to je SEN! Podruhé a potřetí už jsem tam vždy byla na jaře a to kouzlo už není tak intenzivní. Ten podzim je tam nepopsatelnej!

      Vymazat